Koronawirusa w szpitalu, na policji, w zakładzie pracy. Do ponad 80 wzrosła liczba stwierdzonych od początku epidemii przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie prudnickim. W tej grupie są również dzieci. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (środa, 7 października)? Oto zapowiedzi:
- Gmina zachęca przedsiębiorców do inwestycji nowymi ulgami. To spełnienie obietnicy burmistrza Grzegorza Zawiślaka, który w okresie pierwszej fali epidemii zapowiedział nowy program pomocy dla przedsiębiorców działających na terenie gminy.
- Na „garnuszek” szpitala. Prudnickie Centrum Medyczne przejęło poradnię ginekologiczno-położniczą przy ul. Staszica w stolicy powiatu.
- Powiat: Nowocześniej i bezpieczniej. W ubiegłym tygodniu oficjalnie oddano do użytku odcinek drogi powiatowej Biała – Sowin między Białą a Górką Prudnicką. Inwestycja kosztowała blisko 8 mln zł.
- Wniosek na Tkacką. Gmina Prudnik chce pozyskać środki na modernizację biurowca przy ul. Tkackiej.
- Góry Opawskie: To nie musi być skansen. Władze Prudnika chcą zmienić wizerunek górskiej części gminy.
- Łodzianie przygotują projekt dworca. Gmina Prudnik wraca do tematu przebudowy dworca autobusowego. Rozstrzygnięty został przetarg na dokumentację projektową, który wygrała firma z Łodzi. Z nowego obiektu skorzystamy w 2022 r.
- Inwestycja w najmłodszych. Blisko 1,2 mln zł kosztował gruntowny remont Publicznego Przedszkola nr 1 w Prudniku.
- Kącik prawny: Co z tymi maseczkami? (cz. 1). Mecenas Agata Zwojewska wyjaśnia regulacje prawne związane z noszeniem maseczek.
- Radny pytanie: Ile zarabiają lekarze? Radny Dariusz Kolbek żąda informacji na temat wysokości – wraz z wszystkimi dodatkami – zarobków lekarzy Prudnickiego Centrum Medycznego.
- Ryszard Grajek – zasłużony dla miasta i gminy Prudnik. Odchodzący na emeryturę dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury Ryszard Grajek uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Miasta i Gminy Prudnik”.
- Czesi ogłosili stan wyjątkowy. Na terenie Republiki Czeskiej przywrócono stan wyjątkowy. Z czym się wiąże, o tym piszemy w gazecie.
- III Wiek powinien być otoczony troską następców. Starsi ludzie są nikomu dzisiaj niepotrzebni, traktuje się ich jako zbędny koszt i obciążenie społeczne – pisze Bożena Tokar-Matkowska, podejmując temat prudnickich instytucji zajmujących się opieką nad osobami III wieku.
- Edukacja: Nowe grono młodych artystów. We wrześniu kilkanaście dzieci rozpoczęło naukę w klasie I Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Prudniku.
- Rajd Staruchów: Warto, ach warto jest żyć. Nieustraszeni prudniccy seniorzy nie uznają hasła „zostań w domu” i nie zważając na pandemię masowo zgłosili się w parku, skąd planowany był start Rajdu Staruchów.
- Harcerstwo: Czuwaj – to znaczy bądź gotów. O tym, w jakiej kondycji jest prudnickie harcerstwo pisze Marek Karp.
- Tyta na dobry początek. Henryka Młynarska pisze o popularnym na Śląsku zwyczaju obdarowywania pierwszaków słodyczami.
- Festiwal Staropolskich Smakołyków. W sobotę 26 września na boisku sportowym w Moszczance zorganizowany został Festiwal Staropolskich Smakołyków. Podróże Kulinarne po Kresach Wschodnich. Była to nie tylko okazja do degustacji wspaniałych potraw, ale i czas na obejrzenie prezentacji muzycznych, tanecznych i kabaretowych.
- Dzień Papieski: Cały Twój, to nie puste słowa. 16 października przypada tradycyjny Dzień Papieża Jana Pawła II. Tegoroczny Dzień Papieski obchodzony jest w najbliższą niedzielę, 11 października, pod hasłem „Totus tubus” – „Cały Twój”.
- Jarnołtówek: Nie chcę czuć się jak potencjalny oszust. Znany z wielu inicjatyw sołtys Jarnołtówka Dawid Kowol zrezygnował ze swojej funkcji. W emocjonalnym piśmie wyjaśnił powody swojej decyzji.
- Nowy Browiniec: Najmłodsi mają tu fajnie. Nie tylko dlatego, że jest w tej wsi ładne przedszkole, ale też… dwa place zabaw.
- Kultura: Chopinowski koncert Gualco. 22 września w Prudnickim Ośrodku Kultury odbył się koncert fortepianowy Luca Gualco z Karniowa. Królował Chopin.
- Muzyka: Podziękowanie dla Jana Machury. Jedna z wrześniowych imprez Prudnickiego Ośrodka Kultury była okazją do uhonorowania zasłużonego muzyka miejscowej orkiestry dętej Jana Machury.
- Narodowe Czytanie: Wirtualna Balladyna. Lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania była w tym roku „Balladyna” Juliusza Słowackiego.
- Poezja: Cisza oznacza myślenie. 17 września w Nysie obyło się spotkanie prudnickiego poety Ryszarda Ścibora na temat nowego tomiku „Dotyk ciszy”.
- Sport (piłka nożna): Dwa gole i asysta Piskorza. Do trzynastej kolejki spotkań kibice czekali na pierwsze zwycięstwo Pogoni Prudnik i pierwsze bramki z gry na własnym boisku. Największa w tym zasługa zawodników rezerwowych, którzy po pięknych akcjach zdobyli wszystkie gole.
- Sport (koszykówka): Smutny powrót do domu. Duża liczba strat (23) przyczyniła się do wysokiej porażki Pogoni w Łowiczu.
- Sport (historia): 75 lat prudnickiej Pogoni. W tym odcinku Mieczysław Matczak pisze o sezonie 1990/1991. Nie był to dobry okres dla prudnickich sportowców.
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<
Gory Opawskie -proponuje przeniesc wieze widokowa z Wieszczyny na Dlugote , wraz ze schroniskiem, w obu przypadkach bedzie z tego NOWY WIZERUNEK GORSKIEJ CZESCI GMINY!!
Od samego początku wieża powinna być postawiona na szczycie Długoty. Urzędnicy poszli na łatwiznę, instalując ją na swoim gruncie koło schroniska w iście dziwacznym dla wieży miejscu, czyli u podnóża wzniesienia. A schronisk nie buduje się na szczytach. 😉
Historia Pogoni… respekt ,Mietek jest niezatapialny, rozwalić drużynę z genialnym na okręgówke Kwietniem, drużynę juniorów, która mogłaby rywalizować na szczeblu centralnym i dziwić się że powstał kryzys…ale etat dla siebie zachował…puźniej było jeszcze gorzej!
Później… google cierpi na dysleksję
W meblach ponoc zakazenie za zakazeniem. Bedzie sie dzialo