Na zewnątrz w maseczkach, nie tylko z powodu wirusa

5
(fot. Andrzej Dereń)

Dzisiejsze powietrze (niedziela, 5 grudnia) nie sprzyja wieczornym spacerom. W Prudniku czujniki jakości powietrza – gminny (Pl. Farny) i powiatowy (ul. Żołnierska) podają kilkukrotne przekroczenie dopuszczalnych norm.

Podobne odczyty dotyczą innych miast w okolicy, m.in. Głuchołaz (Looko2) i Nysy (Państwowy Monitoring Jakości Powietrza), stąd fatalna jakość powietrza może obejmować również okoliczne miejscowości.

Prudnik, Pl. Farny, godz. 15.00:

 • PM10 –  247 µg/m3
 • PM2,5 – 201 µg/m3

Prudnik, ul. Żołnierska, godz. 14.00:

 • PM10 – 150 µg/m3
 • PM2,5 – 113 µg/m3

Według indeksu jakości powietrza są to dane wskazujące na zły i bardzo zły ich stan.

5 KOMENTARZE

 1. Kiedy w końcu Straż Miejska zacznie kontrolowac czym ludzie palą w piecach i wlepiać mandaty nie tylko za źle zaparkowane samochody ? Dlaczego to jest temat tabu ?

 2. Gumofilcami w ” kopciuchach” palono zawsze wiec jest to norma, gorzej gdy wiatr zawieje i podesle chmurke z ZAK w Kedzierzynie , badz z Arcerol Mittal w Zdzieszowicach z kwasnym deszczykiem smogowym !!

 3. CO robi Straż Miejska w tym kierunku ? dla przykładu Policjanci prowadzą zajęcia ze społeczeństwem edukując ich pod kątem np. bezpieczeństwa i świadomości zagrożeń ……. SIĘ pytam PONOWNIE co robi Straż Miejska w tym kierunku ? Czy Straż Miejska prowadzi jakieś spotkania edukacyjne w sprawie dbania o czyste powietrze ? jakieś zajęcia uświadamiające ? jakieś szkolenia jak palić i czego nie wolno palić ???? Gdzie jesteście hallo CO ROBICIE W TYM KIERUNKU ?

  Skoro Straż Miejska która bierze pensje i nic nie robi w tym kierunku aby zminimalizować skutki smogu, to ja za darmo napiszę jak się powinno palić w piecu metodą od góry.

  Aby rozpocząć palenie w piecu od góry, należy uzupełnić palenisko węglem, na nim ułożyć drewno, a na samej górze rozpałkę. Przy takim układzie powietrze wciąż ulatuje ku górze, a żar schodzi ku dołowi, ale dym, który ulatnia się z warstwy zimnego opału, ulega prawie w całości spaleniu.

  Zachęcam do obejrzenia filmu na YT.
  TU w linku poniżej obejrzyj film jak palić metodą od góry. Jest to metoda bardziej przyjazna środowisku i bardziej ekonomiczna a przy tym oszczędzasz twoje pieniądze związane z opałem. Dzięki takiej prostej metodzie będziemy zdrowsi i lepiej nam się będzie oddychać w sezonie zimowym.

  ZARZĄDCÓW BUDYNKÓW ZACHĘCAM DO ZAMIESZCZENIA INSTRUKTARZU JAK PALIĆ W PIECU a może nawet i TP PRUDNIK mógłby zamieścić i poświęcić jedną stronę takiemu ważnemu zagadnieniu. Niby proste a jednak ludzie nie potrafią palić w piecach.

  https://youtu.be/dxipKNx64RA

 4. Może w końcu władze miasta i powiatu by zmobilizowały ZEC żeby przerobił starą węglową kotłownie na gazową albo geotermalną. Bo wcześniej czy później i tak będziemy musieli odejść od węgla. A chyba lepiej być ekologicznym wcześniej, a nie na samym końcu stawki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here