Damian Kulbaba i Michał Gajda zostali zakwalifikowani do czteroosobowej reprezentacji Polski biorącej udział w Mistrzostwach Świata w Castingu WORLD CARP CASTING CHAMPIONSHIP 2025. Zawody odbędą się w najbliższą sobotę (18 października) w Węgrzech.
Obok prudniczan polskich barw bronić będą Paweł Bańkowski oraz Szymon Tracz, natomiast trenerem reprezentacji, a zarazem logistycznym organizatorem udziału Polaków jest Jakub Ofiarski. To historyczny moment, ponieważ Polska wcześniej nie wystawiała na tych mistrzostwach swoich przedstawicieli.
– Zawody polegają na indywidualnym oddaniu jak najdalszego rzutu wędka o określonych parametrach technicznych i obciążenia – wyjaśnia Damian Kulbaba. – Rzut musi być bardzo precyzyjny i jak najdalszy – dystanse, jakie zostają osiągnięte na zawodach, to granice ponad 200 metrów! Podobnie jak w skokach narciarskich do punktacji pod uwagę bierze się warunki pogodowe – siłę wiatru, wagę zawodników i wiele innych elementów. Ta dyscyplina wymaga ogromnego poświęcenia czasu, skupienia, koncentracji i ciągłych treningów rzutowych. Oddanie jednego dobrego rzutu to mnóstwo składowych, które trzeba skoordynować, aby każdy ruch był połączony w jedną całość. Trzeba precyzyjnie złożyć ciało do rzutu, odpowiednio ułożyć ręce i nogi. Do tego dochodzi bardzo precyzyjny dobór zestawów rzutowych takich jak: wędka, kołowrotek, żyłka i ciężarek.
– Wraz Michałem trenujemy w okolicach Prudnika na dostępnych polach – łąkach, które musimy w pierwszej kolejności pomierzyć, oznaczyć, a dopiero potem możemy ćwiczyć. Dyscyplina castingowa to część naszego ukochanego wędkarstwa karpiowego, któremu poświęcamy ogrom wolnego czasu. Próbujemy ulepszyć naszą technikę rzutową też po to, aby być o krok dalej od naszych przeciwników podczas zawodów karpiowych. Mamy nadzieję że nasze poświęcenie i treningi nie pójdą na marne i zakończymy mistrzostwa na dobrym miejscu. Jako pierwsi z Polski będziemy „przecierać szlaki” i nabierać wiedzy. Pokażemy się z jak najlepszej strony. Jesteśmy bardzo zmotywowani i zrobimy wszystko aby wypaść jak najlepiej. Trzymajcie kciuki!