Prudnicki ZUK ze stratami. Na ostatniej sesji Rady Miejskiej burmistrz Grzegorz Zawiślak poinformował, że gminna spółka Zakład Usług Komunalnych w ciągu ośmiu miesięcy 2019 roku odnotowała straty w „każdym dziale swojej działalności”. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (środa, 13 listopada)? Oto zapowiedzi:
- Dlaczego nikt o tym nie pomyślał? Oddanie do użytku ścieżki pieszo-rowerowej między Białą, Lubrzą, a Prudnikiem sprawi, że chętnie korzystać z niej będą cykliści, piesi i biegacze. Jest jednak jeden problem – nowa ścieżka nie ma połączenia z jej odpowiednikiem w Prudniku, na po drodze jest ruchliwe skrzyżowanie dróg krajowych i drogi wojewódzkiej – Rondo im. Stanisława Szozdy.
- Pierwsza taka w regionie. Prudnicki samorząd gminny planuje zasiać w rejonie ulic Łokietka i Sportowej łąkę kwietną. Ma to być pierwsza tego typu łąka na obszarach miejskich w województwie opolskim.
- To Prudnik, czy Głuchołazy. Przy Rondzie im. Stanisława Szozdy w Lubrzy mieniona została tablica – drogowskaz. Na pierwszy rzut oka niewiele różni się od poprzednika.
- Nie żyje 23-letnia prudniczanka. Osierociła miesięczne dziecko. Do tragedii doszło w poprzedni wtorek na terenie kompleksu działkowego za szpitalem w Prudniku.
- Głogówek: Ramię w ramię z Górnikiem. Gmina Głogówek dołączyła do programu partnerskiego Górnika Zabrze „Klub Kibiców Śląskich Miast”.
- Poszkodowana zmarła w szpitalu. W zeszłą środę krótko przed godz. 15.30 miał miejsce kolejny wypadek na skrzyżowaniu obwodnicy Prudnika z ul. Prężyńską. Tym razem skończyło się tragicznie.
- Policjant może łamać prawo i nie musi się legitymować. 7 listopada weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie zmian w przepisach dotyczących kontroli drogowej. Warto zapoznać się z nowymi obowiązkami i uprawnieniami kierowców oraz kontrolujących, by nie „dostać po kieszeni”.
- Obniżyć krawężniki. To najczęściej wskazywany sposób na choćby częściowe ułatwienie osobom z niepełnosprawnością poruszania się – głównie na wózkach – na terenie miasta.
- 11 listopada: O wolność trzeba walczyć. Mieszkańcy Prudnika tłumnie wzięli udział w obchodach 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
- Inwestycje: Ogrodzenie jak nowe. Firma z Olbrachcic kończy remont zabytkowego ogrodzenia Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Parkowej w Prudniku, dawnego kasyna.
- Sołtysi mają głos. O radościach i troskach miejscowości w gminach Biała, Głogówek i Korfantów mówią sołtysi Frączek, Zwiastowice i Przechodu.
- Strzeleczki: Ze świętym Marcinem i żebrakiem. Od 1998 roku święty Marcin, konno, wspólnie z mieszkańcami, przemierza ulice Strzeleczek. Choć w wielu miejscowościach przyjął się ten zwyczaj, to w Strzeleczkach ma szczególne uzasadnienie. Patronem parafii jest bowiem święty Marcin.
- Strzeleczki: Lapidarium jest już gotowe. Staraniem Lokalnej Grupy Historycznej Strzeleczek na miejscowym cmentarzu zbudowano lapidarium.
- Łąka Prudnicka: Z myślą o bezpieczeństwie. Wyposażenie jednostki OSP w Łące Prudnickiej wzbogaciło się o defibrylator AED z pakietem treningowym.
- Kącik prawny: Długi zza grobu. Tradycyjnie już z okazji Dnia Zadusznego w kąciku prawnym poruszamy tematy dotyczące spadkobrania. Autorką cyklu artykułów jest adwokat Agata Zwojewska.
- Muzyka: Wiktoria z profesjonalnym nagraniem w studio. Zdobywczyni głównej nagrody w czerwcowym konkursie piosenki obcojęzycznej You can sing, który odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury w Lubrzy, jest już po profesjonalnej sesji nagraniowej, ufundowanej przez nyskie WaveArt Studio.
- Archiwum Odkrywcy: Odczytaliśmy napis, który nie był znany od co najmniej 150 lat. Z pomocą poznańskiego naukowca prof. dra hab. Rafała Rosoła odczytaliśmy napis pod XVIII-wieczną figurą św. Jana Nepomucena na prudnickim cmentarzu.
- Kultura i sztuka: Pałac pamięci vs. niepamięć. W piątek 8 listopada w Arsenale Muzeum Ziemi Prudnickiej miał miejsce wernisaż niecodziennej wystawy Marka Grzyba i Piotra Komorowskiego pt.: „Pałac niepamięci”.
- Młode pokolenie. W naszym dodatku wieści dotyczącej uczniów Szkoły Podstawowej w Szybowicach, Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Dytmarowie oraz zapowiedź Małej Olimpiady Wiedzy Ekologicznej i podsumowanie konkursu plastycznego „Poznajemy Prudnik ze ślimakiem – odkrywamy zakątki naszego miasta”. W osobnych tekstach relacjonujemy apel dzieci z przedszkola nr 4 w Prudniku z okazji Święta Niepodległości oraz podajemy wyniki konkursu ortograficznego w Prudnickim Ośrodku Kultury.
- Czeskie pogranicze: Seria wypadków szybowców. Zaledwie pół miesiąca po poprzednim śmiertelnym wypadku, w którym zginął polot szybowca, doszło do kolejnego zdarzenia z identycznym skutkiem. Również w okolicy Wrbna pod Pradziadem.
- Poezja: Nasz przyjaciel, Jacek Lubart-Krzysica. 12 września Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu gościła Jacka Lubarta-Krzysicę. Jest to człowiek nietuzinkowy. Poeta z Krakowa i Sądecczyzny, dramaturg, reportażysta, autor piosenek. Pisarz i edytor – twórca Konfraterni Poetów. Animator misteriów poetyckich – pisze Jan Szczurek.
- Prudniccy strażacy ponownie wicemistrzami województwa. Po raz kolejny prudniccy strażacy byli „o włos” od zdobycia Pucharu Komendanta Wojewódzkiego PSP w Opolu w finale halowej piłki nożnej.
- Sport (koszykówka): zabrakło nam chłodnej głowy i wyrachowania. Pogoń Prudnik prowadziła przez większość spotkania, ale szkolnej błędy w końcówce pozbawiły ją tak bardzo potrzebnego zwycięstwa.
- Sport (piłka nożna): Kolan leci do Boliwii! Pochodzący z Wierzbca Jakub Kolan weźmie udział w Młodzieżowych Mistrzostwach Ameryki Południowej.
- Sport (piłka nożna): Smutne pożegnanie z kibicami. W ostatnim meczu rundy jesiennej na własnym boisku Pogoń Prudnik, mimo ambitnej walki, doznała porażki i nie powiększyła swojego skromnego dorobku punktowego.
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<