Od 15 marca Zakład Ubezpieczeń Społecznych wznawia wyjazdy do ośrodków rehabilitacyjnych w systemie stacjonarnym. Osoby wyjeżdżające do sanatoriów będą musiały przestrzegać kilku ważnych zasad.
Osobie, skierowane na rehabilitację leczniczą w systemie stacjonarnym, razem z zawiadomieniem o wyjeździe, dostaną z ZUS specjalną ulotkę informacyjną. Taką instrukcję dostaną również te osoby, które otrzymały je już wcześniej, a ze względu na wstrzymanie wyjazdów nie mogły z nich skorzystać. Po otrzymaniu zawiadomienia należy przekazać swój numer telefonu do oddziału ZUS, który skierował na rehabilitację albo do ośrodka rehabilitacyjnego, do którego jest skierowanie.
– Niezbędnym warunkiem do rozpoczęcia rehabilitacji leczniczej w systemie stacjonarnym jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku covid-19. Dlatego przed wyjazdem do ośrodka rehabilitacyjnego konieczne będzie wykonanie testu. O zleceniu wykonania testu poinformuje ośrodek rehabilitacyjny. Test jest darmowy, a żeby go zrealizować, należy zgłosić się do punktu pobrań nie wcześniej niż cztery dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Na badanie trzeba zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem oraz zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację leczniczą. O wyniku testu poinformuje telefonicznie ośrodek rehabilitacyjny.
Co ważne, nie należy planować wyjazdu zanim ośrodek nie poinformuje o negatywnym wyniku testu. Osoby, które przebywają na kwarantannie albo w izolacji muszą pozostać w domu. Ci, którzy nie mogą jechać na rehabilitację powinni poinformować o tym ZUS. Istotne jest również to, że należy poinformować ośrodek rehabilitacyjny o zmianie numeru telefonu.