W dniach 16-17 grudnia 2024 r. w siedzibie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej w Pradze, odbyło się XXVIII posiedzenie Polsko-Czeskiej Międzyrządowej Komisji ds. Współpracy Transgranicznej. W obradach brał udział starosta prudnicki, a jednocześnie prezes Euroregionu Pradziad, Radosław Roszkowski, który przedstawił prezentację pt. „Zmiany klimatyczne i ich wpływ na powódź 2024 r. na przykładzie Euroregionu Pradziad oraz propozycje usprawnienia współdziałania służb i samorządów”.
Podczas posiedzenia przedstawiono oraz omawiano tematy przygotowane w ramach grup roboczych tj.: grupy roboczej ds. gospodarki, transportu i rozwoju; ds. pracy i spraw społecznych; ds. zarządzania klęskami żywiołowymi; ds. ochrony środowiska oraz ds. współpracy euroregionalnej.
Podsumowując obrady starosta Roszkowski powiedział: Na posiedzeniu udało mi się poruszyć wiele ważnych tematów. W ramach Euroregionu Pradziad staramy się, we wszystkich możliwych gremiach podnosić kwestie wagi nowego spojrzenia na umocnienia powodziowe i systemy ochrony wobec skutków klęsk żywiołowych, które – jak pokazała wrześniowa powódź – nie zadziałały wzorowo, co ukazałem Komisji w Pradze za pomocą przygotowanej prezentacji. Potrzebne są wspólne działania ekspertów, związane z planami budowy zupełnie nowych zabezpieczeń przeciwpowodziowych, w tym polderów zalewowych i zapór. W tej sprawie mamy już pewnie obietnice czeskiego premiera, Fiali. Za wzorem Republiki Czeskiej, wnioskujemy o instalowanie w miejscowościach w Polsce systemów ostrzegania dźwiękowego, w tym głosowego, w czasie rzeczywistym, co maksymalnie skraca czas przekazywania ważnych komunikatów. Innym postulatem jest sformalizowana współpraca służb ratownictwa medycznego, po obu stronach granicy, gdzie często bywa, że karetka pogotowia jest w stanie szybciej przyjechać do pomocy z zagranicy. Poruszyłem również potrzebę unormowania zasad przejazdu pociągu relacji Krnov-Jesenik przez Polskę, tak aby zasady te obejmowały również możliwość korzystania ze składu na polskiej części trasy tranzytowej. W ramach działań edukacyjnych poruszyłem kwestię wsparcia dla kształcenia transgranicznego, co mogłoby poskutkować utworzeniem w Prudniku polsko-czeskiej szkoły technicznej, a być może także uczelni wyższej. Zaapelowałem także o przywrócenie finansowania projektów edukacyjnych w ramach programu Inrerreg, gdzie za przykład podałem bardzo udane realizacje, jak „Inkubatory przedsiębiorczości szkolnej” i „Przemysł 4.0” przeprowadzone przez Powiat, CKZiU w Prudniku i szkołę w Bruntalu.
Jednym z kolejnych, ważnych tematów, poruszonych na posiedzeniu Komisji Międzyrządowej, była wywołana przez wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu bulwersująca kwestia braku przekazywania przez stronę czeską do Polski środków finansowych, przeznaczonych na wypłatę zasiłków dla bezrobotnych, dla osób, które uprzednio pracowały w Czechach, co jest sytuacją wyjątkową w całej UE.
Polsko-Czeska Komisja Międzyrządowa ds. Współpracy Transgranicznej została powołana w 1994 r. na mocy Porozumienia między Rządem RP a Rządem RCz o Współpracy Transgranicznej. Posiedzenia Komisji odbywają się naprzemiennie w Polsce i w Czechach.
[Artykuł sponsorowany/Monitor Powiatowy – Powiat Prudnicki]
Od 1994 roku ,zbierają się na przemian i nic nie wprowadzili w zycie, znamy to z dzialan na naszej stronie terytorium