Nietrzeźwi rowerzyści nie są bezkarni na drodze

0
(fot. KPP Prudnik)

Nietrzeźwi rowerzyści nie są bezkarni na drodze – policja przypomina o konsekwencjach.

Okres wakacyjny oraz słoneczna pogoda sprzyja miłośnikom jednośladów. Niestety, również tym pod wpływem alkoholu. Dlatego przypominamy rowerzystom, że obowiązują ich tak samo przepisy ruchu drogowego jak innych użytkowników dróg. Często niestety zapominają oni, że są takimi samymi kierowcami jak każdy kierujący samochodem i – zwłaszcza pod wpływem alkoholu – mogą doprowadzić do tragicznego wypadku oraz stwarzać zagrożenie dla siebie samych, jak również dla innych uczestników ruchu drogowego.

Ten oczywisty apel nie jest bezzasadny. Tylko od początku sierpnia prudniccy policjanci ruchu drogowego zatrzymali 9 nietrzeźwych rowerzystów. Niechlubnym rekordzistą okazał się 36-letni mieszkaniec powiatu prudnickiego, który w organizmie miał ponad 3 promile alkoholu. Niewiele mniej, bo po ponad 2 promile miało kolejnych 3 zatrzymanych cyklistów.

Apelujemy o ostrożność i przestrzeganie przepisów przez wszystkich użytkowników dróg. Zarówno kierowcy samochodów, jak i jednośladów powinni bezwzględnie przestrzegać przepisów ruchu drogowego.


Policjanci przypominają

W myśl obowiązujących przepisów rowerzysta, który znajdował się stanie po spożyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi) zostanie ukarany mandatem w wysokości od 300 do 500 złotych, natomiast ci, którzy jechali rowerem w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila alkoholu we krwi) zostaną ukarani mandatem w wysokości 500 złotych.

Źródło: KPP Prudnik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here