Społeczeństwo

Zamknij

Znamy wyniki kwesty na prudnickim cmetarzu

Andrzej Dereń Andrzej Dereń 18:03, 01.11.2025
Skomentuj Znamy wyniki kwesty na prudnickim cmetarzu

Zakończyła się kwesta "Ocalić od zapomnienia", która prowadzona była na terenie cmentarza komunalnego w Prudniku. Wolontariusze zebrali 19.330,71 zł.

Oprócz polskiej waluty przekazano: 48 euro, 9 koron czeskich i 3 funty brytyjskie. W ubiegłym roku kwestę zakończono sumą 22.490,47 zł zł (bez waluty obcej). Najczęściej wrzucane banknoty były 10- i 20-złotowe, choć zdarzały się i 200-złotowe.

Kwesta została przeprowadzona na rzecz ratowania artystycznych nagrobków lub o wartościach zabytkowych: Moritza Kremsera (1839-1881) - lekarza doktora, który w 1876 r. osiedlił się w mieście, podejmując praktykę medyczną jako eskulap sztabowy, Józefa Sobiesiaka (1922-1945) - kaprala 6 Pułku Piechoty Wojska Polskiego, poległego 5 sierpnia 1945 r. i Nieznanego Żołnierza Polskiego - bezimiennej ofiary II wojny światowej, zmarłej w 1945 r. (dwa ostatnie groby znajdują się obok głównego krzyża). Dotąd ze środków zebranych podczas kwesty wyremontowano pomniki Filipa Roboty Paula Langego.

Organizatorem kwesty jest Towarzystwo Historyczne Ziemi Prudnickiej we współpracy z Gminą Prudnik i Muzeum Ziemi Prudnickiej. W zbiórce uczestniczyli między innymi prudniccy burmistrzowie, harcerze ZHP. Szerzej o akcji, kwestarzach i podmiotach wspierających kwestę, przeczytać będzie można w najbliższym wydaniu "Tygodnika Prudnickiego".

Dalszy ciąg materiału pod wideo ↓

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

warto byłowarto było

0 0

Podziękowania dla wszystkich zaangażowanych w akcję, wolontariuszy, którzy społeczne stali i zbierali datki, dla organizatorów za inicjatywę i za te groby, które udało się odnowić, a kolejne są w trakcie.

10:49, 02.11.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

Gienek z KomprachcicGienek z Komprachcic

0 0

Tendencja spadkowa ale uśmiechamy się!

08:21, 03.11.2025
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

Ja2Ja2

0 0

Co za idiotyczny komentarz. Mocny w gębie, w robieniu lewak do potęgi. Takich czuć na odległość.

22:04, 03.11.2025

Krowy polskieKrowy polskie

0 0

Kiedy otworzycie spowrotem mleczarnie, mamy nadmiar mleka

11:15, 03.11.2025
Wyświetl odpowiedzi:1
Odpowiedz

GonzoGonzo

0 0

Kiedy wydoisz krowy, bo chcę mleka? Z karmelem oczywiście i w tubce w gratisie.

22:05, 03.11.2025

wyborcawyborca

0 0

W Opolu tylko 14 tysięcy. Brawo Prudnik!!!

21:50, 03.11.2025
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu terazprudnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%