Maseczki trafią do każdego domu. Władze gminy Prudnik zdecydowały o przekazaniu maseczek ochronnych do wszystkich mieszkańców. O czym jeszcze będziesz mógł przeczytać w „Tygodniku Prudnickim” (środa, 8 kwietnia)? Oto zapowiedzi:
- Wywiad: O gorszych scenariuszach nie chcę myśleć. Musi być dobrze. Tak mówi dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Prudniku Ewa Pawlinów, która na początku pracy na nowym stanowisku musiała zmierzyć się problemem koronawirusa.
- Co się dzieje w prudnickim szpitalu? Nie wiadomo! Prezesowi Prudnickiego Centrum Medycznego Dariuszowi Brzezińskiemu zadaliśmy pytania związane z koronawirusem w kontekście funkcjonowania szpitala. Niestety nie otrzymaliśmy odpowiedzi.
- Wybory z zarazą w tle. W obecnej sytuacji nie podjąłbym pracy w komisji wyborczej nawet za kilka tysięcy złotych – mówi dla „TP” jeden z lokalnych działaczy Prawa i Sprawiedliwości. – Majowe wybory prezydenckie należy przełożyć – dodaje. Co na temat wyborów sądzą prudniccy decydenci? Kilku z nich zapytaliśmy o to.
- Zakaz: Już nie wejdziesz do lasu! Lasy Państwowe wprowadziły tymczasowy zakaz wstępu do lasu. Obostrzenie obowiązuje od 3 do 11 kwietnia i związane jest z rozwoje epidemii w Polsce. Mało kto jest zadowolony z tego rozwiązania.
- Nie interesuje nas sytuacja w kraju. Prudniccy policjanci nałożyli pierwsze mandaty na złamanie nowych obostrzeń w związku z koronawirusem.
- To będzie dziwna, ale wyjątkowa Wielkanoc. Ksiądz Marek Dziony pisze o tradycji i praktykach religijnych Wielkiego Tygodnia. Jak chrześcijanin może dobrze przeżyć ten okres w czasie pandemii?
- Wielkanoc 2020: Nie ma złych świąt. Choć mogą być trudne w przeżyciu. To wyjątkowe święta. Chrześcijanin to człowiek Paschy. Czekały cały rok na Triduum Paschalne, na tę świętą – Wielką Noc. Na przyjście Zbawiciela, obietnicę zmartwychwstania. W sytuacji zagrożenia życia, jak obecna epidemia, to szczególnie ważne.
- Nowy sposób świętowania. Święta przed telewidzem – to synonim lenistwa i otępienia, ten negatywny obraz świętowania staje się dziś wymogiem. Oczywiście nie we wszystkim. Co można zrobić siedząc przed szklanym ekranem telewizora, monitorem komputera lub przy radioodbiorniku i nie zgnuśnieć?
- Ewa Płonka z Nowego Jorku. Prudniczanka mieszkająca w Nowym Jorku, w obecnie światowym epicentrum pandemii, z pozycji artystki dla której nagle przestał istnieć jej najważniejszy i najwspanialszy świat, dzieli się refleksjami na temat tego, co dzieje się dzisiaj i konsekwencji jakie czekają artystów.
- Drukuje przyłbice ochronne. Firma Dawida Zapały Modern Air Customs rozpoczęła produkcję przyłbic ochronnych. Właściciel firmy pochodzi z Prudnika.
- Brawa dla tych Pań! Walka z epidemią koronawirusa mobilizuje społeczeństwo. Na wagę złota jest każda pomoc. W Prudniku przybywa osób szyjących maseczki ochronne.
- Prudnicka Platforma nie zgłosi kandydatów do komisji wyborczych. Oświadczenie w tej sprawie wydał pełnomocnik Platformy Obywatelskiej na powiat prudnicki Franciszek Fejdych.
- Namiot przed szpitalem. O co chodzi? Przed izbą przyjęć prudnickiego szpitala rozstawiono namiot. Jako łatwo się domyśleć, związane jest to z trwającą epidemią.
- Zostali bez niczego. Pięcioosobowa rodzina z Olbrachcic straciła w marcowym pożarze cały dorobek życia. Budynek mieszkalny nadaje się jedynie do rozbiórki. Pogorzelcy przebywają w lokalu gminy Biała.
- O chorobach odzwierzęcych. Czy choroby odzwierzęce mają coś wspólnego z koronawirusem? Owszem. Pisze o tym Urszula Rzepiela.
- Spłonął budynek gospodarczy. Nieostrożność osób dorosłych była przyczyną pożaru budynku gospodarczego w Łące Prudnickiej.
- Społeczeństwo: Alkohol i narkotyki. Prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, integracji społecznej osób uzależnionych od alkoholu oraz przeciwdziałanie narkomanii należy do zadań własnych gminy. O tym elemencie funkcjonowania samorządu piszemy w kontekście gminy Biała.
- Olszynka: Klaczka – rewelacja. Tak mówi o najnowszym przychówku Jan Zadrożny, właściciel stajni i agroturystycznego gospodarstwa w Olszynce.
- Walce: Stulatka! Pani Anna Białek z Walce obchodziła w marcu setne urodziny!
- Pielgrzymka do Ziemi Świętej. Publikujemy ostatnią część relacji z ubiegłorocznej podróży do Ziemi Świętej. Czytelników „Tygodnika Prudnickiego” oprowadzili po niej Maria i Witold Jankowscy.
- Sport (wywiad): Najważniejsze to sprawiać radość. W gazecie publikujemy wywiad z Jolantą Brudniak, trenerem karateków Zarzewia Prudnik.
- Sport (historia): 75 lat prudnickiej Pogoni (2). Do lektury drugiej części cyklu o historii piłkarskiej Pogoni Prudnik zaprasza jej autor Mieczysław Matczak.
- Sport (publikacja): Coś dla kolekcjonerów. Pod koniec marca światło dzienne ujrzała książka upamiętniająca dzieje Rolnika Biedrzychowice.
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<