A kuku! Kultura!

0
(fot. Grzegorz Weigt)

„A kuku! Kultura!” to najnowszy, autorski projekt Prudnickiego Ośrodka Kultury, z dziedziny edukacji kulturalnej, skierowany do przedszkolaków. Z kulturą, różnorodną twórczością, trzeba wyjść już do dzieci, zaprezentować możliwości. W ramach tej inicjatywy POK organizuje cykliczne spotkania dla dzieci z ludźmi sztuki: wokalistami, muzykami, pisarzami, aktorami, filmowcami, plastykami. Spotkania odbywają się w formie audycji edukacyjnych, konkursów i warsztatów. Dzieci słuchają opowieści o życiu artysty, jego inspiracjach i pracy. Zapraszane są również do wspólnego tworzenia.

Pierwsze spotkanie w tym cyklu odbyło się w marcu tego roku, wówczas o swojej poetyckiej pasji opowiadała Zofia Kulig. Podczas drugiego spotkania w kwietniu, o twórczości malarskiej z dziećmi rozmawiała Bożena Kurek Di Maggio. Trzeci raz – w maju – dzieci słuchały o fotografowaniu; do przedszkola udała się (A kuku! Kultura! odbywa się zwykle w sali reprezentacyjnej POK) Elżbieta Szymańska-Gulowaty. Podczas ostatniego przed wakacjami, czerwcowego spotkania gościem był reżyser i aktor Piotr Charczuk.

Z kolei pierwszym po wakacjach twórcą w ramach tego cyklu była Ewa Giemza. Pracownik Muzeum Ziemi Prudnickiej, kierownik Centrum Tradycji Tkackich, ale też twórczyni ludowa z dużymi osiągnięciami rozmawiała z dziećmi w środę 13 września. Ewa Giemza odnosi sukcesy w konkursach kroszonkarskich i malowania porcelany. Pokazała dzieciom przykłady takiej pięknie zdobionej porcelany, pisanki i kroszonki. Opowiadała o tradycjach związanych z tymi dziedzinami twórczości, mówiła o warsztacie, technikach. Spotkanie dotyczyło też szerzej twórczości ludowej, wspomniane były też inne jej dziedziny, jak wikliniarstwo, rzeźbiarstwo, piernikarstwo.

Można jeszcze wspomnieć, że 9 września w Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 50-lecia istnienia Oddziału Opolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Była uroczysta laudacja, wernisaż wystawy wraz z promocją jubileuszowego wydawnictwa. Wśród gości zaproszonych z tej okazji i nagrodzonych za swoją twórczość znalazła się oczywiście Ewa Giemza z Prudnika. Umiejętności wykonywania opolskich kroszonek, ręcznego malowania wzoru opolskiego i pisania pisanek na Śląsku Opolskim, prezentowane przez opolskich twórców ludowych zostały wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. To także zasługa Ewy Giemzy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here