We wtorek 14 stycznia w siedzibie Euroregionu Pradziad w Prudniku odbyło się zamiejscowe posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Polsko-Czeskiej Współpracy Transgranicznej. Wyjazdowa forma posiedzenia odbyła się z inicjatywy starosty Radosława Roszkowskiego. Na co dzień gremium spotyka się w Warszawie.
Mam nadzieję że to spotkanie będzie przełomowe w przekonaniu władz najwyższych obu krajów, czyli Parlamentów, że sprawy pogranicza polsko-czeskiego są bardzo ważne. Jesteśmy cztery miesiące po powodzi, która, jak podkreślano, nie ma granic, bogatsi o nowe doświadczenia. Mamy również spostrzeżenia co do finansowania edukacji, która nie ma obecnie możliwości wsparcia z Programu INTERREG. Te tematy na pewno będziemy poruszać, zapowiedział starosta prudnicki Radosław Roszkowski.
Zespół, któremu przewodniczę od roku, przygotował porozumienie na mocy którego służby po obu stronach granicy mogłyby podejmować, bez obaw, akcje ratownicze na terenie sąsiada. Chodzi szczególnie o tereny górskie, gdzie często liczy się każda minuta, a warunki są trudne. W tej chwili porozumienie trafiło do odpowiednich ministerstw w krajach partnerskich i myślę, że do pół roku będzie podpisane, zaznaczyła przewodnicząca zespołowi, posłanka Iwona Krawczyk.Poruszono kwestie tranzytu czeskiej kolei przez terytorium Polski (linia łącząca m.in. Krnov z Jesenikiem), co obszernie przedstawił burmistrz Głuchołaz, Paweł Szymkowicz.
Tematy związane z bezpieczeństwem dotyczyły tematów związanych z koordynacją działań służb tj. policji i straży pożarnej. Przykładem podzielił się prezes Euroregionu Silesia, gdzie odnotowywana jest duża liczba kradzieży ze strony Czechów. Starosta Roszkowski zaapelował o pomoc w unormowaniu gospodarki wodnej i wspólnym działaniu na rzecz poprawy umocnień przeciwpowodziowych, czego potrzebę przedstawił na obszernej prezentacji. Zaproponował również zastosowanie w Polsce, na wzór czeski, systemów ostrzegania w formie megafonów umiejscowionych na wsiach, które można obsługiwać zdalnie. Podjął także temat edukacji polsko-czeskiej i potrzebę zmiany przepisów w tym zakresie.
W spotkaniu, obok osób uwiecznionych na powyższej fotografii, uczestniczyli parlamentarzyści: Katarzyna Czochara i Łukasz Osmalak, przedstawiciele euroregionów Silesia, Glacensis i Pradziad oraz samorządowcy, jak m.in.: wicemarszałek województwa Antoni Konopka, burmistrz Krapkowic Andrzej Kasiura. Po zakończeniu posiedzenia zespół parlamentarny wizytował tamę w Jarnołtówku oraz Głuchołazy.
[Artykuł sponsorowany/Monitor Powiatowy – Powiat Prudnicki]
Okey, ale powinna być zapowiedź identycznego posiedzenia, powiedzmy za pół roku, żeby ci obecni zdali sprawozdanie, co zrobili w poruszonych tematach.
Słuszna idea Panie Andrzeju, ale czy świnie przy korycie obchodzi co za chlewem?
Ale że co Mirek proponujesz, bo nie rozumiem?