Krótko po godzinie 9.00 nad ziemią prudnicką przeleciały śmigłowce Black Hawk armii amerykańskiej.
Maszyny kierowały się od strony dolnośląskiego Żagania, przeleciały nad Szybowicami, Wierzbcem, Moszczanką i Wieszczyną, zrobiły pętlę nad południowymi przedmieściami Prudnika i Lasem Prudnickim, a następnie przekroczyły granicę państwa.
Maszyny są już na lotnisku w czeskiej Ostrawie. Być może przelot miał związek z organizowanymi tam od 16 do 18 września Dnia NATO, których częścią są pokazy uzbrojenia armii krajów sojuszu.
Sikorsky UH-60 Black Hawk jest wojskowym śmigłowcem transportowym wsparcia piechoty. Produkowany od 1974 roku był wielokrotnie modernizowany. Jego montownia znajduje się również w Mielcu. Śmigłowiec był tytułowym „bohaterem” filmu „Helikopter w ogniu”(2001) Ridleya Scotta, opowiadającego o akcji wojsk amerykańskich podczas interwencji w Somalii.
Ale fajny węzełek zrobił. 🙂 Wyglądało na oczekiwanie na zgodę na przekroczenie przestrzeni powietrznej między krajami.
Lecą za wschodnią granicę żeby dać UPAińcom broń (a może nawet i cały helikopter!!) do mordowania niewinnych!! A następnie pójdą na Polskę!! Jeszcze będziecie żałować że ugościliście te bestie!!
Realisto, znowu się zapominasz. Przecież pomoc Ukraińcom to sztandarowe hasło rządów Prawa i Sprawiedliwości, które tak bardzo popierasz. Żaden rząd UE nie wspiera Ukraińców tak jak nasz rząd Prawa i Sprawiedliwości! Sława PiS! Sława Ukrainie!
Sensacja. Jaka gazeta taka sensacja. Prawdziwa rewelacja. Robi wrażenie !!!
Dokładnie! Wojskowe śmigłowce trzeciego państwa krążą nad miastem. Odpalam TerazPrudnik i w 5 minut wiadomo, o co chodzi. Szybko i celnie, niczym pociski himars wałujące ruskie bazy. ?
Fajnie, gdyby taki wylądował. Byłoby co oglądać. Ale w powietrzu też nieźle się prezentują. I ten charakterystyczny dźwięk, poradzieckie śmigła, w tym sokoły, mają zupełnie inny.
Wojsko prosi o nie robienie zdjęć i publikowanie informacji w mediach o ruchach wojsk. A tu proszę sensacja dnia.
Przelot można było śledzić na ogólnodostępnym portalu, gdzie na bieżąco przedstawiany jest ruch powietrzny na całym świecie, łącznie z rodzajami statków powietrznych. Bez obawy, jeśli lot miałby charakter operacyjny i niejawny, nie byłoby go na ogólnodostępnym radarze.