Podczas weekendu 26 i 27 października nowy właściciel zamku Divči Hrad udostępnia jego wnętrza.
To niezwykła okazja do zobaczenia, co jest w środku, ponieważ na co dzień dawny zamek rycerzy maltańskich jest zamknięty. Co prawda nie należy spodziewać się bezcennych zbiorów i skarbów sztuki, ale i tak warto wybrać się do tego bezsprzecznie ciekawego miejsca.
W niedzielę zamek dostępny będzie w godzinach od 10.00 do 15.00, przy czym grupy będą wpuszczane do środka o pełnych godzinach. Wejście jest bezpłatne.
Zamek w Divčim Hradzie powstał już w średniowieczu nad doliną Osobłogi przy starym trakcie z Wrocławia przez Nysę, Prudnik, Karniów i Opawę do Ołomuńca. Dopiero w XIX w. zbudowano nową Drogę Cesarską przez Bartultovice, spychając starą drogę przez Las Trzebiński i Divči Hrad do rangi lokalnego traktu. Obok możnych rodów (m.in. Sedlnitzkich), zamek był w posiadaniu rycerzy maltańskich (do 1945 r.), którzy zarządzali rozległymi majątkami w okolicy. Śladem ich posiadłości są między innymi prudnickie kamienie graniczne odnalezione w okolicach Krzyżkowic, które obok oznaczeń miejskich posiadają krzyże maltańskie. Po II wojnie światowej w zamku mieściły się między innymi magazyny ministerstwa zdrowia, co uchroniło budowlę przed zniszczeniem. Obecnie jest to własność prywatna.
Renesansowe założenie zamkowe składa się z głównej budowli z czterema regotyzowanymi blankowanymi wieżami oraz podzamczem z zabudowaną gospodarczą i kamiennym murem obwodowym z basztą. Do zamku prowadzi kamienny most.
Ciekawostka. Divči Hrad, podobnie jak okoliczne miejscowości, nie jest częścią historycznego czeskiego Śląska, ale morawską enklawą (formalnie powinno się używać określenia eksklawa). W latach 50. XX w. w ramach akcji wyrównywania granicy polsko-czechosłowackiej niewielki fragment lasu w Lesie Trzebińskim przyłączony został do Polski. Tym samym w powiecie prudnickim znalazła się cząstka historycznych Moraw.
Prawie po dwoch latach od sprzedazy ,zamek napewno przeszedl solidny remont?
Nie przeszedł. Wewnątrz widać tylko prowizoryczne zabezpieczenia na strychu. Budowla potrzebuje pilnego remontu dachu.