Liczyli na zdecydowanie więcej. Pierwszy nabór skromnie. Z rządowego programu Polski Ład, w ramach pierwszego naboru, do samorządów powiatu prudnickiego spłynie 42,5 mln zł. W poniedziałek ogłoszono jego wyniki. Piszemy o tym, jakie inwestycje zrealizowane zostaną w ramach publicznych środków. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (środa, 27 października). Oto zapowiedzi:
- Niesłowny burmistrz czy nieodpowiedzialny radny? Przy okazji remontu drogi gminnej w Kolnowicach wybuchł spór między radny Damianem Tarnowskim a burmistrzem Edwardem Plicką. W gazecie komentarze obu panów.
- Co z biogazownią w Prężynce? Kto pytanie, nie błądzi. Zapytaliśmy inwestora, co budową biogazowi w Prężynce, czy dalej jest planowana, a jeśli tak, to na jakim etapie są przygotowania i z czego wynikał niewątpliwy przestój w jej realizacji.
- Ocalić od zapomnienia: Kwesta na cmentarzu. Po rocznej – spowodowanej epidemią – przerwie na cmentarzu komunalnym w Prudniku odbędzie się kwesta na rzecz ratowania pomników zasłużonych prudniczan.
- Zarobią więcej. Zarząd Powiatu Prudnickiego wyraził zgodę na podwyższenie stawek dla lekarzy orzeczników Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Prudniku oraz dla członków składu orzekającego za sporządzenie ocen specjalistycznych do wydania orzeczenia.
- Prosto spod igły w miejsce staruszków. Kolejny ambulans zasilił tabor Prudnickiego Centrum Medycznego. Dotychczasowy został „statystą” w telewizyjnym serialu.
- Medale i pieniądze w podzięce. Prawie 50 odznaczeń i nagród trafiło do rąk przedstawicieli placówek oświatowych gminy Prudnik z okazji tegorocznego Dnia Edukacji Narodowej.
- Zapomina się o uczniach uzdolnionych. Zdaniem wicestarosty prudnickiego Janusza Siano dyrektorzy szkół średnich kładą zbyt mały nacisk na ponadprogramową edukację utalentowanej młodzieży.
- Kup pan zamek – jaki los czeka niechciane zabytki? Królem chce być każdy, ale nie każdego stać na zamek. Tak można spuentować sytuację zamku w Łące Prudnickiej. Zapowiadało się, że zamek będzie cieszył oko i będzie atrakcją naszego regionu, niestety podzielił los wielu niechcianych zabytków. Czy zgodnie z prawem możemy się o zamek upomnieć? Na to pytanie odpowiada mecenas Agata Zwojewska.
- Wywiad: W krainie ptaków. Z młodym hodowcą ptaków Bartkiem Gałczyńskim rozmawia Bożena Tokar-Matkowska.
- Po niemiecku i polsku w nowej formule. W nie w szkołach, ani salach kameralnych, ale na dużej scenie kina „Diana” odbyła się tegoroczna edycja Konkursu Recytatorskiego Wierszy Josepha von Eichendorffa w Prudniku.
- Wilków: Nową drogą do Mionowa. Wiele lat trwał i męczył mieszkańców absurd zostawionego odcinka drogi między Wilkowem a Mionowem. W końcu jest decyzja w jego sprawie.
- 57. Studencki Festiwal Piosenki: Pół na pół w Krakowie. Prudnicki zespół Pół na pół wystąpił w październiku w głównym konkursie 57. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie.
- Koncert: Strażnicy. W kinie „Diana” odbył się koncert Orkiestry Reprezentacyjnego Straży Granicznej.
- Wędrowiec: Mniej dróg, mniej kontaktów, mniej problemów. Stara droga z Racławic Śląskich do Slezskich Pavlovic mogłaby stanowić alternatywę dla nigdy nie zrealizowanego projektu odtworzenia trasy Racławice – Osoblaha. Odpadłaby konieczność budowy mostu.
- Wędrowiec: Pamiątki z miejsc pielgrzymkowych i turystycznych. W słynącej z gościnności nie tylko na ziemi prudnickiej Farskiej Stodole w Biedrzychowicach znajduje się wiele artefaktów związanych z dawnymi podróżami w celach religijnych i turystycznych. W niedzielę 24 października opowiadała o nich gospodyni tego miejsca podczas Dnia Otwartego.
- Wędrowiec: Zjazd pontonem. Właściciel jednej z nieruchomości na terenie Jarnołtówka planuje uruchomić całoroczny grawitacyjny tor zjazdowy z mat igielitowych na pontonach.
- Wędrowiec: Seniorzy i zwierzęta. Prudniccy seniorzy wybrali się do ośrodka Fundacji „Llamerada” w Dębowcu, by spotkać się z alpakami.
- Wędrowiec: Tu będzie można przenocować. Przy Pałacu Rozkochów powstaną miejsca noclegowe.
- Sport (piłka nożna): Wyborowi gracze rozbili Skalnik. Najmniejszych nawet złudzeń na choćby punkt , nie pozostawili zawodnicy Fortuny Głogówek Skalnikowi, rozbijając go w Graczach 4:0.
- Sport (koszykówka): Festiwal pudeł Pogoni. Część prudnickich kibiców sądziła dotąd, że ich pupile przejdą rozgrywki 2. ligi – przynajmniej w fazie grupowej – bez większych problemów. Spotkanie w Żarach, z pierwszym poważnym rywalem w tym sezonie, udowodniło, że lekko nie będzie.
- Sport (piłka nożna): Lider w opałach. Od 0:2 do 3:2. Przed meczem spodziewano się, że będzie łatwo i przyjemnie na boisku oraz radośnie wśród kibiców Pogoni na trybunach. Była natomiast walka o kolejny komplet punktów, zakończona szczęśliwym, ale zasłużonym zwycięstwem prudniczan.
- Sport (piłka nożna): Każdy został zwycięzcą. Prudnik Cup 2021 – pod taką nazwą w stolicy powiatu odbyły się zawody dla najmłodszych piłkarzy.
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<
O zamku w Łące od strony prawnej! I dobrze, temat trzeba konkretnie rozpracować.
Palestra prawde ci powie!!
To zaczyna być przerażające. Państwo przydziela pieniądze wszystkim samorządom na inwestycje. Zaraz, jak to się nazywało? Gospodarka centralnie planowana!