Prudnicki dworzec kolejowy ponownie na liście. Ogłoszony właśnie Program Inwestycji Dworcowych z perspektywą do 2030 r. ma objąć odnowę 150 obiektów na terenie całej Polski. Na liście znalazła się również stacja w Prudniku. Ponownie… Oto, o czym można przeczytać w nowym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” (2 sierpnia):
- Pechowy złodziej złamał nogę. Złodzieje niczym z „Gangu Olsena” próbowali w biały dzień, okraść plebanię w Komornikach.
- Droga, która okazała się być prywatna. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że jadąc w kierunku miejsca rekreacji przy stawach niemysłowickich porusza się po prywatnej drodze.
- Odszedł Andrzej Góra. We wtorek po południu (8 sierpnia) dotarła do nas bardzo smutna informacja. Zmarł Andrzej Góra, zasłużony prudnicki działacz społeczny.
- Koleje ogłosiły przetarg na dokumentację rewitalizacji głubczyckiej linii. To ważny etap na drodze zmierzającej do odnowy linii kolejowej między Raciborzem a Racławicami Śląskimi. Co znalazło się w specyfikacji przetargu, a czego zabrakło, o tym w gazecie.
- Lubrza ekologicznie i ekonomicznie. Samorząd Gminy Lubrza rozbudowuje własną infrastrukturę fotowoltaiczną.
- 100 twardzieli zdobyło w sobotę Pradziad. Prognozy na ultramaraton pieszy XII Rajd Prudnik – Pradziad nie zapowiadały przyjemnej wędrówki. Państwowe służby robiły co mogły, by odstraszyć uczestników, zapowiadając burze i grad. W rzeczywistości tak źle nie było, ale na pewno było mokro.
- Marszałkowska Inicjatywa Sołecka (3). W gminach Prudnik i Lubrza. W powiecie, wszystkich sołectwom objętym inicjatywą, ponad 1000 złotych dopłaca starosta, ale wójt gminy Lubrza i burmistrz Prudnika dodatkowo dokładają jeszcze po dwa tysiące złotych dla każdego sołectwa w swoich gminach. Mieszkańcy często decydują o doposażeniu świetlic.
- Biała. Wieczór z historią. Przy dawnym kościele ewangelickim w Białej spotkało się 70 osób, które zapisały się na wieczorne zwiedzanie Białej szlakiem żydowskich światów.
- Tajemnice warsztatów byłej baza PKS-u. Co tam było przed wojną? W lipcu zburzono główny budynek warsztatów dawnej bazy PKS-u przy ul. Kościuszki w Prudniku, a potem kolejne w sąsiedztwie. Niedoceniany obiekt architektonicznie mógł się podobać, bo był nietuzinkowy przez swój kształt, który nawiązywał do budowli sakralnych. Kto i w jakim celu go postawił? Tygodnik Prudnicki przeprowadza śledztwo historyczne i rozpracowuje temat w obszernym materiale prasowym. W tym numerze druga część artykułu.
- Nasze otoczenie. Bardziej zielono! Od prudniczanki Urszuli Rzepieli otrzymaliśmy bogaty zestaw sadzonek roślin pnących.
- Jazz Prudnik Festival. Improwizacja w muzyce i sztuce. Jazz to muzyka inspirowana, stąd niepowtarzalna, za każdy razem grana na nowo. Ta wyjątkowość chwili to domena sztuki w ogóle. Przy okazji festiwalu w Prudniku mieliśmy więc także okazję do poznania improwizacji w sztuce – były warsztaty fotograficzne i malarsko-graficzne.
- Na Koziej Górze. Można byłoby postawić czołg. Nowe koncepcje wie ż widokowych na Koziej Górze przypominały jednemu z internautów (komentarz na TerazPrudnik.pl) temat pojazdów powojskowych, które jeszcze na początku lat 90. XX w. stały na Koziej Górze w drodze do klasztoru franciszkanów.
- 30 bocianów gotowych do odlotu. Odchowane, wyszkolone, pewnie jeszcze spotkają się na sejmikach i w gminie Biała zbliża się czas pożegnania z bocianami.
- Przyroda. Tajemnicze Locustelle – ptaki czy owady? W Prudniku możemy zidentyfikować kilka stanowisk niepozornych, ale bardzo ciekawych ptaków z grupy Locustella.
- Sport (piłka nożna). Apelujemy o wsparcie dla naszej drużyny. Mieczysław Matczak rozmawia z nowym trenerem Pogoni Prudnik Marcinem Wicherem.
- Sport (piłka nożna). Pucharowa niemoc. Meczem I rundy Pucharu Polski na szczeblu wojewódzkim drużyna Fortuny Głogówek rozpoczęła piłkarski sezon 2023/2024. Rywalem był spadkowicz z 3. ligi – Polonia Nysa.
- Sport (piłka nożna). Pogoń przed nowym wyzwaniem. Awans Pogoni do 4. ligi opolskiej będzie początkiem budowania nowego zespołu, który z pewnością nie będzie szybko należał do czołowych drużyn na tym poziomie rozgrywek. Rezygnacja z gry czołowych piłkarzy stawia Pogoń w kłopotliwej sytuacji.
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<
Dworzec PKP do remontu, nie do wiary ,jeśli w zimie będzie ogrzewany to będzie cud nad rzeką Prudnik!!
Znając życie, z dworcem nic nie zrobią.
Zobaczymy. Miną wybory, listę okroją do 100 dworców i tyle zobaczymy zmian w Prudniku. Ogłoszą przetarg, wyłonią wykonawcę, wtedy będzie można otwierać szampana. Na razie czekamy.
Dlaczego na cmentarzu nie jest koszona trawa ???? Są alejki którymi nie da się przejść…
Nie ma paliwa na takie akcje, ale jakby zebrać siłę ludzka z ławeczki pod sklepikiem , to by było wyczyszczone, a tak się nudzą i zbierają na napoje już od 6:00 od przechodniów.
Utrzymanie cmentarzy komunalnych i zarządzanie nimi należy do właściwych wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Dlaczego więc burmistrz przestał dbać o cmentarz trawa jest wysoka po pas a to jest bardzo uciążliwe i nieestetyczne bo cmentarz wygląda na zaniedbany
Nie chce takiego burmistrza, który przecina tylko wstęgi w błysku fleszy ale nie dba o przyziemne sprawy, które też wpływają na jakość życia