„Na tę chwilę mamy względy spokój, ale przed nami kolejna fala pandemii”. Około 40 mieszkańców prudnickiego Domu Pomocy Społecznej pokonał wirusa i wraca do zdrowia. Sytuacja w ośrodku jest odbiciem tego, co się dzieje w kraju, gdzie druga fala epidemii z mozołem ustępuje. Globalna nadzieja na poprawę sytuacji związana jest też z wdrażaniem w wielu krajach szczepionek na koronawirusa. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (środa, 2 grudnia)? Oto zapowiedzi:
- Nowa karetka jeszcze w grudniu. Powiat Prudnicki rozstrzygnął konkurs na dostawę ambulansu specjalistycznego wraz z wyposażeniem medycznym dla prudnickiego szpitala.
- Głogóweckie becikowe. Od początku przyszłego roku rodzice każdego noworodka otrzymają gminną wyprawkę.
- Protest: W Głogówku zgasło światło. Gmina Głogówek przyłączyła się do protestu polskich samorządów sprzeciwiających się polityce rządu.
- Wjechał w sklep jubilerski. Do tego niecodziennego zdarzenia doszło w poniedziałek po godz. 9.00 na prudnickim rynku.
- Polityka: Przeprosiny albo sąd. Ma tydzień na decyzję. Nie słabnie spór między starostą prudnickim a radnym Dariuszem Kolbkiem. Szef powiatu wezwał reprezentanta PiS do niezwłocznego usunięcia skutków naruszenia dóbr osobistych. Miarka się przebrała – usłyszeliśmy w kuluarach.
- Nadleśnictwo ma nowego szefa. Jarosław Myśliński został nowym nadleśniczym Nadleśnictwa Prudnik.
- Gospodarka: Tygrysy i króliki inwestycji. Poziom wydatków inwestycyjnych jest cennym wskaźnikiem kondycji finansowej samorządu. Jest też miernikiem poziomu umiejętności zarządzania lokalnych władz, które muszą tak realizować politykę gospodarczą. By wydatki bieżące nie „zabijały” rozwoju. W gazecie publikujemy wyjątki z rankingu opracowanego przez magazyn „Wspólnota”, a dotyczące gmin i powiatów (nyski, krapkowicki, prudnicki).
- Plany: Linia „głubczycka” w II etapie programu Kolej+. To sukces, który będzie dużo kosztował. Dużo pracy, dużo starań i też dużo pieniędzy. To szansa, którą można wykorzystać – pisze Stanisław Stadnicki.
- Śp. ks. Józef Wojtasek: Pożegnanie kapłana. W tym numerze wspomnienie, na całą stronę postaci zmarłego niedawno ks. Józefa Wojtaska, proboszcza parafii Moszczanka.
- Z policji: Nie po raz pierwszy uciekał policji. Policjanci z Opola zatrzymali w pościgu 33-letniego kierowcę z Prudnika, który nie zatrzymał się do kontroli. Podczas ucieczki mężczyzna próbował zepchnąć z drogi oznakowany radiowóz i wyrzucał przez okna narkotyki.
- Trzech księży zmarło jednego dnia. Przegrali walkę z COVID-19. Ks. Zygmunt Nabzdyk, ks. Józef Wojtasek i ks. Ryszard Michalik odeszli w poprzednią niedzielę. Wszyscy byli związani z ziemią prudnicką.
- Związek Emerytów a koronawirus. Czasami odczuwamy niezrozumienie dla naszych potrzeb, ale jesteśmy optymistami i nie poddajemy się zbyt łatwo – pisze Stefan Kowalski, który informuje o aktualnych sprawach prudnickiego Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów.
- Wypadek: 82-latek potrącił pieszą. Wypadek miał miejsce w poniedziałek, około godz. 16.30 na ul. Kościuszki w Prudniku.
- Najlepsze gospodarstwo w Dębowcu. Na progu zimy, lato jest już dość odległy wspomnieniem, ale czas epidemii dopiero w listopadzie pozwolił sfinalizować letni konkurs z laureatem w gminie Prudnik.
- Mieszkowice: Wokół Wiejskiego Domu Kultury. Wprawdzie wewnątrz budynku pandemia zamknęła wszelką działalność, ale wokół właśnie zakończona została ważna inwestycja.
