Projekt rozporządzenia o zasobach ochrony ludności wskazuje, co powinno znaleźć się w gminnych i powiatowych magazynach oraz jakie pojazdy powinny być w dyspozycji samorządu.
Magazyny związane z wszelkiego rodzaju zagrożeniami dla ludności mają być wyposażone między innymi w radiotelefony przenośne, odzież ochronną, apteczki osobiste, zbiorniki elastyczne do magazynowania wody pitnej, zestawy ratownictwa medycznego oraz kuchnie polowe. Samorządy powinny mieć też w dyspozycji między innymi mikrobusy (do 9 osób), samochody zaopatrzeniowe, przyczepy, cysterny na wodę pitną oraz pojazdy wielozadaniowe. Rozporządzenie wskazuje, że zasoby powinny bazować na istniejących magazynach przeciwpowodziowych „w celu ograniczenia kosztów budowy nowych magazynów, gdy istniejące umożliwiają zdeponowanie dodatkowego asortymentu w ramach danego zasobu”.
– Zgodnie z projektem, w przypadku, gdy jednostki samorządu terytorialnego nie mają możliwości gromadzenia zasobów mogą tworzyć nowe magazyny przeciwpowodziowe. Będą mogły również zawierać umowy pozwalające na zapewnienie zasobów ochrony ludności, w szczególności z podmiotami ochrony ludności, w tym z przedsiębiorcami – przekazuje Serwis Samorządowy PAP.
Magazynowane zasoby mają być gromadzone z podziałem na rodzaje zagrożeń, w tym: epidemię, powódź, wichurę, zagrożenie terrorystyczne, wojenne oraz masową migrację.
– Gminne i powiatowe zasoby mają być uwzględniane Wojewódzkiej Ewidencji Zasobów Ochrona Ludności i Obrony Cywilnej. W przypadku stwierdzenia braków, wojewoda będzie mógł wydać zalecenie dotyczące uzupełnienia. Starosta, wójt, burmistrz lub prezydent miasta będzie miał 30 dni na poinformowanie wojewody o sposobie realizacji tego zlecenia – pisze PAP.
Wskazania rozporządzenia są ambitne, zwłaszcza w części dotyczącej pojazdów, które nie tylko trzeba będzie kupić, ale ponosić stałe koszty utrzymania i wymiany.
Jak był Prudnik i włodarze przygotowani na zagrożenie powodziowe można zobaczyć na Wodociągach za pierwszą bramą(ta obok studni w Małpim Gaju) gdzie zwieźli to co rozdali ludziom 🤣🤣🤣🤣
Do lekarza na dzień dzisiejszy to minimum 4dni żeby się dostać. Nawet na pogotowiu mówią przyjdz po19.00.
Realnie tylko straż pożarna coś zrobi. Na mistrzów przetrwania przy korycie bym nie liczył…
Niezła maszyna ta cysterna wojskowa – Jelcz 315 który wszedł do produkcji w 1970 roku czy coś koło tego bo na manewrach Tarcza 76 już brykały radośnie. Czyli ponad 50 lat temu. Takie wyposażenie armii NATO ma odstraszać agresora zza miedzy ? I te liczne STAR 266 co pomagały usuwać skutki powodzi – też ponad 50 letnie konstrukcje.