[PLAKAT] Trzecia konferencja naukowa w Białej

0

Gmina Biała i Gminne Centrum Kultury konsekwentnie organizują cykl konferencji naukowych poświęconych historii Śląska przez pryzmat dziejów Białej i ziemi prudnickiej.

Ta perspektywa Śląska prudnickiego, czyli ziemi prudnickiej, wybrzmiewa szczególnie dobitnie i czyni z Białej ważny ośrodek w badaniach jej przeszłości. O ziemi prudnickiej mówi się na miejscowych spotkania oraz używa w literaturze, na przykład przez ks. Gerarda Tyrallę, który swoje książki opiera terytorialnie o granice dawnego powiatu prudnickiego. Warto to dostrzec, zwłaszcza dlatego, że lubimy lokalnie zamykać się w obrębie własnych miejscowości, czasem gmin, potem długi nic i… Śląska Opolskiego.

Historia bialskich konferencji naukowych nie jest jeszcze długa i sięga dwóch lat wstecz. Pierwsza w 2022 r. poświęcona była dziejom śląskich Żydów i obok wykładów znakomitych znawców zawierała również spacer po bialskim kirkurcie z opowieścią dra Jana Pawła Woronczaka. Druga konferencja traktowała o średniowiecznej lokacji miast. Temat nie był przypadkowy, bo Biała zaliczana jest do najstarszych miast Śląska i Polski.

O tegorocznej konferencji mówi Patryk Bania, jej pomysłodawca i współrealizator, dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej: – Konferencja dotyczyć będzie tradycji kolekcjonerskiej na ziemi prudnickiej. Szukaliśmy dla niej odpowiedniej nazwy i znaleźliśmy, nie jest prosta – „Praeteritum – Futuri – od Kustkammer do Heimatmuseum”. W ubiegłym roku mieliśmy zacne grono profesorów, zarówno z Uniwersytetu Opolskiego, jak i z Niemiec, w tym roku stawiamy na lokalnych znawców dziejów, pasjonatów, osoby dobrze znane. Będą to ks. Diakon Marek Dziony, Róża Zgorzelska, kustosz muzeum Farska Stodoła, Marcin Husak, przewodnik i dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej, Aleksander Devosges – Cuber z głogóweckiego muzeum, dr Sebastian Rosenbaum z Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Piotra Kulczyka, kolekcjonera i członka Fundacji Pałacu Rozkochów.

Konferencja odbędzie się 15 maja (środa) w sali Centrum Społeczno-Kulturalnego w Białej (dawny kościół ewangelicki). Początek o godz. 16.00. Wstęp wolny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, obowiązują zapisy pod numerem telefonu 77 438 70 26.

PROGRAM:

  • Między Cieszynem a Gliwicami. Początki muzealnictwa na Górnym Śląsku – dr Sebastian Rosenbaum
  • 400 lat tradycji muzealnych Głogówka – Aleksander Devosges Cuber
  • Pasja sposobem na atrakcyjność i wartość historii w Heimamuseum – Muzeum Wiejskiego w Farskiej Stodole – Róża Zgorzelska
  • Pinkusowie – Josef (1829 – 1909) i Max (1857 – 1934) – magowie świątyń osobliwości i sztuki – Marcin Husak
  • Metznerowie Emil (1842 – 1923) i Alfred (1873 – 1943) Heimatmuseum – niespełnione marzenia  – Piotr Kulczyk
  • Miejsce niematerialnego dziedzictwa kulturowego i biografii w Izbie Regionalnej / Heimatmuseum – ks. dk. dr Marek Dziony

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here