[AKTUALIZACJE – FOTO/WIDEO] Rzeki wylały: Aktualny stan powodziowy w powiecie prudnickim

0

Wczoraj po godz. 19.00 główne rzeki powiatu prudnickiego w dorzeczu Osobłogi przekroczyły stan alarmowy. W związku z ciągle przybierającą wodą starosta prudnicki o godz. 23.00 ogłosił alarm przeciwpowodziowy. Alarmy ogłoszono również w poszczególnych gminach. Poniżej informacje na bieżąco na temat sytuacji powodziowej.

KORFANTÓW

Gmina Korfantów dokumentuje szkody. To będzie argument za budową zbiornika. Artykuł poniżej:

BIAŁA

Fotografia ze środowej interwencji OSP Biała. Strażcy podjęli działania przy ul. Nyskiej w stolicy gminy, gdzie wypompowywali wodę z zalanych pomieszczeń oraz zabezpieczali posesję workami z piaskiem.

(fot. OSP Biała)

GODZ. 22.00

W Prudniku poziom rzeki opada. Obecnie jest niższy o ponad 60 cm od dzisiejszego stanu maksymalnego, który wynosił 323 cm. Wciąż przekroczony jest stan alarmowy (230 cm).

W Racławicach Śląskich na Osobłodze utrzymuje się wysoki poziom wody (w granicach 400 cm), ale w ciągu następnych godzin należy spodziewać się systematycznego spadku. Kilka kilometrów w górę biegu Osobłogi, już na terenie Czech, ubywa wody w rzece.

Na Złotym Potoku w Jarnołtówku woda opada (140 cm). Tutaj poziom alarmowy nie został osiągnięty, choć doszło do częściowego wypełnienia suchego na co dzień polderu.

W Dobrej (rzeka Biała) poziom wody podnosi się (160 cm), ale przekroczony został tutaj tylko stan ostrzegawczy.

W Głuchołazach (Biała Głuchołaska) poziom wody opada od kilku godzin. Wkrótce powinien spaść poniżej stanu alarmowego.

GODZ. 16.30

Opady powoli ustają. Przelotne deszcze o małej intensywności prognozowane są przez kilka kolejnych dni. W ciągu najbliższych godzin w górnych biegach rzek Złoty Potok, Prudnik i Biała Głuchołaska, należy spodziewać się powolnego opadania wody. Wysokie stany czekają natomiast rzeki nizinne.

(fot. Andrzej Dereń)

GODZ. 15.55

TVN Meteo z Głogówka, a dokładnie z mostu na Osobłodze między miastem a Mochowem. Link do materiału -> kliknij na obrazek poniżej.

(mat. TVN Meteo)

GODZ. 15.45

Wojewoda opolski ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie powiatów: głubczyckiego, kędzierzyńsko-kozielskiego, krapkowickiego, opolskiego, brzeskiego, nyskiego oraz Opola i gmin Gorzów Śląski oraz Praszka.

Odbyła się wideokoferencja na temat sytuacji hydrologicznej z udziałem wojewody, starostów i przedstawicieli: straży pożarnej, policji, Wód Polskich i sił zbrojnych. Analogiczne spotkanie online zorganizowano także na poziomie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem: starosty prudnickiego, włodarzy gminy, straży pożarnej i policji.

(fot. Starostwo Powiatowe w Prudniku)

GODZ. 15.30

Sytuacja na rzece Prudnik między Dytmarowem a Krzyżkowicami. (mat. Paweł Chachulski)

GODZ. 15.20

W Skrzypcu wody rzeki Prudnik od rana utrzymują się na tym samym poziomie. (mat. Paweł Chachulski)

GODZ. 14.25

W Racławicach droga w kierunku Głubczyc nadal jest nieprzejezdna. (mat. Paweł Chachulski)

Racławice Śląskie (fot. Paweł Chachulski)

GODZ. 14.15

[WIDEO] Wysoka woda sprawiła sporo kłopotu ekipie, która kilka dni temu przystąpiła do budowy mostu tymczasowego w ciągu drogi krajowej nr 40 między Głogówkiem a Mochowem. Kontenery pracowników rozstawione zostały w bezpośrednim sąsiedztwie rzeki. (mat. Paweł Chachulski)

Most na Osobłodze – Głogówek / Mochów (fot. Paweł Chachulski)

GODZ. 14.00

[WIDEO] Tama na Złotym Potoku przy ul. Zwycięstwa w Prudniku. Film od Mariusza Cbr.

GODZ. 13.50

Bystry Potok w Pokrzywnej nie wystąpił z brzegów, ale spieniony nurt robi wrażenie. Fotografie od Mirka Krajewskiego.

GODZ. 12.45

Poziom Osobłogi w Racławicach Śląskich od rana utrzymuje się na tym samym poziomie, w granicach 400 cm (stan alarmowy – 350 cm). W tym rejonie taki stan wskazuje, że woda przelewa się na tereny zalewowe. We wsi pod wodą jest boisko sportowe, fragmenty niektórych ulic oraz pola uprawne. Przypominamy, że zamknięta jest droga od strony Głubczyc.

