W piątek 15 września w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Rafałem Gawinem. Było to kolejne wydarzenie w ramach cyklu #Preteksty. Spotkanie kolejne, ale nie takie samo jak poprzednie, każde bowiem jest inne i przynosi inne emocje, inne doświadczenia. A gość był specjalny; poeta i wydawca, redaktor (redaktor Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie” i serwisu Poezja Polska) i krytyk literacki Rafał Gawin (rocznik 1984), to osoba bardzo dobrze znana w środowisku literackim w Polsce. Gawin jest pracownikiem Domu Literatury w Łodzi (to prężnie działająca instytucja, znacząca w dziedzinie literatury) oraz członkiem zarządu oddziału łódzkiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Rozmowę z gościem prowadził prudnicki poeta i działacz kulturalny Waldemar Jocher.
Przyczynkiem do rozmowy była najnowsza książka poetycka Rafała Gawina „Wiersze dla koleżanek”, a także bardziej ogólne kwestie, jak funkcjonowanie rynku wydawniczego oraz miejsce, znaczenie poezji w Polsce. W pierwszej kwestii już na początku rozmowy Waldemar Jocher zaznaczył, że zbiór „Wiersze dla koleżanek” jest kontrowersyjny i chamski; później mogło być tylko lepiej. Udało się przeprowadzić rozmowę szczerą i wbrew pozorom z dużą dozą humoru. W kwestii rynku wydawniczego już tak wesoło nie było, padło wiele cierpkich uwag, które dorzucał z widowni, obecny podczas spotkania Krzysztof Szeremeta, poeta, edytor, krytyk literacki (prudniczanin mieszkający w Krakowie). Rozmowa bardzo interesująca, niestety z małym udziałem publiczności, obecnych kilkoro poetów z Prudnika. Na szczęście tradycyjnie wydarzenie było nagrywane, jest więc nadzieja, że tak jak poprzednie będzie wkrótce udostępnione na profilu POK-u. Jeśli ktoś nie był to będzie miał ważną okazję, choć spotkanie z wypowiedziami pełnymi „temperamentu” na żywo odbiera się inaczej.
Rafał Gawin był nominowany do nagrody głównej i został laureat nagrody publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina (2007). W latach 2006 i 2007 uzyskał drugą nagrodę, a w 2009 – pierwszą w Turnieju Jednego Wiersza o Czekan Jacka Bierezina. Laureat głównej nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Tadeusza Sułkowskiego. Wybrany przez Karola Maliszewskiego do projektu Biura Literackiego Połów. Wydał arkusz Przymiarki (Biuro Literackie, Wrocław 2009), WYCIECZKI OSOBISTE / CODE OF CHANGE (OFF Press / Zeszyty Poetyckie, Londyn – Gniezno 2011), Zachód słońca w K…dołach (Wydawnictwo Kwadratura, seria II, tom 1, Łódź 2016), Wiersze dla kolegów (Wydawnictwo Raymond Q., Skierniewice 2017), Jem mięso (poemat) (Convivo Anna Matysiak, Warszawa 2019) i Wiersze dla koleżanek (Oficyna Wydawnicza Własny Sumpt, Justynów 2022). Publikował m.in. w: Gazecie Wyborczej, Odrze, Opcjach, Kresach, Frazie, Red., Portrecie, Wyspie, Arteriach, Wakacie, Cegle, sZAFie, Przystani! Biura Literackiego i w antologiach.
Gdyby przyjechał Zenek albo Majka Jeżowska to pewnie była by pełna sala ….no niestety społeczeństwo się odkulturalnia…
Brak zdjęcia sali wskazuje, że nie było kogo fotografować. Mam takie, wygląda na to, że nietuzinkowe, oczekiwanie, że na spotkania historyczne będą przychodzili niektórzy historycy, na spotkania przyrodnicze niektórzy biolodzy, a na spotkania poetyckie niektórzy poloniści. Niektórzy, bo przecież nie wszyscy, ale jak widać za dużo bym chciał. 🙂
Prudniczanie ostatnio „opanowali” pałac w Rozkochowie ,tam jest zawsze darmowa kawa i ciasto