Sezon turystyczny już się rozpoczął, a my zapraszamy do wzięcia udziału w sondzie i wskazaniu trzech najciekawszych waszym zdaniem atrakcji powiatu prudnickiego.
W ramach atrakcji zaproponowaliśmy budowle i miejsca oraz niektóre usługi turystyczne. Pominęliśmy natomiast wydarzenia, które również można byłoby uznać za ponadlokalne atrakcje.
Generalnie trudno wskazać w powiecie prudnickim spektakularne atrakcje na miarę ścieżek w chmurach czy parków rozrywki. Z naszych propozycji wynika, że tylko nieliczne atrakcje w sezonie i weekendy przyciągają dużą liczbę turystów (na przykład łowiska pstrągów w Moszczance). Atutami powiatu, które generują niski lub umiarkowany ruch turystyczny, są zabytki (Głogówek, Prudnik, Biała), miejsca kultu religijnego (sanktuaria w Prudniku-Lesie i Mochowie) oraz wzniesienia Gór Opawskich z tamtejszymi szlakami turystycznymi (w tym Główny szlak Sudecki) i lasami. Coraz popularniejsza turystyka szlakiem zamków i pałaców w dużej mierze omija powiat prudnicki, ponieważ na jego terenie żadna z dawnych rezydencji rycerskich i szlacheckich nie stała się dostępną atrakcją turystyczną w postaci hotelu, restauracji, czy muzeum. Przez pewien czas wyjątkiem była zamkowa Wieża Woka w Prudniku, udostępniona do zwiedzania, ale i ona została zamknięta z powodu złego stanu technicznego konstrukcji drewnianych. Okazały zamek w Głogówku podlega systematycznej odnowie, ale nie osiągnięto jeszcze etapu udostępnienia jego wnętrz. O częściowym udostępnieniu można mówić w przypadku przydworskiego spichlerza w Trzebinie.
Powiat prudnicki zyskuje natomiast na atrakcyjności poprzez dobrą lokalizację… dla atrakcji w jego sąsiedztwie, a tych jest sporo – Zamek Moszna, Jezioro Nyskie, czeskie góry, Biskupia Kopa z okolicami, park edukacji i rozrywki w Pokrzywnej, kolejka wąskotorowa Osoblaha – Třemešna, uzdrowisko w Jeseniku, sztolnie Zlatych Hor itd. Szkoda tylko, że to wszystko jest poza granicami powiatu prudnickiego.
Sonda znajduje się na stronie głównie portalu TerazPrudnik.pl oraz pod artykułami. W ankiecie można wskazać maksymalnie trzy propozycje.
Najciekawszą I najbardziej spektakularną atrakcją turystyczną Prudnika, jest urząd Powiatowy , oraz Urząd Gminy Prudnik oraz podmioty powiązane . Zazwyczaj trzeba brać dwa dni wolnego żeby udało się załatwić najprostszą sprawę , i jest się odsyłanym z biura do biura bo nikt niczego nie wie. Istny raj do podróżowania. Nie wspominając o urzędzie skarbowym (dla przypomnienia czasy covidu się skończyły)….
Zastanawia mnie co Pan musiał załatwić w US, że był Pan osobiście. To jedna z nielicznych instytucji gdzie sprawy łatwo za ławia się przez Internet. Wyjątkiem jest może zaświadczenie do innego kraju z uwagi na fakt, że są na obcym druku.
Wygląda na to, że Turysta to mocno nieporadny gość, skoro w każdym urzędzie ma problemy. Przy takim wnioskowaniu to problem jest po drugiej stronie biurka. Nikt mu nie dogodzi!
Słabo u nas z atrakcjami, ale czego oczekiwać, jak nawet pod miastem nie udało się zrobić większego zalewu, a przecież woda w lecie przyciąga każdego, nawet muchy.
Największą atrakcją turystyczną Prudnika, jest unikatowy na cały świat zespół kamienic zwanych „beztynkowcami”. Powszechnie można je zobaczyć w centrum miasta oraz w śródmieściu. A wisienką na torcie jest kultowy beztynkowiec MORCINKA 13. Ostatnio Japończycy robili sobie pod nim zdjęcia. U niech w Tokio takich nie ma. Polecam też zabytkowy piękny most żywcem przeniesiony z autostrady A4. Podobno jak podaje policja ludzie tu latają po 140km/h w terenie zabudowanym to bariery energochłonne zapewniają im tu poczucie bezpieczeństwa. Dodatkową atrakcją są rowerzyści którzy z uporem maniaka nie korzystają ze ścieżek rowerowych i setki zaparkowanych wzdłuż ulic samochodów że nie idzie normalnie przejechać. POZDRAWIAM