W opolskim ZUS-ie ubyło cudzoziemców

3
(mat. Canva)

Od wiosny spadła liczba cudzoziemców ubezpieczonych w opolskich placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. W połowie roku na Opolszczyźnie składki na ubezpieczenia społeczne wpływały za 26 650 osób, które deklarowały inne obywatelstwo niż polskie. Pod koniec czerwca było 27 830 ubezpieczonych.

 Spadek liczby ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców jest zauważalny w całym kraju. Jeszcze na koniec kwietnia br., pracodawcy zgłaszali do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nieco ponad 1 mln 263 tys. cudzoziemców. Dane z 30 czerwca czyli z połowy roku wskazują, że w całym kraju ZUS miał w swojej bazie 1 mln 160 tys. ubezpieczonych obcokrajowców.

– Między kwietniem a czerwcem na Opolszczyźnie ubyło 1180 cudzoziemców. Nie zmienia się jedno, bo ciągle największą grupę stanowią Ukraińcy, których było w naszym regionie aż 21 261. W całej Polsce osoby deklarujące obywatelstwo ukraińskie to ponad 771 tysięcy ubezpieczonych – informuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Na Opolszczyźnie do spadku ubezpieczonych w głównej mierze przyczynili się Ukraińcy. Od kwietnia „odpłynęło” z ubezpieczeń społecznych aż 1075 osób z paszportem tego kraju.

W województwie innymi liczącymi się narodowościami, których pracodawcy z regionu zgłosili do ubezpieczeń społecznych (bądź zrobili to sami cudzoziemcy) są: Białorusini – 960 osób i Gruzini – 606 ubezpieczonych. W bazie opolskiego ZUS-u było też ponad 600 osób z Rumunii, niemal 200 Kolumbijczyków, prawie 120 obywateli Kazachstanu oraz ponad 100 obywateli Indii.

Warto pamiętać, że ZUS ma informacje dotyczące osób, które są zatrudnione w formie obligującej do odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne. To m.in. ci, którzy sami zadeklarowali opłacanie składek na ubezpieczenia społeczne (z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej), bądź o tych, którzy zostali zgłoszeni przez pracodawców lub zleceniodawców. W statystykach Zakładu nie ma cudzoziemców, którzy nie zalegalizowali pobytu w Polsce bądź wykonują czynności typowe dla umowy o dzieło.

3 KOMENTARZE

    • Deficyt rąk do pracy to spory problem dużej części Europy. Bez znacznego napływu emigrantów za chwilę polska gospodarka zacznie kwiczeć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here