Święto Plonów w Rudziczce

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W niedzielę 11 września w Rudziczce było radośnie, odbyły się gminno-powiatowe Dożynki.

Święto rozpoczęto tradycyjnie Mszą Dziękczynną w kościele Świętej Trójcy w Rudziczce, celebrowaną przez proboszcza ks. Tomasza Cymbalistę. Po Mszy korowód dożynkowy poprowadził od kościoła na plac przy Wiejskim Domu Kultury. Na platformach przejechały także piękne korony dożynkowe z Łąki Prudnickiej, Szybowic, Niemysłowic, Mieszkowic, Piorunkowic, Czyżowic, Dębowca, Rudziczki, Oraczy, Moszczanki i Łącznika. Tradycyjnie wieś ozdobiona była dekoracjami z tegorocznych plonów i zwyczajowymi scenkami kabaretowymi.

W namiocie nastąpiło oficjalne rozpoczęcie świętowania z udziałem władz samorządowych i wielu zaproszonych gości. Lista gości była długa: wiceminister Obrony Narodowej Marcin Ociepa, poseł na Sejm RP Katarzyna Czochara, reprezentująca Marszałka Województwa Opolskiego radna Sejmiku Janina Okrągły, starosta prudnicki Radosław Roszkowski, wicestarosta Janusz Siano, burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, wiceburmistrz Jarosław Szóstka, przewodnicząca Rady Miejskiej w Prudniku Alicja Isalska, wiceprzewodniczący Edward Mazur, wicedyrektor Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oddział w Opolu Marcin Krasoń, wójt Gminy Lubrza Mariusz Kozaczek, komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Prudniku Krzysztof Wiciak, komendant Powiatowy Policji w Prudniku nadkom. Rafał Ozimek, prokurent Stadniny Koni w Prudniku Antoni Zadrożny, kierownik Placówki Terenowej KRUS w Nysie Natalia Wdowikowska, kierownik prudnickiego biura Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Monika Kozaczek; w dużej liczbie obecni byli radni RM w Prudniku i Rady Powiatu Prudnickiego, prezesi, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, sołtysi sołectw z gminy Prudnik.

Jako gospodarze gminno-powiatowych dożynek wystąpili na początku uroczystości: burmistrz Grzegorz Zawiślak, starosta Radosław Roszkowski i sołtys Rudziczki Andrzej Włosek. Starostami dożynek byli Izabela Wróblewska (z mężem Wiesławem Wróblewskim) i Piotr Nowak. Państwo Wróblewscy prowadzą gospodarstwo rolne (55 ha) od 1989 roku. Piotr Nowak wraz z żoną prowadzi gospodarstwo rolne od 30 lat. To aż 270 ha na terenie czterech gmin, z dominującą pszenicą ozimą. Starostowie wspólnie z sołtysami i władzami samorządowymi podzielili i rozdali uczestnikom chleb dożynkowy.

Następnie zaczęły się występy artystyczne, które zapoczątkowali uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudziczce. Piękny wzruszający program przygotowany został pod kierunkiem pań: Agata Palińska I Alicja Heda. To było wydarzenie szczególnie poruszające dla rodziców występujących dzieci. Później zabawa rozkręcała się coraz bardziej. Był występ Orkiestry Dętej z Rudziczki, prezentacja zespołu tanecznego Romani Bacht z POK-u, program Muzyka biesiadna w tle, oczekiwany koncert zespołu Baciary i koncert kapeli podwórkowej Lewiniacy. Na zakończenie zabawa z zespołem Vento. Wszystkiemu towarzyszyła obfita gastronomia, dla dzieci dmuchańce (trochę niestety mokre, padało). Dożynki przygotowane zostały i finansowane przez: Gminę Prudnik, Powiat Prudnicki, Sołectwo Rudziczka, Bank Spółdzielczy w Prudniku, Prudnicki Ośrodek Kultury.

Relacja z dożynek w najbliższym numerze „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here