Psie kupy do kupy i robi się kupa problemów

8
(mat. Gmina Prudnik)

Czy psie kupy to duży problem? Spacerując chwilę po mieście może stwierdzić, że olbrzymi. Służby porządkowe nie mają szans nadążyć za naszymi pupilami. O sprzątaniu i innych obowiązkach właściciela zwierzęcia domowego przeczytacie w naszym artykule.

Jest taka scena w kultowym filmie „Dzień świra”, gdy pod oknem bohatera filmu pojawia się pani z psem. Jej pupil załatwia cięższą potrzebę fizjologiczną, co spostrzega Adaś Miauczyński, piekląc się niesamowicie i wrzeszcząc na właścicielkę psa. Pani niewiele sobie robi z tych wywodów i nie sprzątając psich odchodów oddala się spod balkonu głównego bohatera, który później wypowiada mądre słowa: „psy obowiązuje taka sama dyscyplina i reguły współżycia jak ludzi” i w ramach rewanżu załatwia się pod balkonem właścicielki psa.

Czy metoda edukacyjna Miauczyńskiego jest słuszna?

Pies to najlepszy przyjaciel człowieka, ale jego odchody już nie. Topniejący śnieg i kończąca się zima odkrywają całą prawdę o naszych trawnikach. Prawdę niezbyt estetyczną. Nawet gdy słońce mocniej zaświeci, trudno o śmiałka, który odważyłby się położyć na trawie. Powodem są psie odchody. Zabawa w brudnym piasku lub na skażonym psimi odchodami trawniku może być przyczyną wielu schorzeń układu pokarmowego, szczególnie u dzieci, które często całują i przytulają zwierzęta, nie mają jeszcze wyrobionego nawyku mycia rąk, biorą palce do ust, oblizują zbierane z ziemi i podłóg zanieczyszczone pasożytami przedmioty. Może to prowadzić do poważnych chorób.

Do najczęstszych i niebezpiecznych chorób związanych z kontaktami z psimi odchodami należą:

Toksokaroza – choroba pasożytnicza, której nosicielami są przede wszystkim psy domowe. Objawy zależą od ilości pasożytów, ich umiejscowienia, żywotności oraz wrodzonej odporności człowieka. Wyróżnia się trzy główne postacie choroby: uogólnioną, oczną i mózgową.

Tasiemczyca – choroba spowodowana psim tasiemcem, która może prowadzić do zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego oraz zaburzeń nerwowych związanych z neurotoksynami wydzielanymi przez tasiemca.

W kale występują również inne chorobotwórcze bakterie, takie jak Campylobacter i Yersinia, które mogą powodować wiele schorzeń i niedyspozycji układu pokarmowego.

Skuteczną i tanią profilaktyką zakażeń tymi drobnoustrojami jest:

  • zachowanie podstawowych zasad higieny osobistej, takich jak mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami;
  • sprzątanie po swoich pupilach, by nie narażać innych ludzi na styczność z odchodami psów;
  • nie wpuszczanie zwierząt na place zabaw dzieci i do piaskownic;
  • regularne odrobaczanie zwierząt;
  • zwracanie uwagi właścicielom psów, jeśli widzimy, że nie sprzątają po swoich pupilach.

Obowiązki właściciela psa

Właściciel psa jest zobowiązany do sprzątania psich odchodów, zaś gminy do zapewnienia czystości
i porządku na swoim terenie oraz stworzenia warunków niezbędnych do ich utrzymania, m.in.
zapobiegając zanieczyszczeniu ulic, placów i terenów otwartych. Każda Gmina określa wymagania wobec osób utrzymujących zwierzęta domowe w zakresie bezpieczeństwa
i czystości w miejscach publicznych na podstawie ustawy z dnia 13 września 1996r.
o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2005r. Nr 236 poz. 2008 ze zm.) – art.3 ust.2:

Gminy zapewniają czystość i porządek na swoim terenie i tworzą warunki niezbędne do ich utrzymania, a w szczególności:

1) tworzą warunki do wykonywania prac związanych z utrzymaniem czystości i porządku na terenie gminy lub zapewniają wykonanie tych prac przez tworzenie odpowiednich jednostek organizacyjnych; (…)

3) zapobiegają zanieczyszczaniu ulic, placów i terenów otwartych, w szczególności przez: zbieranie
i pozbywanie się, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 4, błota, śniegu, lodu oraz innych zanieczyszczeń uprzątniętych z chodników przez właścicieli nieruchomości oraz odpadów zgromadzonych
w przeznaczonych do tego celu urządzeniach ustawionych na chodniku;

4) określają wymagania wobec osób utrzymujących zwierzęta domowe w zakresie bezpieczeństwa
i czystości w miejscach publicznych; (…)

Każda gmina posiada swój własny regulamin, który jest aktem prawa miejscowego i nakłada na właścicieli psów obowiązek usuwania zwierzęcych odchodów lub innych zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta z obiektów a także innych terenów przeznaczonych do wspólnego użytku, a w szczególności z ulic, chodników, placów, terenów zieleni, klatek schodowych, itp.

W Prudniku reguluje to uchwała Nr XLI/653/2017 Rady Miejskiej w Prudniku z dnia 25 maja 2017 r. w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Prudnik, a dokładniej rozdział 6, § 13 ustęp 1, 4, 5 i 6:

Do obowiązków osób utrzymujących zwierzęta domowe należy w szczególności:

  1. Utrzymywanie zwierząt na terenie nieruchomości w warunkach gwarantujących zachowanie ładu, porządku i bezpieczeństwa oraz przestrzegania norm współżycia sąsiedzkiego;

(…)

  1. Usuwanie zanieczyszczeń, spowodowanych przez zwierzęta domowe, z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku;
  2. Niedopuszczanie psów i kotów do piaskownic stanowiących miejsca zabaw dzieci;
  3. Przestrzeganie norm sanitarno-epidemiologicznych związanych z utrzymaniem zwierząt domowych.

