Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Nysie uroczyście zainaugurowała nowy rok akademicki 2024/2025

0

11 października o godzinie 12:00 w Nyskim Domu Kultury odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego 2024/2025. W tym roku, w związku z zakończeniem kadencji przez dotychczasowego Rektora, dr. inż. Przemysława Malinowskiego, prof. ucz., nastąpiło przekazaniu insygniów władzy rektorskiej nowemu Rektorowi – dr. inż. Mariuszowi Kołosowskiemu, prof. ucz., który swoją kadencję rozpoczął 1 września.

Zgodnie z akademicką tradycją, po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu hymnu Rzeczypospolitej Polskiej, Jego Magnificencja Rektor przywitał zaproszonych gości, pracowników uczelni oraz studentów. Uroczystość zaszczycili parlamentarzyści RP, przedstawiciele władz województwa opolskiego oraz samorządowych gmin i powiatów, a także przedstawiciele uczelni wyższych z Opolszczyzny oraz Dolnego i Górnego Śląska. Licznie przybyli również dyrektorzy i prezesi instytucji społeczno-kulturalnych, organizacji oraz firm.

Odchodzący Rektor dr inż. Przemysław Malinowski, prof. ucz., w swoim wystąpieniu podsumował minione 8 lat działalności Uczelni podkreślając specyfikę funkcjonowania Akademii oraz jej współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym i międzynarodowym. Zwrócił uwagę na zrealizowane projekty, sukcesy i plany rozwojowe, kładąc nacisk na hasło: „Nyska Akademia to miejsce dla ludzi z całego świata, a cały świat stoi otworem przed naszymi pracownikami i studentami!”. Nowym wyzwaniem, które Senat Uczelni postawił przed sobą na wniosek Rektora, jest wykorzystanie sztucznej inteligencji w praktyce naukowej i zawodowej na wszystkich kierunkach studiów.

JM Rektor dr inż. Mariusz Kołosowski, prof. ucz. rozpoczął swoje przemówienie inauguracyjne od podziękowań wszystkim pracownikom Uczelni, ich rodzinom oraz studentom, którzy aktywnie włączyli się w zabezpieczanie mienia Uczelni przed powodzią i usuwanie jej skutków, co w szybkim czasie przyczyniło się do przywrócenia względnej normalności i pozwoliło terminowo rozpocząć rok akademicki w październiku. Rektor wyraził także wdzięczność za wszelkie formy wsparcia z zewnątrz, w tym Ministerstwu Nauki, które powołało zespół ds. monitorowania sytuacji w uczelniach dotkniętych powodzią oraz Rektorom sąsiednich uczelni, Fundacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz wielu firmom i osobom prywatnym za pomoc w postaci sprzętu, który był nieoceniony w procesie odbudowy.

JM Rektor zwrócił uwagę na nowe specjalności studiów magisterskich na kierunku filologia angielska i germańska, w ramach których studenci będą mogli kształcić się w zakresie translatoryki, co odpowiada na rosnące zapotrzebowanie rynku na wykwalifikowanych tłumaczy. Studia II stopnia uruchomione zostały także dla kierunków Informatyka i Administracja i cieszyły się sporym zainteresowaniem.

W nowym roku akademickim Uczelnia z radością powitała ponad 1000 nowych studentów, w tym 30 studentów zagranicznych, którzy przyjechali do Nysy w ramach Programu Erasmus+. Nyska Akademia gości młodzież z takich krajów, jak Niemcy, Hiszpania, Turcja, Portugalia, Azerbejdżan i Ukraina, co stwarza niezwykle inspirujące środowisko do wymiany międzykulturowej i międzynarodowych doświadczeń. Co więcej, w murach Uczelni kolejny rok z rzędu gości stypendystka Programu Fulbright, co znacząco wpływa na wzrost atrakcyjności oraz doskonalenie jakości kształcenia na kierunku filologia angielska.

Wykład inauguracyjny pt. „Interpretacja piosenki, czyli… co autor miał na myśli?” wygłosiła Prof. Inga Lewandowska, wykładowca Wydziału Jazzu naszej Akademii. Ten szczególny wykład połączony był z premierą debiutanckiej płyty studentów i absolwentów Wydziału Jazzu. Uroczystość uświetnił występ Chóru Wydziału Jazzu pod dyrekcją dr. Mariusza Drożdżala.

Rok akademicki 2024/2025 nyska Alma Mater rozpoczyna z liczbą 2100 studentów, kształcąc ich na 25 kierunkach studiów.

Quod bonum, felix, faustum, fortunatumque sit

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here