- Biała: Fabryka Muzykantów. Fabryka Muzykantów do projekt realizowany w tym roku przez stowarzyszenie Bialska Orkiestra Dęta. Inicjatywę udało się przeprowadzić również dzięki środkom pozyskany z Powiatu Prudnickiego.
- Walce: Poznajemy siebie i swoje kraje. To zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Walcach cykl wydarzeń, którego celem było zbliżenie artystów mieszkających po obu stronach polsko-czeskiej granicy.
- Walce: Droga w sołectwie Ćwiercie. Ze środków Marszałkowskiej Inicjatywy Sołeckiej w Ćwierci udało się wyremontować jedną z dróg.
- Walce: Pożegnanie ks. Huberta Nalewaji. 15 listopada zmarł ks. prałat Hubert Nalewaja, który w latach 1976-1978 był proboszczem w parafii św. Walentego w Walcach.
- Fundacja Rozwoju Śląska: Piękne wyróżnienie w gminie Walce. Przypadło ono w udziale Damianowi Kleszczowi, który został stypendystą Fundacji Rozwoju Śląska im. Johanna Krolla w kategorii społecznej.
- Felieton: Maseczki, maski i reszta. Obecnie przedmiotem koniecznego użytku jest maseczka. Mam ich kilka i staram się maksymalnie wykorzystać. Pamiętam, że już przed wojną każdy miał się zaopatrzyć w maskę przeciwgazową, bo Niemcy mieli użyć gazu, więc nawet dla krów szyto z worka ochronę na pysk. Oczywiście nie były potrzebne, bo tez tego Niemcy podbijali Europę i nie tylko. Teraz wróg jest niewidoczny, nie wiadomo gdzie i skąd, a już miliony ludzi odchodzi do wieczności – pisze Daniela Długosz-Penca.
- Sport (jeździectwo): Zawodniczki LKJ Olimp Prudnik na zawodach halowych w Zakrzowie. Zawodniczki klubu z Prudnika zajęły wysokie miejsca w zawodach halowych w Zakrzowie.
- Sport (karate): Siedem mistrzowskich medali. W Poznaniu odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów Młodszych, Juniorów i Młodzieżowców w karate olimpijskim. Na starcie nie zabrakło oczywiście Zarzewiaków z Prudnika.
- Sport (łucznictwo): Polubiła brąz. Olimpia Kowszyn dorzuciła do swojego dorobku brązowy medal Halowych Mistrzostw Polski Młodzieżowców.
- Sport (koszykówka): Postawili się liderowi. Skazywana na pożarcie Pogoń Prudnik stoczyła wyrównany bój z aktualnym mistrzem 1. ligi i głównym faworytem do awansu do ekstraklasy – Górnikiem Wałbrzych. Do wiktorii zabrakło niewiele.
- Sport (piłka nożna): Jesienią ugrali pokerowe „oczko”. Runda jesienna 4. ligi opolskiej dla zawodników Fortuny Głogówek dobiegła szczęśliwie do końca. Należy tylko żałować, że forma przyszła dopiero pod koniec pierwszej części sezonu, bo tak znakomicie dysponowaną i grającą drużynę trudno byłby komukolwiek obecnie powstrzymać.
- Sport (piłka nożna): Smutne zakończenie jesieni. Nie dziw porażka Pogoni Prudnik ze słabo grającą w końcowej fazie rozgrywek Swobnicą Czarnowąsy, ale martwi poziom jaki zaprezentowali nasi piłkarze. Goście obnażyli wszystkie braki naszego zespołu i dali działaczom wiele do myślenia przed rundą rewanżową.
- Sport (historia): 75 lat prudnickiej Pogoni. Sezon 1999/2000 zakończył się kolejnym z rzędu awansem Pogoni, tym razem z klasy A do okręgów. Do szczególnie udanych była druga runda…
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<
LINIA GLUBCZYCKA-200 milionow zlotych to duzo kasy , dobrze ze ta suma jest skladkowa , sam Prudnik nie mialby szansy na pokrycie inwestycji. Czy dworzec PKP jest dalej w „prywatnych rekach” ? Mysle ze nie bedzie po otwarciu lini straszyl pasazerow!
Opony z czasow istnienia Czechoslowacji!?