[FOTO/WIDEO] Niebieskie Igrzyska. Poznajmy autyzm

0

Nauczyciele, rodzice i uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dytmarowie zwracają uwagę na problem autyzmu. Zaburzenie to wciąż jest społecznie mało znane.

Przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji wspierania autyzmu – mówi współorganizatorka akcji i przewodnicząca Rady Rodziców szkoły Anna Żmijewska. – Jest to forma obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada 2 kwietnia oraz Światowego Miesiąca Wiedzy na Temat Autyzmu. Nasza szkoła przyłączyła się do tych inicjatyw w ramach Niebieskich Igrzysk po raz pierwszy i mam nadzieję, że nie po raz ostatni.

– To dzień, w którym świętujemy różnorodność i uczymy się akceptacji. Razem bawimy się, rywalizujemy i poznajemy nowych przyjaciół – mówiła do uczestników igrzysk dyrektor szkoły Małgorzata Ruzik. – Każdy z nas jest wyjątkowy na swój sposób.

Wydarzenie w Dytmarowie rozpoczęło się od przeprowadzenia na boisku kilku konkurencji (m.in. toru przeszkód) dla uczniów szkoły. Punktem kulminacyjnym igrzysk był minimaraton z udziałem dzieci z przedszkola w Dytmarowie oraz uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Prudniku, dla młodszych na dystansie około 1000 m i dla starszych – około 3000 m. W minimaratonie nie było przegranych, każdy uczestnik otrzymał medal, upominek i pamiątkowy dyplom. Wzorem graficznym dla dyplomu i okolicznościowego magnesu był rysunek uczennicy Aleksandry Gerczak.

W uroczystym otwarciu wydarzenia wzięli udział: starosta prudnicki Radosław Roszkowski, wójt gminy Lubrza Mariusz Kozaczek, wizytator Kuratorium Oświaty w Opolu Jadwiga Szramiak, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Autyzmu „Uczymy się żyć razem” w Opolu Elżbieta Sobolewska, przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Autystów „Mały Książę” w Kędzierzynie-Koźlu Magdalena Żmuda oraz dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Prudniku Dorota Podróżna. Igrzyska wsparli organizacyjnie uczniowie Zespołu Szkół Medycznych w Prudniku. Igrzyska prowadził Damian Spychalski.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, przejawiającym się odmienną od standardowych zachowań interakcją z otoczeniem, problemami z komunikacją oraz powtarzalnością wybranych czynności. Autyzm dookreślany jest często mianem spektrum, ponieważ zaburzenie nie ma jednego wzorca i u każdej osoby jest inne. Ocenia się, że autyzm dotyka co setne dziecko w Europie i w większości chłopców.

Fot. Andrzej Dereń

CZYM JESY AUTYZM? OBEJRZYJ FILM!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here