Racławice Śląskie, Osobłoga (il. IMGW)

GODZ. 12.40

Tak wygląda dziś droga Prudnik – Prężynka.

Droga Prudnik – Prężynka przed południem (fot. Małgorzata Kras)

GODZ. 12.35

Przy ul. Jana Pawła II w Łące Prudnickiej woda z pól zalewa posesję. Na miejscu pracują strażacy z OSP Moszczanka.

Łąka Prudnicka, ul. Jana Pawła II (fot. OSP Moszczanka)

GODZ. 12.20

W Prudniku poziom rzeki stabilizuje się. Od rana stan wody utrzymuje się w granicach 310 – 330 cm (poziom alarmowy – 230 cm).

Prudnik, ul. Wiejska (il. IMGW)

GODZ. 12.10

Przez całą noc oraz dzisiaj zastępy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej interweniują na terenie zalewanych posesji i piwnic. Na fotografiach OSP Moszczanka nocna akcja w Wierzbcu. na miejscu działały jednostki OSP Moszczanka i Wierzbiec.

Wierzbiec (fot. OSP Moszczanka)
Wierzbiec (fot. OSP Moszczanka)
Wierzbiec (fot. OSP Moszczanka)

GODZ. 11.55

Fotografia z ul. Nowej Naprawy w Lubrzy. Potok Lubrzanka tradycyjnie też daje się we znaki.

Lubrza – ul. Nowej Naprawy (fot. Krzysiek)

GODZ. 11.45

Fotografia od Oliwii. Tama przy ul. Chrobrego w Prudniku.

(fot. OIliwia)

GODZ. 11.40

[FILM] Zgodnie z przewidywaniami meteorologów spada intensywność opadów. Na tamie w Jarnołtówku woda osiągnęła poziom 150 cm. Do stanu alarmowego brakuje 20 cm. (mat. Krzysiek)

GODZ. 11.30

Według automatycznej stacji meteorologicznej Starostwa Powiatowego w Prudniku w ciągu ostatnich 24 godzin spadło 71 litrów deszczu na metr kwadratowy!

GODZ. 11.20

[FILM] Przedpołudniowa sytuacja na rzece Prudnik w rejonie Skrzypca i Dytmarowa.

GODZ. 11.15

Deszcze spowodowały lokalne podtopienia dróg, również tam, gdzie nie przepływają cieki wodne. Tak był rano na drodze powiatowej między Prudnikiem a Dytmarowem. Służby starostwa udrażniają przydrożny rów. Droga jest przejezdna, ale trzeba uważać na rozległą kałużę.

(fot. Andrzej Dereń)
(fot. Andrzej Dereń)

GODZ. 11.10

Sytuacja na Osobłodze w Dzierżysławicach. Fotografie: Bogusława Król.

Osobłoga w rejonie Dzierżysławic (fot. Bogusława Król)
Przystań kajakowa w Dzierżysławicach (fot. Bogusława Król)

GODZ. 10.50

Drogi prowadzące do Skrzypca od strony Dytmarowa i Lubrzy są obecnie nieprzejezdne. Do wsi można dostać się jedynie drogą z Trzebiny, która obecnie jest przebudowywana. Na filmiku czytelnika przejazd ciągnikiem po zalanej drodze między Dytmarowem a Skrzypcem.

GODZ. 10.30

W wyniku zalania zamknięty jest odcinek drogi krajowej nr 41 między Nysą a Niwnicą. Do Nysy można dojechać, kierując się z ronda za Wierzbięcicami na obwodnicę Nysy. Ruchem kierują policjanci.

(fot. FB – Kordian Kolbiarz)

GODZ. 10.10

Poranna sytuacja na rzece w Prudniku – ulice: Kochanowskiego, Wańkowicza i Wiejska.

GODZ. 10.00

Do Głubczyc tylko przez Czechy lub Głogówek! Od rana zablokowana jest droga wojewódzka nr 417 w Racławicach Śląskich. Przyczyną jest zalanie drogi między Racławicami a Klisinem. Strażacy kierują ruchem na rondzie w Racławicach.

Racławice Śląskie (fot. Stanisław Stadnicki)

GODZ. 9.50

Sytuacja na tamie w Jarnołtówku (Złoty Potok) jest stabilna. Od godz. 23.00 poziom rzeki jest na podobnym poziomie w granicach 140 – 150 cm. Poziom alarmowy (170 cm) nie został tu przekroczony. Fotografie z godzin porannych.

13.10.2020 – SYTUACJA OK. GODZ. 20.00

TerazPrudnik.pl informuje o przekroczeniu stanów alarmowych na rzekach w: Prudniku, Racławicach Śląskich i Głuchołazach: Poziom wody na granicy stanów alarmowych.

12.10.2020

W poniedziałek TerazPrudnik.pl ostrzega przed intensywnymi opadami: W Czechach śnieg, a u nas deszcz. Największe opady dopiero przed nami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here