Rafał Gawin i Waldemar Jocher

3
(fot. Grzegorz Weigt)

W piątek 15 września w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie autorskie z Rafałem Gawinem. Było to kolejne wydarzenie w ramach cyklu #Preteksty. Spotkanie kolejne, ale nie takie samo jak poprzednie, każde bowiem jest inne i przynosi inne emocje, inne doświadczenia. A gość był specjalny; poeta i wydawca, redaktor (redaktor Kwartalnika Artystyczno-Literackiego „Arterie” i serwisu Poezja Polska) i krytyk literacki Rafał Gawin (rocznik 1984), to osoba bardzo dobrze znana w środowisku literackim w Polsce. Gawin jest pracownikiem Domu Literatury w Łodzi (to prężnie działająca instytucja, znacząca w dziedzinie literatury) oraz członkiem zarządu oddziału łódzkiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Rozmowę z gościem prowadził prudnicki poeta i działacz kulturalny Waldemar Jocher.

Przyczynkiem do rozmowy była najnowsza książka poetycka Rafała Gawina „Wiersze dla koleżanek”, a także bardziej ogólne kwestie, jak funkcjonowanie rynku wydawniczego oraz miejsce, znaczenie poezji w Polsce. W pierwszej kwestii już na początku rozmowy Waldemar Jocher zaznaczył, że zbiór „Wiersze dla koleżanek” jest kontrowersyjny i chamski; później mogło być tylko lepiej. Udało się przeprowadzić rozmowę szczerą i wbrew pozorom z dużą dozą humoru. W kwestii rynku wydawniczego już tak wesoło nie było, padło wiele cierpkich uwag, które dorzucał z widowni, obecny podczas spotkania Krzysztof Szeremeta, poeta, edytor, krytyk literacki (prudniczanin mieszkający w Krakowie). Rozmowa bardzo interesująca, niestety z małym udziałem publiczności, obecnych kilkoro poetów z Prudnika. Na szczęście tradycyjnie wydarzenie było nagrywane, jest więc nadzieja, że tak jak poprzednie będzie wkrótce udostępnione na profilu POK-u. Jeśli ktoś nie był to będzie miał ważną okazję, choć spotkanie z wypowiedziami pełnymi „temperamentu” na żywo odbiera się inaczej.

Rafał Gawin był nominowany do nagrody głównej i został laureat nagrody publiczności w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina (2007). W latach 2006 i 2007 uzyskał drugą nagrodę, a w 2009 – pierwszą w Turnieju Jednego Wiersza o Czekan Jacka Bierezina. Laureat głównej nagrody V Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Tadeusza Sułkowskiego. Wybrany przez Karola Maliszewskiego do projektu Biura Literackiego Połów. Wydał arkusz Przymiarki (Biuro Literackie, Wrocław 2009), WYCIECZKI OSOBISTE / CODE OF CHANGE (OFF Press / Zeszyty Poetyckie, Londyn – Gniezno 2011), Zachód słońca w K…dołach (Wydawnictwo Kwadratura, seria II, tom 1, Łódź 2016), Wiersze dla kolegów (Wydawnictwo Raymond Q., Skierniewice 2017), Jem mięso (poemat) (Convivo Anna Matysiak, Warszawa 2019) i Wiersze dla koleżanek (Oficyna Wydawnicza Własny Sumpt, Justynów 2022). Publikował m.in. w: Gazecie Wyborczej, Odrze, Opcjach, Kresach, Frazie, Red., Portrecie, Wyspie, Arteriach, Wakacie, Cegle, sZAFie, Przystani! Biura Literackiego i w antologiach.

3 KOMENTARZE

    • Brak zdjęcia sali wskazuje, że nie było kogo fotografować. Mam takie, wygląda na to, że nietuzinkowe, oczekiwanie, że na spotkania historyczne będą przychodzili niektórzy historycy, na spotkania przyrodnicze niektórzy biolodzy, a na spotkania poetyckie niektórzy poloniści. Niektórzy, bo przecież nie wszyscy, ale jak widać za dużo bym chciał. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here