Organizowane po raz 26. Powiatowe Spotkania Gospodarcze miały tym razem wyjątkowo praktyczny wymiar. Obecni w Hotelu Oaza przedsiębiorcy i pracodawcy mieli okazję zapoznać się między innymi ze zmianami w prawie pracy w 2026 r. oraz nowym, elektronicznym systemie fakturowania. (22 grudnia)
Krajowy System e-Faktur oznacza wystawianie i odbieranie faktur niemal wyłącznie w formie elektronicznej. Największe firmy ten obowiązek obejmie już od 1 lutego, średnie i małe firmy od 1 kwietnia, a mikroprzedsiębiorców od 1 stycznia 2027 r. Co ważne, wszystkie firmy, niezależnie od wielkości, już od 1 lutego 2026 r. będą musiały odbierać faktury przez KSeF.
Krajowy System e-Faktur (KSeF) to platforma rządowa umożliwiająca wystawianie, odbieranie i archiwizowanie faktur ustrukturyzowanych. Każda faktura otrzymuje unikalny numer identyfikacyjny, a dane automatycznie trafiają do administracji skarbowej – informuje kik.edu.pl. Oznacza to nie tylko przyspieszenie obiegu rachunkowego, ale i zwiększenie kontroli skarbowej oraz uszczelnienie systemu podatkowego. Ewentualne problemy, które już dziś stanowią przeszkodę w prowadzonej działalności, to przerwy w dostępie do energii, brak Internetu lub awarie systemu. Informacje na temat nowego systemu znajdują się na stronie https://ksef.podatki.gov.pl. Kto preferuje osobisty kontakt, może odwiedzić Urząd Skarbowy w Prudniku, gdzie od 7 stycznia do 11 lutego pracownicy będą prowadzić szkolenia na temat KSeF. Można też wysyłać pytania mailowo lub kontaktować się telefonicznie.
[FOTORELACJANOWA]3121[/FOTORELACJANOWA]
Podczas konferencji w „Oazie” na pytania podatników odpowiadała Joanna Jedlińska z Urzędu Skarbowego w Prudniku. Z kolei Piotr Malinowski, przedsiębiorca i doradca, umówił zmiany w prawie pracy obowiązujące od 2026 r., natomiast Michał Zawadka opowiedział o tym, jak pozytywnie motywować pracowników.
- Powiatowe Spotkania Gospodarcze zainicjowaliśmy wspólnie z Grażyną Klimko, ówczesną szefową Powiatowego Urzędu Pracy - mówił starosta prudnicki Radosław Roszkowski. - Te cykliczne spotkania pozwalają przedsiębiorcom pozwalają zapoznać się ze zmianami w przepisach prawnych w różnych zakresach prowadzonej przez nich działalności, czy pozwala pogłębić wiedzę, która pozwala im być lepszymi szefami.
Zachęcamy do obejrzenia pełnych wypowiedzi uczestników konferencji na kanale YouTube Tygodnika Prudnickiego (link powyżej).
Wydarzenie zorganizował Powiat Prudnicki.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu terazprudnik.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz