ZUS: przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą opłacić składki w późniejszym terminie

1

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki, za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r., w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę.

Do września 2025 roku

– Płatnicy składek poszkodowani przez powódź będą mogli opłacić składki na ubezpieczenia społeczne za okres sierpień-grudzień 2024 do połowy września przyszłego roku. Będą tylko musieli złożyć specjalne oświadczenie, że ucierpieli przez żywioł – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą także wystąpić do ZUS z wnioskiem
o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty. Ponadto mogą wnioskować o zawieszenie realizacji umowy o odroczenie terminu płatności składek lub zawieszenie realizacji umowy o rozłożenie należności na raty. W przypadku zawieszenia realizacji umowy wyznaczony zostanie nowy termin odroczenia lub nowy termin płatności rat.

Uproszczone procedury

ZUS uprościł procedury rozpatrywania wniosków o udzielenie ulgi, które będą opierały się głównie na oświadczeniu płatnika. Przedsiębiorcy nie będą musieli zatem składać m.in. dokumentów obrazujących ich sytuację ekonomiczno-finansową z ostatnich trzech lat.

Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia mogą także wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie. Zakład może umorzyć należności z tytułu składek jeżeli zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ byłoby to zbyt wielkim obciążeniem dla niego i rodziny.

Chodzi w szczególności o sytuację, gdy przedsiębiorca poniesie straty materialne w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia, a opłacenie należności z tytułu składek mogłoby pozbawić zobowiązanego możliwości dalszego prowadzenia działalności.

Okres, za który składki na ubezpieczenia społeczne zostały umorzone nie podlega uwzględnieniu przy ustalaniu prawa i wysokości emerytur i rent z ubezpieczeń społecznych oraz innych świadczeń, do których prawo uzależnione jest od posiadania wymaganego okresu składkowego i nieskładkowego w rozumieniu przepisów ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Doradcy do spraw ulg i umorzeń

Pomocą w skompletowaniu oraz wypełnieniu niezbędnych dokumentów służą powołani
w oddziałach ZUS doradcy do spraw ulg i umorzeń (numery telefonów do doradców dostępne są na stronie internetowej zus.pl).

Dodatkowo od 18 września do 4 października tego roku w godz. 8-15 – pod specjalnymi numerami telefonu 33 825 31 34 i 76 876 45 76 – przedsiębiorcy mogą uzyskać informację w sprawie ulg w opłacaniu składek.

Co ważne, płatnicy składek z terenów objętych powodzią nie zostali zwolnieni z obowiązku przekazania do ZUS kompletów rozliczeniowych za bieżące okresy. Płatnicy, którzy będą mieli problem z ich złożeniem mogą je przekazać do ZUS w terminie późniejszym. Nie będą z tego tytułu wyciągane konsekwencje. Brak przekazania dokumentów rozliczeniowych za dany miesiąc, spowoduje utworzenie wymiaru składek z urzędu, o czym płatnik zostanie poinformowany na eZUS. Powiadomienie to należy zignorować.

1 KOMENTARZ

  1. Co za tupet. Albo przesunąć termin albo dać kredyt niskoprocentowy. To jest pomoc tej władzy. Odpuścić nie można.
    A co na to nasi lokalni szeryfowie?
    Podatki odpuścicie, wodę, śmieci itp (tylko dla tych co zostali z niczym)
    Oczywiście, że nie!
    U was przecież na koncie będzie się zgadzać 10tego.
    To nie róbcie chociaż pozorów, że żałujecie tych ludzi, oni sobie poradzą. Bez was.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here