V Powiatowy Dzień Zdrowia

0
Dobra frekwencja potwierdza potrzebę organizacji tego typu wydarzeń w przyszłości (fot. Powiat Prudnicki)

Kolejny Powiatowy Dzień Zdrowia stał się historią, początki wydarzenia, w formie pikniku, sięgają 2017 roku. Wzorem lat ubiegłych uczestnicy mieli okazję do wielu bezpłatnych badań i konsultacji medycznych, przygotowanych przez partnerów wydarzenia.

Placówki zdrowotne: Prudnickie Centrum Medyczne, Optima Medycyna, Larkmed Clinic przygotowały: konsultacje dietetyczne, przeprowadzenie analizy składu ciała, badania: ciśnienia krwi, saturacji, spirometrii, poziomu glukozy i EKG. Na stoiskach partnerów przedstawione zostały również programy: Opieki Koordynowanej i Profilaktyki 40 PLUS. Na badania profilaktycznie, których nie przeprowadzano w trakcie wydarzenia przygotowane zostały darmowe vouchery, a były to m.in. pełna morfologia (PCM) oraz badanie doppler żył (Larkmed). O profilaktykę z zakresu raka piersi oraz chorób zakaźnych zadbał Sanepid w Prudniku. Centrum Zdrowia Aleksandry Zator przygotowało informacje nt. zdrowego odżywiania oraz pyszne koktajle owocowo-warzywne. Z kolei o dobre samopoczucie najmłodszych zadbali animatorzy z Fundacji Dr Clown oraz wolontariusze z Zespołu Szkół Medycznych, Zespołu Szkół Rolniczych. Warsztat Terapii Zajęciowej Bonifratrów w Prudniku przygotował swoje stoisko z ręcznie przygotowanymi wyrobami, podobnie było w przypadku Warsztatu Zielarza, w którym można było zaopatrzyć się w lekarstwa naturalnego pochodzenia. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie prowadziło pogadanki z zakresu opieki w formie pieczy zastępczej. O zaplecze logistyczne oraz miasteczko zamków dmuchanych zadbały firmy Morawiec i Dmuchane Atrakcje. Prezentacje samochodów strażackich i policyjnych to dzieło OSP Łąka Prudnicka i Komendy Powiatowej Policji w Prudniku, a pyszny bogracz i słodkie wypieki Koła Gospodyń Wiejskich w Skrzypcu.
Najważniejszym jednak elementem „Dnia Zdrowia” był, prowadzony przez pracowników Starostwa Powiatowego, punkt rejestracyjny Fundacji DKMS, zrzeszającej potencjalnych dawców szpiku kostnego oraz komórek macierzystych. Potrzebuje ich m.in. Janek – młody prudniczanin, który zachorował na aplazję szpiku oraz wielu innych chorych. Dołączenie do bazy zajmuje 5 min, polega na pobraniu wymazu ze ścian jamy ustnej, później zebrane dane trafiają do bazy tzw. „bliźniaków genetycznych”. Ostatnim etapem jest już przeszczep, który jest w wielu przypadkach jedyna szansą na uratowanie życia. W trwającej ponad miesiąc akcji rejestracyjnej z terenu powiatu prudnickiego dołączyło ponad 300 potencjalnych dawców. Kolejni chętni mogą dołączać do bazy DKMS za pośrednictwem strony internetowej www.dksm.pl.
– Dobrze, że udaje nam się kontynuować to potrzebne wydarzenie, zainicjowane jeszcze przez prezes Gajewską. Warto promować zdrowy styl życia, potencjał naszych placówek medycznych, w tym Szpitala Powiatowego, który ma np. bardzo nowoczesne, ogólnodostępne całodobowe laboratorium diagnostyczne. Dziękuję wszystkim zaangażowanym osobom, firmom służbom i instytucjom za współdziałanie i cieszę się, że dokładamy naszą cegiełkę w bardzo potrzebnej akcji pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku, podsumował obecny na wydarzeniu starosta Radosław Roszkowski.

[Artykuł sponsorowany/Monitor Powiatowy – Powiat Prudnicki]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here