Na Opolszczyźnie maleje liczba cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń społecznych w ZUS. Ciągle najliczniejszą grupą są osoby z obywatelstwem ukraińskim. Pracodawcy z regionu deklarują opłacanie składek za przedstawicieli ponad 70 państw.
Mniej Ukraińców
W ciągu kilku ostatnich lat na Opolszczyźnie dynamicznie rosła liczba obcokrajowców, którzy legalnie pracowali i w konsekwencji byli zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych w ZUS. W regionie najwięcej cudzoziemców było ubezpieczonych wiosną tego roku, bo ponad 27,8 tys. Od tego czasu ta liczba maleje.
– Na koniec października do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych opolscy pracodawcy zgłosili 26 565 osób deklarujących inne obywatelstwo niż polskie. Zdecydowaną większość stanowią obywatele Ukrainy, których było 20,7 tysięcy, ale ich liczba w porównaniu do kwietnia zmalała o ponad 1600 ubezpieczonych – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Na Opolszczyźnie liczne grupy ubezpieczonych cudzoziemców stanowią tej jesieni obywatele Białorusi – 896 osób, Rumunii – 695 osób, Gruzji – 608 osób, Mołdawii – 598 ubezpieczonych oraz około 200 obywateli Filipin.
Więcej Kolumbijczyków
Co ciekawe w obliczu spadku liczby ubezpieczonych w porównaniu do wiosny tego roku, w ostatnich miesiącach na Opolszczyźnie i w kraju widać wyraźny skok w liczbie ubezpieczonych z Kolumbii. W województwie opolskim pod koniec października obywateli tego kraju było aż 636, a w całej Polsce ponad 13,4 tys. Jeszcze wiosną tego roku zgłoszonych w ZUS Kolumbijczyków było na Opolszczyźnie 118, a w całym kraju nieco ponad 7,2 tys. Skalę wzrostu w ostatnich miesiącach pokazuje statystyka z połowy minionego roku, kiedy ZUS w województwie opolskim ubezpieczał zaledwie 28 osób z tym obywatelstwem, a dane krajowe wskazywały na 2,2 tys. obywateli Kolumbii.
W ostatnim dniu października do ubezpieczeń społecznych w ZUS (w całym kraju) było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców (w kwietniu br. było ich ponad 1 mln 263 tys.). Tej jesieni najwięcej cudzoziemców pochodziło z Ukrainy – 788,3 tys. (771 tys. na koniec czerwca i 762,2 na koniec marca). Na drugim miejscu są Białorusini – 135,2 tys. (134 tys. na koniec czerwca i 131,8 tys. na koniec marca). Na trzecim – Gruzini. W rejestrach Zakładu jest ich 26,8 tys. (27,2 na koniec czerwca i 25,9 na koniec marca).
Do Polski do pracy przyjeżdżają osoby w sile wieku, czyli w przedziale od 25. roku życia do 49 lat, przy czym najwięcej osób z zagranicznym paszportem pracuje, będąc w wieku 30-39 lat.
ZUS dysponuje informacjami o osobach, które są zatrudnione w formie zobowiązującej do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. To m.in. ci, którzy sami zadeklarowali opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej), bądź o tych, którzy zostali zgłoszeni przez pracodawców lub zleceniodawców. W statystykach Zakładu nie ma cudzoziemców, którzy nie zalegalizowali pobytu w Polsce bądź wykonują czynności typowe dla umowy o dzieło.
Kolumbijczycy. Jeszcze zatęsknicie za Ukraińcami!
Gonić to dziadostwo a zatrudniać filipinczykow.