To już dziesiąty, więc jubileuszowy Dzień Kultury i Tradycji Romskiej w Prudniku. Z tego też powodu zaczęło się w samo południe uroczyście od przemówień i wręczania dyplomów i statuetek (pięknie malowana figura konia wykonana przez Agatę Wilczek) dla osób, które inspirowały lub wspomagały organizację spotkań z kulturą romską w Prudniku. Na scenie, obok Lucyny Mirgi (głównej organizatorki imprezy), Joanny Korzeniowskiej (dbającej o realizację projektów) i dyrektora Prudnickiego Ośrodka Kultury Ryszarda Grajka (jako gospodarza spotkania), stanęli również: wiceburmistrz Stanisław Hawron i kierownik Powiatowego Urzędu Pracy Grażyny Klimko, a przez moment także przedstawiciel naszej redakcji („Tygodnik Prudnicki” patronuje imprezie od samego początku). Z okazji jubileuszu był okazały tort, który na moment wjechał na scenę, a następnie trafił podzielony do wszystkich obecnych.
Pierwsza część spotkania to prezentacje muzyczne i taneczne zespołów romskich. Wystąpili m.in.: „Romani Bacht” (to zespół gospodarzy, działający pod kierunkiem Lucyny Mirgi w Prudnickim Ośrodku Kultury), „Terne Roma” ( PSP nr 39 i 43 w Zabrzu), „Bachtałe Ciawe” (PSP nr 43 w Zabrzu), „Sownakune Ciawohe” i „Terne Ciaja” (Stowarzyszenie Romów „Jedność” w Strzelcach Opolskich), „Ciawe Dewleskre” (PSP nr 8 w Zabrzu), prudnicki „Senior Bacht”, „Romano Kier” (Stowarzyszenie Kultury i Edukacji Romów w Prudniku). Jako wokalista tradycyjnie znakomicie zaprezentował się Damian Majewski. Było bardzo kolorowo, żywiołowo i radośnie. W między czasie na miasto wyjechały bryczki (można było się przejechać, choć trochę nawiązując do romskich taborów) i amazonki na koniach. Pełną parą pracował też grill w ogródku przy Pałacu Fränkla, obok sceny, na której odbywały się występy. Przybywało też osób, które zwabione piękną muzyką chciały obejrzeć wspaniałe pokazy.
Kolejna część programu to nagrody wręczane romskim dzieciom w ramach projektu „Barwy Romskiego Szczęścia”. Stowarzyszenie Kultury i Edukacji Romów w Prudniku dokonało podsumowania konkursów artystycznych dla dzieci i młodzieży społeczności romskiej z województwa opolskiego. Dzieci romskie odbierały nagrody i wyróżnienia w dziedzinach: plastyka, poezja, śpiew, taniec. Ponownie Lucyna Mirga (wspomagana przez córkę Patrycję i pracowników POK-u) starała się zaprosić na scenę każdego uczestnika, nie pomijając nikogo w tak dużym i kolorowym tłumie. Więcej na temat nagrodzonych napiszemy w „Tygodniku Prudnickim”.
Ostatnia część dnia to zrealizowana w ramach projektu „Nasz Świat Muzyki” (nowa inicjatywa POK-u) część koncertowa zatytułowana „Biesiada Romska”. To był znakomity koncert, w którym na scenie plenerowej POK wystąpili: Tibor Zida – artysta romski z Krnova oraz zespół „Romani Cierheń” z Gorzowa pod kierunkiem Roberta Dolińskiego. „Romani Cierheń” wystąpił w Prudniku po raz kolejny i jak zwykle nie zawiódł dając wspaniałą dawkę emocji muzycznych i porywając do tańca. Tibor Zida zadziwił. Było to coś innego, mieszanka melodii cygańskich, rytmów latynoamerykańskich, niekiedy i rapu. Cóż Tibor Zida jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Czechach (jako wirtuoz gitary), prowadzi zespoły, czterdziestoosobowy chór, teatr. Człowiek instytucja, mamy nadzieję, że przyjedzie jeszcze do Prudnika z szerszą prezentacją.
Brawa dla organizatorów za tak piękne muzyczne wrażenia i wszystkiego najlepszego z okazji jubileuszu.