Rośnie jakość usług medycznych i opiekuńczych w powiecie prudnickim. Po rozbudowie szpitala w Białej przyszedł czas na modernizację Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Głogówku.
W piątek, 22 listopada, doszło do uroczystego podsumowania inwestycji termomodernizacji budynku głogóweckiego ZOL-u stanowiącego część spółki Prudnickie Centrum Medyczne. Inwestycja Powiatu Prudnickiego na kwotę blisko 5 mln zrealizowana została ze środków rządowego Funduszu Polski Ład Program Inwestycji Strategicznych. Wkład finansowy samorządu powiatowego wyniósł około 700 tysięcy złotych. Do zadania dołączył samorząd Województwa Opolskiego, którzy sfinansował rozbudowę windy (400 tys. zł).
Termomodernizacja podniosła komfort pobytu pacjentów zakładu oraz jakość pracy personelu. Inwestycja wpłynęła też na obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej i ciepła.
– Inwestycje w termomodernizację mają wymiar środowiskowy, społeczny i ekonomiczny, ale przy okazji udało nam się zrealizować wiele innych rzeczy, przede wszystkim prace remontowe i modernizacyjne całego obiektu – mówi prezes Zarządu Prudnickiego Centrum Medycznego Paweł Rubiński. – Ogromne znaczenie miała tutaj wymiana i rozbudowa szybu windy, co zostało zrealizowane dzięki przychylności pani marszałek, ale dało nam też możliwość rozbudowy naszej działalności w przyszłości.
Chodzi o możliwość wygospodarowania dodatkowych przestrzeni na nowe łóżka dla pacjentów. Obecnie jest ich 57, ale kolejka oczekujących nie maleje i jest zapotrzebowanie na więcej.
– Aplikujemy do Krajowego Planu Odbudowy o kolejne środki na rozszerzenie i udoskonalenie opieki w Głogówku, jak i rozszerzenie tej działalności w Prudniku – zapowiada prezes PCM-u.
Mimo, że obiekt ocieplony został od zewnątrz, to nie doszło do większych zmian w charakterze detalu architektonicznego wiekowego budynku (ta część projektu była konsultowana z urzędem konserwatorskim).
Starosta prudnicki Radosław Roszkowski sygnalizuje potrzebę uporządkowania, a następnie zagospodarowania otoczenia ZOL-u jako miejsca odpoczynku i rekreacji dla pacjentów w ciepłe miesiące. Z kolei burmistrz Głogówka Piotr Bujak deklaruje wsparcie w przyszłym roku w zakupie wyposażenia zakładu.
W ramach termomodernizacji między innymi wymieniono stolarkę okienną i drzwiową, docieplono ściany i dach budynku, wymieniono więźbę dachową z pokryciem dachu, rynny, instalację elektryczną z oświetleniem, instalację odgromową, zamontowano pompę ciepła i panele fotowoltaiczne. Prace remontowe trwały kilkanaście miesięcy.
Fot. Andrzej Dereń