Sytuacja była krytyczna. Wewnątrz numeru publikujemy kalendarz wydarzeń związanych z powodzią na ziemi prudnickiej – od pogodowych zapowiedzi, do pierwszych porządków po wielkiej wodzie. To też dobry moment na podziękowania dla wszystkich, którzy w tych dniach walczyli z żywiołem. Z poświęceniem i wytrwałością. Byliście i nadal jesteście wielcy, bo przecież usuwanie skutków powodzi wciąż trwa. Oto, o czym można przeczytać w nowym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” (25 września):
- List otwarty do premiera. Mieszkańcy Jarnołtówka wzywają premiera Donalda Tuska do podjęcia działań zmierzających do remontu zapory w ich miejscowości. Jej właściwy stan to gwarancja bezpieczeństwa dla szeregu miejscowości nad Złotym Potokiem, rzeką Prudnik i Osobłogą.
- Będą bohaterami tych dni! O tych ludziach w mundurach podczas powodzi nie mówi się i nie pisze zbyt wiele. To błąd, bo zasługują na uznanie. Do walki z powodzią ruszyli harcerze. Także ci spod proporca Związku Drużyn Ziemi Prudnickiej.
- Duda w Głuchołazach, Pavel w Karniowie. Prezydenci Polski i Czech odwiedzili tereny dotknięte skutkami powodzi.
- Podmyła mnie rzeka, kto ktoś, kiedyś coś spieprzył. Wojciech Góra, mieszkaniec Pokrzywnej związany z Prudnikiem, opisuje, jak doszło do zniszczenia jego domu w wyniku powodzi. Czy tragedii można było uniknąć?
- Roznosili gorące jedzenie. Choć Rudziczka również zmagała się z wysoką wodą, to grupa mieszkańców związana z miejscową szkołą, postanowiła wesprzeć społeczność Bodzanowa, gdzie powódź poczyniła znaczne szkody.
- Parlamentarzyści z pomocą. Bez względu na partyjne podziały, choć nie razem, parlamentarzyści przyjeżdżają na tereny dotknięte powodzią i pomagają. To lepsze, niż kłótnie w mediach.
- Duchowny ostatecznie wydalony. Władze zakonu franciszkanów odrzuciły odwołanie duchownego związanego między innymi z Prudnikiem w sprawie jego wydalenia ze zgromadzenia.
- Spotkanie z Moniką Richardson. 13 września, tuż przed powodzią, w Gminnym Centrum Kultury w Białej odbyło się wyjątkowo ciekawe spotkanie. Była to pierwsza po wakacjach edycja Bialskiej Akademii Wiedzy z udziałem dziennikarki Moniki Richardson.
- Sztuka i rzeka. Wrzesień przyniósł nam nieoczekiwanie, mimo nieco wcześniejszych alertów, ogromną powódź, która dotknęła cały Śląsk. Wśród wielu przeżyć, refleksji, rozważań, dziś małe spojrzenie na kataklizm przez pryzmat sztuki.
- Wędrowiec po powodzi. Tym razem w okrojonej formie z powodu powodzi w dodatku turystycznym można przeczytać artykuły o ostatnich aktywnościach Klubu Górskiego „Świstak” PTTK, o zamkniętych lasach oraz zaproszenie na Zlatohorski Treking.
- Sport (koszykówka). Bezdomni. Zniszczona przez powódź hala „Obuwnika” nie nadaje się do użytku. Pod znakiem zapytania stanęła dalsza działalność kilku lokalnych klubów sportowych.
- Sport (łucznictwo). Przedwcześnie. Nie żyje Elżbieta Kukla-Tworek, która niemalże całe swoje życie związała z łucznictwem, także tym prudnickim.
- Sport (piłka nożna). W oczekiwaniu na wznowienie rozgrywek. Przymusową przerwę od spotkań ligowych mają zespoły młodzieżowe. Gazeta publikuje aktualne tabele z udziałem ekip z ziemi prudnickiej.
- Sport (futsalu). Terminarz. W gazecie terminarz ekstraligi futsalu kobiet.
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<