PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły pierwszy etap działań zmierzających do unowocześnienia kolejowej Magistrali Podsudeckiej. Linia ma być zelektryfikowana, a pociągi jeździć na niej z prędkością do 160 km/h. PKP PLK wydały na ten cel już 7 mln złotych. Państwowa spółka liczy teraz na środki unijne. Czy coś z tych zamierzeń wyjdzie? Pożyjemy, zobaczymy. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (środa, 9 grudnia)? Oto zapowiedzi:
- Kolejny dramat przy rondzie. Mimo podjętej reanimacji nie udało się uratować pieszego, który przejechany został przez samochód ciężarowy na przejściu przy Rondzie im. Żołnierzy Wyklętych od strony ul. Powstańców Śląskiego w Prudniku.
- Plany: Nowe mieszkania w Głogówku i Prudniku. W listopadzie w Głogówku i Prudniku odbyły się spotkania, podczas których burmistrzom przedstawiono nowy program budowy tanich mieszkań. Samorządowcy ziemi prudnickiej ostrożnie podchodzą doi tej propozycji.
- Arkadiusz Sz. skazany. 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata próby oraz trzyletni zakaz prowadzenia pojazdów – taki wyrok usłyszał Arkadiusz Sz., kierownik w prudnickim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji.
- Zniszczenia na cmentarzu po wichurze. Trwające od piątku silne wiatry poczyniły szkody w drzewostanie cmentarza komunalnego w Prudniku. Zniszczonych i uszkodzonych zostało też kilka nagrobków.
- Kultura: Nasi z nagrodami marszałka. Po raz 21. Nagrody Marszałka Województwa Opolskiego trafiły do animatorów i twórców kultury z regionu. Wśród z nich są cztery osoby związane z działalnością kulturalną na ziemi prudnickiej.
- Głogówek: Mikołaje przywieźli nową drogę. W nietypowy sposób uroczyście otwarto zmodernizowaną ul. Konopnickiej w Głogówku. Zrobili to mikołaje na motocyklach. Przejazd odbył się w mikołajki, 6 grudnia.
- Wywiad: Życzliwość i uśmiech nic nas nie kosztują. Damian Wicher rozmawia z Sonią Kopą, liderką prudnickiej filii Fundacji „Dr Clown”.
- Dąb Katyński. Przed szkołą w Szybowicach ustawiona została pamiątkowa tablica i posadzony przez dzieci przedszkolne Dąb Katyński upamiętniający kapitana Romana Rogozińskiego.
- Zabawa dla dzieci: Anielskie zagadki. Na ulicach Prudnika pojawiły się obrazki 12. aniołków z zagadkami. To zaproszenie do zabawy zorganizowanej przez Prudnicki Ośrodek Kultury. Z nagrodami dla dzieci!
- Zmiany prawie: Mniej zamieszania z dowodami rejestracyjnymi. Koniec z uciążliwą wymianą dowodów rejestracyjnych co kilka lat. Od ubiegłego tygodnia obowiązują nowe przepisy.
- Kierpień: Będzie kanalizacja. Jest już wyłoniony wykonawca gminnej inwestycji – budowy kanalizacji Kierpnia.
- Dytmarów: Szkoła dla szpitala. Dość niedawno i w bardzo szybki sposób w Niepublicznej Szkole Podstawowej w Dytmarowie, została zorganizowana zbiórka darów dla Prudnickiego Centrum Medycznego.
- Błażejowie Dolne – Zawada: Miał ponad 3 promile i jechał do pracy. Do tego zdarzenia doszło 30 listopada tuż przed godziną 17.00 na terenie gminy Głogówek.
- Strzeleczki – Walce: Wsparcie naszych seniorów. Wójt gminy Strzeleczki Marek Pietruszka zapowiada, że już wkrótce osobom samotnym, niesamodzielnym, starszym gminie będą przekazywane ciepłe posiłki.
- Biała: 60 tysięcy ebooków i audiobooków. Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Białej, podobnie jak inne tego typu placówki jest ponownie czynna.
- Archiwum Odkrywcy: Nagrobek sekretarza hrabiego Oppersdorffa. Henryka Młynarska przybliża historię Gustawa Franke. Był on jedną z ważniejszych postaci XIX-wiecznego Głogówka, a najważniejszym po nim śladem jest nagrobek z inskrypcją w trzech językach.
- Archiwum Odkrywcy: Kąpielisko w Pokrzywnej przed 1945 rokiem. Co wiemy o okolicznościach powstania kąpieliska w Pokrzywnej? W zasadzie bardzo niewiele. W różnych opracowaniach zamieszczone są często sprzeczne informacje, łącznie z nieprecyzyjną datą budową i głównego inwestora. Adam Lutogniewski dotarł do materiałów, które ostatecznie wyjaśniają ten temat. Po raz kolejny lektura obowiązkowa dla sympatyków Gór Opawskich i Pokrzywnej.
- Archiwum Odkrywcy: Opisani po czesku. W wydanym w 1846 r. w języku czeskim „Opisie Śląska” ks. Cypriana Lelka znajduje się krótki fragment dotyczący ziemi prudnickiej.
- Felieton: Zbliża się czas świąt. To już bardzo blisko, czujemy tę rosnącą atmosferę oczekiwania. Było już św. Mikołaja, a do świąt raptem dwa tygodnie. Oby Boże Narodzenie było w tym trudnym roku radosne i spokojne. Cały czas pamiętamy o chorych i tych, którzy w wyniku pandemii tak nagle odeszli – pisze Bożena Tokar-Matkowska.
- Mała książka, Wielki Człowiek. W prudnickiej bibliotece na przedszkolaków czeka wyprawka czytelnicza. O tym, jak ją zdobyć pisze „Tygodnik Prudnicki”.
- Poezja: Czy to Ty Janie podążasz w poszukiwaniu panaceum? Jerzy Stasiewicz pisze o poezji Jana Szczurka z Łącznika.
- Sport (koszykówka): Złapali smoka za ogon. Prudniczanie pierwszy raz w sezonie triumfowali poza domem. Tym razem nie pozwolili Wiśle oddalić się w tabeli.
- Sport (pływanie): Prudniccy pływacy w opolskiej lidze miast. Rozegranym 5 grudnia w Prudniku Zawodom Pływackim o Puchar Burmistrza przyglądał się Piotr Rakowski, sekretarz Opolskiego Okręgowego Związku Pływackiego. To kolejny element włączania Prudnika do regionalnych zmagań pływackich.
- Sport (piłka nożna kobiet): Dobowa blokada Rolniczek. Piłkarki Rolnika B. Głogówek został porażki w domowym meczu ze Śląskiem Wrocław.
- Sport (historia): 75 lat prudnickiej Pogoni. Stabilizacja działalności klubu nagle przerwana została rezygnacją Janusza Tomaszewskiego z funkcji prezesa i wycofania się OFM ze sponsorowania Pogoni.
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<
Rozklad jazdyy nie jest ciekawy, Do Polanicy Zdroju sie dojedzie, do Dusznik i Kudowy juz NIE ! To sa wlasnie kolejowe anomalia, niby cos jest a tak realnie nie ma nic.