Ponadto art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 05 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U.2022.0.1657 t.j.) zobowiązuje również właścicieli lub zarządzających nieruchomościami do utrzymywania nieruchomości w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności do usuwania odchodów zwierząt z nieruchomości.

Niesprzątanie po swoim psie jest wykroczeniem!

Należy pamiętać, że każdy kto nie wykonuje obowiązków określonych w regulaminie utrzymania czystości i porządku podlega karze grzywny, natomiast nadzór nad realizacją postanowień
i obowiązków wynikających z regulaminu pełnią władze gminy. Strażnik Miejski lub Policjant na podstawie obowiązującego taryfikatora, uprawniony jest do wystawienia mandatu
w wysokości nie niższej niż 500 zł – art. 145 ustawy z dnia 20 maja 1971r. Kodeksu Wykroczeń (Dz.U.2022.2151 t.j.)

Kto zanieczyszcza lub zaśmieca obszar kolejowy lub miejsca dostępne dla publiczności,
a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny nie niższej niż 500 złotych.”

Podkreślić trzeba również, że ww. obowiązki dotyczą nie tylko właścicieli psów lecz również właścicieli innych zwierząt domowych niezależnie od gatunku, rasy czy wielkości posiadanego zwierzęcia.

Co zrobić z psią kupą?

Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Odchody należy umieszczać w pojemnikach, koszach ulicznych lub pojemnikach na niesegregowane odpady komunalne oraz specjalnych pojemnikach, koszach na psie odchody. Niezależnie od tego, z którego pojemnika skorzystam, to pamiętajmy o odpowiednim zabezpieczeniu odchodów. Najlepiej do tego nadają się woreczki foliowe.

Co z resztą zwierzaków?

W naszych domach przebywają także koty, które swoje potrzeby załatwiają do kuwet. Żwirek, którym wypełniamy kuwety również powinien trafić do śmieci zmieszanych. Choć pojawiły się na rynku żwirki produkowane z włókien roślinnych, które można spłukać w toalecie. Do odpadów niesegregowanych wyrzucamy także wszelkiego rodzaju trociny, piaski i inne ściółki z odchodami innych zwierząt domowych.

Materiał Gminy Prudnik w ramach kampanii społeczno-informacyjnej #Prudnik_oDgarnięty.

8 KOMENTARZE

  1. A proszę napisać ile mandatów służby porządkowe wystawiły za nie sprzątanie psich kup i czy wogóle cokolwiek z tym robią bo jak czytam że „służby porządkowe nie mają szans nadążyć ” to jest śmieszne…

    • To prawda, bo wygląda jakby klepali 100 mandatów na miesiąc. Pamiętam kiedyś artykuł w TP, gdzie się okazało, że nasza straż miejska to dobre wujki i tylko upominają i proszą. I jak tu przemówić takim właścicielom piesków do rozsądku, skoro wiedzą, że i tak nic im nie grozi? To jakby na drogach nie lepili mandatów, tylko dawali upomnienia. Wtedy każdy jeździłby jak chce.

  2. „Zgodnie z art. 4 ustawy z 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, każdy właściciel wyprowadzający swoje zwierzę na spacer jest zobowiązany do ochrony przed zanieczyszczeniami terenów przeznaczonych do użytku wspólnego. Za nieprzestrzeganie przepisu grozi mandat w wysokości do 500 zł.”

  3. Przy okazji poruszonego tematu „odchodowego” Tunel pod Arkadami przy Rynku, tu w stawianiu kup i rozlewania moczu przodują sami ludzie!!

  4. Proszę straż miejską żeby zajęła się tym problemem i wystawiała mandaty włascicielom psów za nie sprzątanie odchodów może inni się w końcu nauczą bo nawet upominanie takiej pani czy pana nic nie pomaga a wręcz spotykam się z arogancją

  5. Psy generują gigantyczne wpływy do budżetu państwa. Miliardy złotych rocznie. Więc niech gminy sprzątają po psach. Mają z tego kasę. I nie straszcie psiarzy mandatami tylko edukujcie. Ogólnie to psy są nie potrzebne. Ludzie mają coś z głową trzymając psy. Jakieś zaległości ze średniowiecza. Prowadzenie psa na sznurku to było dobre w średniowieczu bo nie było co robić. Ale dziś mamy tyle rozrywek: kino, tv, samochody, agencje towarzyskie, sport, restauracje, turystyka itd. Łażenie z psem na sznurku to obciach i wstyd dla normalnej rozwiniętej, ogarniętej oraz inteligentnej osoby. Wiem że się wam nie spodobało co napisałem. Ale taka jest prawda. Aaaaa i przestańcie nasyłać straż miejską na psiarzy. Donosicielstwo to najgorsza ludzka cecha gorsza niż prowadzanie psa na sznurku. Pozdrawiam.

  6. A kiedy Straż Miejska była z buta na największym prudnikim osiedlu ? Proponuję się tam przejść i wystawić parę mandatów właścicielom psów którzy wyprowadzają swoje psy w obszar za nasze auta zaparkowane na parkingach. Nie jest miło wejść w psią kupę idąc do bagażnika auta. Ci właściciele nawet nie sprzątają po swoich pieskach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here