Tak było na dożynkach gminy Korfantów w Ścinawie [FOTO/WIDEO]

0

Sąsiadujące ze sobą sołectwa – Ścinawa Mała i Ścinawa Nyska, już tradycyjnie realizują wspólne akcje, w tym wydarzenia i dożynki gminy Korfantów, które odbyły się w sobotę, 7 września.

Gmina Korfantów obfituje w sołectwa, ma ich aż 23, dlatego Święto Plonów ma tutaj wymiar szczególny i urozmaicony. Wystarczy przyjrzeć się korowodowi, w którym reprezentacje sołectw występują w swoich strojach, każde sołectwo w innych, oraz liczbie wiejskich koron. W tym roku, po szybkiej ocenie jury pod przewodnictwem Renaty Wojas z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie postanowiło, że grand prix konkursu „koronnego” pojedzie do Puszyny, a owoc pracy mieszkańców zaprezentowany zostanie na dożynkach wojewódzkich w Białej, które odbędą się już 8 września. Pierwsze miejsce zdobył Przechód, drugie Włodary, a wyróżnienia: Gryżów, Ścinawa Nyska i Ścinawa Mała. Obok tych wsi prezentowano również korony z: Jegielnicy, Piechocic, Rzymkowic, Rączki, Rynarcic, Węży i Włostowej.

Gospodarzami dożynek wraz z burmistrzem Korfantowa Januszem Wójcikiem byli sołtysi obu Ścinaw – Justyna Urbańska i Jerzy Gęsiewicz, a parą starościńską dożynek – Anna Stanula i Paweł Pawluś. Na scenie pod namiotem na boisku uhonorowano wzorowych właścicieli gospodarstw rolnych  z terenu gminy – Jolantę i Dawida Gąsiorów, Magdalenę i Łukasza Ważnych oraz Agnieszkę i Jacka Sokołowskich.

Tradycyjnie burmistrz zwrócił się do rolników: – W mojej ocenie protesty rolników zawsze są słuszne, bo rolnictwo to ciężka praca i powinno być pod specjalnym nadzorem. Kto by przypuszczał, że na koniec sierpnia i początek września będziecie kosić kukurydzę? Jak to wszystko przyspieszyło? Szanowni rolnicy, dziękuję w imieniu swoim i mieszkańców, którzy nie są rolnikami, za wasze wsparcie podatkowe, bo tą daninę musicie uiszczać do gminy, a my za to możemy wykonywać prace, które również wam służą w poprawie gospodarki rolnej, szczególnie dróg transportu rolnego, czy remontów przepustów.

Rolników chwalił Antoni Konopka, członek Zarządu Województwa Opolskiego i częsty gość wydarzeń w gminie Korfantów: – Jestem tutaj wśród najlepszych rolników Europy. Polskie rolnictwo jest jednym z najbardziej liczących się w Unii Europejskiej, a opolskie rolnictwo jest jednym z najlepszych w kraju. Ten rok nie był łatwy dla rolników, kolejny rok z rzędu, pogoda, ale i wielka polityka kładą się cieniem. Mówimy o 20 latach w Unii Europejskiej, to był bardzo dobry okres dla rolnictwa, ale w ostatnich latach coś jakby zacięło się we wspólnej polityce rolnej. Unia odeszła od swoich korzeni, dziś podstawową potrzebą nie jest produkcja żywności, ale mnóstwo innych rzeczy, które mają realizować rolnicy, mieszkańcy obszarów wiejskich. Podczas forum gospodarczego w Karpaczu słyszałem głosy ekspertów, które mówiły, że żywność można produkować gdzieś tam na wschodzie, na Ukrainie, a tutaj mają być inne cele. Nie można się z tym zgodzić, ponieważ mamy żywność, dlatego, że polscy rolnicy ją produkują.

Burmistrz, korzystając z obecności w Ścinawie, zabrał głos w sprawie rządowych propozycji rezygnacji z budowy zbiornika retencyjnego w tej miejscowości, na granicy gmin Korfantów i Prudnik, co oczywiście uznał za bardzo złą decyzję. Tematowi temu poświęcimy osobny artykuł.

Program artystyczny pierwszej części dożynek zapewniły dzieci z przedszkola w Ścinawie Nyskiej i szkoły w Ścinawie Małej, wykonawcy ze Studia Piosenki Miejskiego Domu Kultury w Korfantowie oraz Studia Piosenki Wiejskiego Domu Kultury w Ścinawie Nyskiej.

Dożynki miał też akcenty z powiatu prudnickiego. Jednym ze sponsorów dożynek był Bank Spółdzielczy w Prudniku Oddział w Korfantowie. Dziękowano również Józefowi Cholewie ze Śmicza (wieś sąsiaduje ze Ścinawą Małą), który przekazał słomę na dekoracje dożynkowe, a te były bardzo ładne, między inny na ścinawskim rynku.

W dożynkach, wśród gości byli obecni między innymi: były poseł na Sejm i honorowy obywatel miasta Korfantów Tadeusz Nowacki, zastępca burmistrza Tułowic Marta Kaleta, radna powiatu nyskiego Danuta Korzeniowska, naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Nysie Jacek Tarnowski, przewodniczący Rady Oddziału NSZZ Solidarność w Nysie Henryk Szewczuk, z Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie Renata Wojas oraz księża z parafii w gminie Korfantów i misjonarze, sołtysi, dyrektorzy szkół i jednostek organizacyjnych gminy.

Fot. Andrzej i Joanna Dereniowie

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here