Współdziałanie buduje odpowiedni wzorzec do naśladowania przez młodych ludzi, dlatego w dniu 28 września 2017r. uczniowie klasy 1a z I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Prudniku wzięli udział w Nyskim Festiwalu Nauki.
NFN jest imprezą o charakterze popularno-naukowym, organizowaną każdego roku w czasie ogłoszonego przez MNiSW Ogólnopolskiego Dnia Nauki. Skierowany jest do licealistów, którzy staną w przyszłości przed wyborem dotyczącym dalszego kształcenia i kontynuowania nauki na studiach wyższych. Do organizacji NFN włączone zostały wszystkie instytuty działające w PWSZ w Nysie. Przygotowania do festiwalu przebiegają w trzech etapach: całoroczne przygotowania, dzień festiwalu oraz działania pofestiwalowe. W oparciu o przygotowany program zorganizowano wykłady, projekcje multimedialne, pokazy badań laboratoryjnych, ćwiczenia, konkursy m.in.: „Czy drzemie w Tobie ekonomista?”, „Czy alokacja zasobów ma znaczenie?. Po teoretycznym wprowadzeniu i prezentacjach uczniowie sami mogli spróbować swoich sił i umiejętności przy wykonywaniu doświadczeń i ćwiczeń. Jednocześnie PWSZ położyła nacisk na budowanie postaw wśród młodych ludzi, służących wyzwoleniu chęci do poznawania, które mogą ukształtować młodego człowieka i jednocześnie stać się sensem jego życia. Taką ideą kieruje się uczelnia, a narzędziem do jej realizacji jest właśnie NFN.
NFN to przedsięwzięcie, podczas którego uczniowie poznali się wzajemnie i integrowali. Wypracowany w taki sposób klimat zbliżył zainteresowane strony i jest gwarancją dalszej współpracy na płaszczyźnie nauki, jej tworzenia i skutecznego stosowania. Festiwal to działania młodzieży szkół średnich, zachęconej i przekonanej do konieczności uczenia się i poznawania, zdobywania odpowiedniego wykształcenia, promowania swojej wiedzy i umiejętności wśród przedsiębiorców. Dzięki takiej postawie mogą liczyć na ich zainteresowanie, a w przyszłości na dobrą pracę.
Biorąc udział w takich przedsięwzięciach staramy się wskazać na użyteczność nauki i jej osiągnięć. Działanie to jest zgodne z ogólnopolską akcją promującą innowacyjność, badania, rozwój i przełożenie nauki na realne potrzeby rynku pracy. Realizując ten wyjazd edukacyjny kierowaliśmy się myślą Isokratesa mówiącą, że „Mądrość jest jedyną wartością, która nie dewaluuje się”.
Tomasz WÓJTOWICZ