Ocalić od zapomnienia. Pamięci Moritza Kremsera

7

Komitet organizacyjny przygotowuje się do tegorocznej kwesty „Ocalić od zapomnienia”, której celem jest ratowanie pomników nagrobnych na prudnickim cmentarzu komunalnym.

Dzięki realizowanej od kilku lat akcji udało się odnowić i wzbogacić o nowe elementy nagrobek polskiego działacza społecznego i narodowego Filipa Roboty (1841-1907). Z kolei w trakcie prac wykończeniowych jest odnowa okazałego pomnika niemieckiego burmistrza Paula Langego (1874-1920). Celem kolejnych działań jest charakterystyczny grób przedstawiający złamaną kolumnę, którą oplata wąż, stojący w sąsiedztwie XVIII-wiecznego pomnika św. Franciszka Ksawerego, obok ogrodzenia cmentarza i przy boisku Szkoły Podstawowej nr 4. Pochowany został tu Moritz Kremser (1839 – 1889). Artykuł na temat tego medyka ukazał się w Tygodniku Prudnickim, w wydaniu z 16.10.2024 (e-wydanie na e-kiosk.pl).

Akcję „Ocalić od zapomnienia” realizują członkowie Towarzystwa Historycznego Ziemi Prudnickiej we współpracy z Muzeum Ziemi Prudnickiej i Gminą Prudnik, która jest właścicielem zabytkowego cmentarza. To właśnie forma „zabytkowości” terenu wymaga, by podejmowane na jego terenie prace były konsultowane z urzędem konserwatorskim. Prudniczanie wzorowali się na podobnych akcjach organizowanych od lat w dużych miastach z najsłynniejszą zbiórką na warszawskich Powązkach, z udziałem między innymi znanych aktorów. Regionalnie prudniczanie byli prekursorami i dziś podobne kwesty odbywają się między innymi w Opolu. W 2023 r. podczas prudnickiej zbiórki pozyskano blisko 19,8 tys. zł.

W związku z wrześniową powodzią powstał dylemat, czy organizować kwestę. Większość członków grupy organizacyjnej uznała, że jednak warto, przede wszystkim z konieczności na ciągłość realizowanych prac. Uzyskane w tegorocznej kweście pieniądze przeznaczone zostaną na dokończenie prac przy pomniku Langego oraz rozpoczęcie odnowy nagrobka Kremsera. Prace przy tym ostatnim mają po części charakter ratunkowy, ponieważ główny element pomnika coraz bardziej odchyla się od pionu. Nagrobek ma wysokie walory artystyczne – bogatą symbolikę sepulkralną, dziś niestety już unikatową na terenie prudnickiej nekropolii. Te dwa argumenty przeważyły, aby to właśnie tym obiektem zająć się jako kolejnym w ramach akcji. W październiku Piotr Kulczyk z THZP przeprowadził przy grobie prace porządkowe.

Zbiórka prowadzona będzie podczas dnia Wszystkich Świętych w godz. 10.00 – 16.00. Kwestarze z identyfikatorami stać będą przy bramach cmentarza.

7 KOMENTARZE

    • Co się martwisz Janusz? Zbiórka nie jest obowiązkowa i nie jest prowadzona w godzinach pracy urzędników. Nie chcesz, wpłać na powodzian, a teraz marsz do stołu, bo kolacja czeka!

      • A to urzednicy biorą udział w kweście czy ludzie dobrej woli?

        Czekamy aż gmina Prudnik wpisze sobie tą imprezę w swój grafik.

        I wtedy odbierajcie sobie wolne urzędnicy, wszak to praca w święto.

  1. Oj, Stefek, Stefek… W godzinach pracy urzędnik jest urzędnikiem – po godzinach takim samym człowiekiem, jak każdy. Może robić co chce, np. uczestniczyć w jakiejś inicjatywie, jak choćby taka zbiórka.
    A poza tym, zbierają różne osoby, nie koniecznie urzędnicy.

    I skoro napisałeś „Czekamy aż gmina Prudnik wpisze sobie tą imprezę w swój grafik” – to sam przyznajesz, że jeszcze nie wpisała. Czyli nie komentujesz faktów, ale mówisz o czymś, co nie nastąpiło. Ładnie to tak?

    Czegoś jeszcze nie rozumiesz?

    • Sama idea jest godna pochwały i ogromnie się cieszę że patronujące jej instytucje i jej pracownicy poświęcą swój czas wolny, by przeprowadzić odnowę grobów i zorganizować zbiórkę 1 listopada. Mam nadzieję że będą to robić wolontaryjnie wszak tego wymaga idea

      Należałoby przy tym podjąć jeden ważny temat. Często przechodzę obok dwóch odnowionych grobów i cóż widzę: chwastem zarastają w ciągu roku. Może należałoby przy okazji pomyśleć o całorocznej opiece nad tymi grobami ?

      Tak więc niech akcja trwa. Do końca świata i o jeden dzień dłużej. Lub przynajmniej do emerytury lub końca kadencji niektórych osób. Zobowiązanie to zobowiązanie.

      Coś jeszcze mam wyjaśnić?

      Do zobaczenia na cmentarzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here