„A kuku! Kultura!” to najnowszy, autorski projekt Prudnickiego Ośrodka Kultury, z dziedziny edukacji kulturalnej, skierowany do przedszkolaków. Z kulturą, różnorodną twórczością, trzeba wyjść już do dzieci, zaprezentować możliwości. W ramach tej inicjatywy POK organizuje cykliczne spotkania dla dzieci z ludźmi sztuki: wokalistami, muzykami, pisarzami, aktorami, filmowcami, plastykami. Spotkania odbywają się w formie audycji edukacyjnych, konkursów i warsztatów. Dzieci słuchają opowieści o życiu artysty, jego inspiracjach i pracy. Zapraszane są również do wspólnego tworzenia.
Pierwsze spotkanie w tym cyklu odbyło się w marcu tego roku, wówczas o swojej poetyckiej pasji opowiadała Zofia Kulig. Podczas drugiego spotkania w kwietniu, o twórczości malarskiej z dziećmi rozmawiała Bożena Kurek Di Maggio. Trzeci raz – w maju – dzieci słuchały o fotografowaniu; do przedszkola udała się (A kuku! Kultura! odbywa się zwykle w sali reprezentacyjnej POK) Elżbieta Szymańska-Gulowaty. Podczas ostatniego przed wakacjami, czerwcowego spotkania gościem był reżyser i aktor Piotr Charczuk.
Z kolei pierwszym po wakacjach twórcą w ramach tego cyklu była Ewa Giemza. Pracownik Muzeum Ziemi Prudnickiej, kierownik Centrum Tradycji Tkackich, ale też twórczyni ludowa z dużymi osiągnięciami rozmawiała z dziećmi w środę 13 września. Ewa Giemza odnosi sukcesy w konkursach kroszonkarskich i malowania porcelany. Pokazała dzieciom przykłady takiej pięknie zdobionej porcelany, pisanki i kroszonki. Opowiadała o tradycjach związanych z tymi dziedzinami twórczości, mówiła o warsztacie, technikach. Spotkanie dotyczyło też szerzej twórczości ludowej, wspomniane były też inne jej dziedziny, jak wikliniarstwo, rzeźbiarstwo, piernikarstwo.
Można jeszcze wspomnieć, że 9 września w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 50-lecia istnienia Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Była uroczysta laudacja, wernisaż wystawy wraz z promocją jubileuszowego wydawnictwa. Wśród gości zaproszonych z tej okazji i nagrodzonych za swoją twórczość znalazła się oczywiście Ewa Giemza z Prudnika. Umiejętności wykonywania opolskich kroszonek, ręcznego malowania wzoru opolskiego i pisania pisanek na Śląsku Opolskim, prezentowane przez opolskich twórców ludowych zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To także zasługa Ewy Giemzy.