Ze świętym Marcinem i żebrakiem

0

Od 1998 roku święty Marcin, konno, wspólnie z mieszkańcami, przemierza ulice Strzeleczek. Choć w wielu innych miejscowościach przyjął się ten zwyczaj, to w Strzeleczkach ma szczególne uzasadnienie. Patronem parafii jest bowiem święty Marcin.

Uroczystości wieczorem 11 listopada rozpoczęły się od pochodu z orkiestrą i dziećmi z lampionami spod kościoła parafialnego na Rynek. Świętemu Marcinowi, zgodnie z legendą towarzyszył żebrak. Na centralnym placu miejscowości mieszkańców gminy i gości powitali gospodarze uroczystości: proboszcz ks. Jan Buhl, wójt gminy Marek Pietruszka, przewodniczący Rady Gminy Włodzimierz Wolny oraz przewodniczący DFK w Strzeleczkach Zygmunt Knura.

– Tak jak święty Marcin wyciągnął miecz i podzielił swój płaszcz, tak my dzisiaj chcielibyśmy się podzielić datkami z chorą mieszkanką naszej gminy panią Anną Uliczka z Zieliny, na rzecz której dzisiaj prowadzimy kwestę – zachęcał wójt Pietruszka.

Środki zbierane były między innymi przy (…)

Pełną wersję artykuły będzie można przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” w wydaniu z 13.11.2019. Gazeta dostępna jest również w formie e-wydania (patrz: baner poniżej)

Nowa książka: Dzieje parafii Strzeleczki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here