W piątek 24 kwietnia w Centrum Tradycji Tkackich Muzeum Ziemi Prudnickiej miała miejsce prezentacja prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej pn. „Koncepcja konserwacji, modernizacji i adaptacji obiektu dawnej łaźni miejskiej w Prudniku na nowe funkcje wraz z zagospodarowaniem otoczenia”. Czy to szansa na uratowanie tego zabytku i przywrócenie funkcji społecznych?
Zbudowana w 1906 roku dawna łaźnia miejska, dziś nieużytkowana, powoli niszczeje. Studenckie koncepcje prezentują różnorodne wizje adaptacji tego unikatowego obiektu, które mogą stanowić wartościową inspirację dla jego przyszłego zagospodarowania. Wśród zaprezentowanych koncepcji są takie, które pozostawiają funkcje związane z wodą, basenami, choć mocno je zmieniają. Są też takie, które wprowadzają zupełnie nowe funkcje, jak choćby zwycięska praca zakładająca powstanie we wnętrzach dawnej łaźni teatr i miejsce do spotkań kulturalnych, choć sportowych również.
Spośród czternastu opracowanych projektów wyróżniono pięć prac, które zostały zaprezentowane w Centrum Tradycji Tkackich. Konkurs na najlepszą koncepcję projektową byłej Łaźni Miejskiej w Prudniku przeprowadzony został na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Opiekę merytoryczną nad grupą studencką sprawowały: prof. dr hab. inż. arch. Magdalena Żmudzińska-Nowak oraz dr inż. arch. Elżbieta Rdzawska-Augustin. Obie panie obecne były podczas piątkowego spotkania w CTT. Organizatorami konkursu są: Politechnika Śląska - Wydział Architektury, Katedra Teorii, Projektowania i Historii Architektury, Gmina Prudnik i Muzeum Ziemi Prudnickiej.
Studenci odwiedzili Prudnik w październiku ubiegłego roku. Wraz z dyrektorem muzeum Marcinem Husakiem zwiedzili łaźnię przy ul. Parkowej, poznali również całokształt dziedzictwa tekstylnego miasta. Wybór Prudnika do realizacji projektu był zasługą pracownika naukowego politechniki, a jednocześnie mieszkanki miasta, dr Elżbiety Rdzawskiej-Augustin.
Pierwsze miejsce w konkursie przypadło pracy Emilii Słowik i Oldze Rospondek (które również były obecne w Prudniku i opowiadały o swojej pracy), które przygotowały zadanie pod opieką naukową prof. Magdaleny Żmudzińskiej-Nowak, kierownik Katedry Teorii, Projektowania i Historii Architektury Wydziału Architektury PŚ. Tutaj niecka basenowa, niegdyś służąca obmywaniu ciał, staje się sercem teatru.
Główną nagrodą konkursu było 2,5 tys. zł. Wyróżnienia wręczył w Gliwicach wiceburmistrz Prudnika Wiesław Kopterski. Wiceburmistrz Wiesław Kopterski i dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcin Husak uczestniczyli także w obradach jury konkursowego, któremu przewodniczyła wiceprezes katowickiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Katarzyna Furgalińska. W jury obok nich zasiadali także: dr hab. Inż. arch. prof. Politechniki Śląskiej Natalia Bąba-Ciosek i dr hab. Inż. arch. prof. Politechniki Śląskiej Małgorzata Balcer-Zgraja. A wśród gości obecnych na prezentacji w muzeum obecny był także starosta prudnicki Radosław Roszkowski.
Patrik21:19, 25.04.2026
Ciekawe działanie, ale nie widać zainteresowania inwestorskiego. Szkoda, bo obiekt jest piękny i unikatowy.
Łaźnia Turecka00:32, 26.04.2026
W Polsce (Hamman) przynosi zyski miastom i miejscowościom, które w łaźnię turecką zainwestowaly. To atrakcja oraz "zdrowy" relaks dla mieszkańców i turystów. U nas pewnie nie będzie nic a ,pomysł przebudowy , to zniszczenie calej historycznej infrastruktury łaźni. Może ktos zainwestuje w teatr , po każdym spektaklu nożna zawsze dolać widzom wody dla ochłody
Porażka 12:24, 26.04.2026
Zburzyć jak Frotex i po problemie
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu terazprudnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz