Międzypokoleniowa Akademia Fotografii

0
(fot. Grzegorz Weigt)

OTOfoto Międzypokoleniowa Akademia Fotografii to projekt realizowany przez Prudnicki Ośrodek Kultury od kwietnia do czerwca tego roku, koordynowanego przez Kamilę Jamioł, opiekującą się w POK-u frupą fotograficzną OTOfoto. Uczestnikami projektu są dzieci, młodzież, seniorzy, mniejszość romska. Wszyscy chętni, bezpłatne biorą udział w cyklu wydarzeń: warsztatach, prelekcjach, grze terenowej, których motywem przewodnim jest sztuka fotografii. W ramach projektu zaplanowano również organizację dwóch wystaw. O wcześniejszych wydarzeniach w ramach projektu można przeczytać w kolejnych numerach „TP”, począwszy od nr 17 z 24 kwietnia.

Kolejne, czwarte spotkanie w ramach Międzypokoleniowej Akademii Fotografii przebiegło dzisiaj 15 maja, pod tytułem „Fotografia abstrakcyjna”. Wcześniej, 17 kwietnia odbyły się warsztaty fotografii portretowej przeprowadzone w POK przez fotografika Elżbietę Szymańską-Gulowaty. Następnie fotografik Sławomir Mielnik poprowadził 24 kwietnia warsztaty pod nazwą „Foto spacer”. 8 maja temat „Fotografia wczoraj i dziś” zaprezentował fotografik Sławoj Dubiel. Tego samego dnia Piotr Kulczyk poprowadził warsztaty fotografii otworkowej „Spójrz inaczej”.

Dzisiejsze zajęcia „Fotografii abstrakcyjnej” poprowadził znany opolski fotografik Roman Hlawacz. W części wstępnej, teoretycznej, w sali kameralnej Prudnickiego Ośrodka Kultury Roman Hlawacz opowiadał o fotografii artystycznej w formie abstrakcji, na przykładach swoich bogatych zbiorów. Mówił o eksperymentowaniu z formą, kolorem, teksturą i światłem w otoczeniu naturalnym, aby z elementów przyrody lub architektury Prudnika stworzyć abstrakcyjne fotograficzne obrazy. Następnie zajęcia odbywały się w plenerze, gdzie uczestnicy pod okiem fachowca mogli zastosować przekazane uwagi w praktyce.

Roman Hlawacz, urodzony w 1944 roku w Tarnopolu, absolwent Studium Fotografii i Filmu w Warszawie oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Opolu. Pracował jako fotoreporter prasowy, instruktor fotografii i filmu oraz wykładowca. Należy do Związku Polskich Artystów Fotografików, jest prezesem Fotoklubu Opole, a także byłym wieloletnim kierownikiem opolskiego oddziału Okręgu Dolnośląskiego ZPAF.

Fotografik rejestruje różne oblicza współczesności i poszukuje nowych form narracji, które pozwalają na bogatsze możliwości interpretacji obrazu fotograficznego. Interesują go przestrzenie i miejsca, w których przebywa człowiek, a szczególnie ulica i tętniące na niej życie. Także relacje międzyludzkie i te zjawiska kulturowe, które wpływają na rozwój społeczny.

Roman Hlawacz w dorobku twórczym ma ponad 120 wystaw autorskich oraz 700 zbiorowych w kraju i za granicą. Prace prezentował w: Austrii, Chinach, Korei, Brazylii, Belgii, Danii, Francji, Niemczech, Czechach, Hiszpanii, Wenezueli, na Węgrzech. Jest autorem, współautorem i wydawcą wielu książek i albumów.     Otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia za działalność artystyczną – został m.in. odznaczony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz wyróżniony przez Ministra Sportu i Turystyki Odznaką Honorową za Zasługi dla Turystyki. Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymał ponadto m.in.: Nagrodę Miasta Opola, Odznakę Honorową za Zasługi dla Województwa Opolskiego, Nagrodę Marszałka Województwa Opolskiego. Został wyróżniony w Międzynarodowym konkursie EISA Maestro Award 2022.

Zadanie jest finansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego, w ramach konkursu na realizację projektów w IX edycji programu „Edukacja kulturowa Opolszczyzny – EDUKO”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here