Wystawa malarstwa Darii Rzepieli

0
(Internet)

Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wystawę malarstwa Darii Rzepieli pt. „Wyprawy malarskie”. Wernisaż odbędzie się w piątek 12 maja, o godz. 18.00, w „Galerii na poddaszu” w Pałacu Fränkla w Prudniku.

Wyprawy malarskie”, to wystawa prezentująca wybrane prace, powstałe w różnych miejscach świata, od Prudnika po Nowy York, w różnym czasie, na przestrzeni 20 lat twórczości artystki.

„… w moim mieście rzeka zmieniała kolor kilka razy dziennie – czerwona, żółta, błękitna, fioletowa, tęczowa – w zależności od typu produkcji zakładów tekstylnych. Patrzę z mostu na kotłujące się barwy. Wieje – mocno trzymam się poręczy. Wiatr trzepoczący w połach kurtki porywa mnie w snach. Latam nad uprawnymi polami koloru.”

Daria Rzepiela zajmuje się sztuką przestrzeni; podejmuje interdyscyplinarne działania w obszarze sztuki, designu, animacji i nauki. Artystkę interesują pozawerbalne i wieloznaczne narracje, oparte na relacjach elementów wizualnych i interakcji z widzem. Eksperymentuje z przypadkiem i percepcją.

Tworzy obrazy, instalacje multimedialne, realizacje przestrzenne.

„Tworzenie jest wyprawą w nieznane. Ma charakter performatywny. Jest oparte na przypadku i obserwacji. Ważniejsze niż medium i same obiekty, jest to, co dzieje się pomiędzy. Ta niematerialna przestrzeń jest miejscem współtworzenia zamiast konsumowania, działania a nie posiadania. Interesuje mnie poszerzanie pola widzenia – otwarte dzieło, nie skończona koncepcja. Sztuka przestrzeni to szukanie w przestrzeni pomiędzy.”

Daria Rzepiela studiowała w École Supérieure d’Arts Graphiques et d’Architecture Intérieure ESAG – Académie Julian – Penninghen w Paryżu, oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, a także Wydziale Architektury Wnętrz, gdzie w 2009 roku uzyskała stopień doktora w zakresie sztuk projektowych. Urodzona w Prudniku. Członkini ZPAP okręgu krakowskiego. Prowadzi również warsztaty artystyczne (m.in dla Fiver Fundation NY, USA, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Film Spring Open, Fundacji Etiuda&Anima). Inspiracje, hobby, zainteresowania poza sztuką: storytelling, filozofia, podróże, Daleki Wschód, muzyczne improwizacje.

REALIZACJE i PROJEKTY:

• MALARSTWO – wystawy zbiorowe i indywidualne (m.in. Pałac Sztuki w Krakowie, Galeria Raven w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie, Stara Kordegarda w Warszawie); autorka akcji online #wyprawymalarskie

• TAKE YOUR TIME – ewoluujący projekt multimedialny, prezentowany m.in. na indywidualnych wystawach w Galerii ZPAP NURT w Toruniu, Galerii ASP w Krakowie , oraz w ramach Festiwalu Nowej Sztuki lAbiRynT w Kulturmanufaktur we Frankfurcie, na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych ANIMATOR 2018 w Poznaniu oraz 25 Międzynarodowym Festiwalu Filmowym EtiudaAnima. Realizowany m.in we współpracy z BWA Wrocław, Krzysztofem Tyszeckim, Moniką Kiwak, Barbarą Kaszubą, Ethanem Smith. http://www.dariarzepiela.com/take-your-time

• BYĆ WIELKIM – autorski webdoc, wyróżniony w ogólnopolskim plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2015, zrealizowany dla Teatru Wielkiego Opery Narodowej https://teatrwielki.pl/wirtualnyspacer/

• WIREWITALIZACJA – koncepcja łącząca działania artystyczno-badawcze ze społecznymi, opracowana w ramach pracy doktorskiej. Wielokrotnie prezentowana na konferencjach naukowych i publikowana m.in. przez Politechnikę Śląską.

http://otworzksiazke.ceon.pl/ksiazka/zamki_i_palace_slaska/strona/65/

• DESIGN – projekty wnętrz publicznych, sakralnych i komercyjnych (m.in. Wydział Komunikacji, Sala Narad , Punkt Informacyjny Starostwa Powiatowego w Prudniku, wystrój i kolorystyka Kościoła Miłosierdzia Bożego w Prudniku, fontanna zewnętrza, systemy wystawiennicze i amfiladowa przestrzeń ekspozycyjna Galerii Cerpol w Opolu).

DARIA RZEPIELA – INTERNET:

www.dariarzepiela.com

https://www.facebook.com/daria.rzepiela.art

https://www.instagram.com/dariarzepiela/

Kuratorką prudnickiej wystawy jest Agata Wilczek. Wystawa będzie dostępna w terminie od 12 maja do 12 sierpnia 2023.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here