Wiemy, o ile mogą wzrosnąć podatki w gminie Prudnik

3
(fot. Damian Wicher)

Rada Miejska Prudnika podejmie w piątek (29.10) uchwałę w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości.  

Proponowane stawki zostały średnio zwaloryzowane o 7,5 proc. zgodnie ze wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych w I półroczu 2021 w stosunku do I półrocza 2020; wzrost o 3,6 proc. – wylicza skarbnik gminy Wioleta Zator. – W ubiegłym roku wskaźnik ten wyniósł 3,9 proc. Uwzględniając okres, w którym nie były waloryzowane stawki podatku, wskaźnik ten wyniósłby 11,1 proc.

Naczelnik Wydziału Finansowo-Budżetowego UM podnosi też argument o planowanej podwyżce minimalnego wynagrodzenia od 2022 r. – o 16 proc. w stosunku do roku 2020.

– W tym okresie wzrost emerytur i rent wyniesie 12,89 proc., a emerytury i renty do kwoty 2,5 tys. zł miesięcznie, będą wolne od podatku dochodowego. Z uwagi na powyższe, zasadny byłby wyższy wzrost stawek podatkowych, ale ze względu na znaczny wzrost obciążeń gospodarstw domowych i firm, z powodu wzrostu cen i konsekwencji sytuacji epidemicznej, proponuje się wyważony wzrost obciążeń z tytułu podatku od nieruchomości – dodaje Zator.

Podczas tej samej sesji rajcy zdecydują też o wzroście opłaty dodatkowej pobieranej w przypadku wezwania do uregulowania należności za skorzystanie ze Strefy Płatnego Parkowania. Zamiast dotychczasowych 40 zł, proponuje się dwukrotność tej kwoty.

– W trakcie realizacji procesu windykacji koszty wystawiania upomnień często nie bilansują się z kwotą uzyskaną za wystawione i windykowane zawiadomienie – argumentuje Szymon Kroczak, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Podwyżka ma zmobilizować kierowców do ponoszenia opłat w parkomatach. Nowelizacja uchwały przywiduje obniżenie opłaty dodatkowej do kwoty 40 zł (obecnie 20 zł), gdy zostanie ona uiszczona w terminie 7 dni od wystawienia stosownego zawiadomienia.

3 KOMENTARZE

  1. Zdziercy. Patrzyłem ostatnio ile płacą w Jeseniku za odbiór śmieci. 700 KCz od osoby rocznie. Prudnik droga gmina. Zapamiętamy przy następnych wyborach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here