Hologramy duchów i legendarnych postaci opowiadających dawne historie? Na takie atrakcje będzie można liczyć w Białej. Gmina otrzymała kilkumilionowe dofinansowanie remontu i wyposażenia trzech bialskich wież: Prudnickiej, Wodnej i Ciśnień.
Biała konsekwentnie wzbogaca swoją ofertę turystyczną. Tym razem, dzięki dofinansowaniu z Programu Interreg Czechy – Polska, na niebagatelną kwotę 839,2 tys. euro (ok. 3,6 mln zł), samorząd wzbogaci wyposażenie trzech udostępnionych do zwiedzania zabytkowych wież.
W transgranicznym projekcie podmiotem wiodącym jest polska gmina, a partnerem samorząd Města Albrechtice. Celem projektu ma być powstanie wspólnego, polsko-czeskiego produktu turystycznego w oparciu o legendy obu miast.
– Przewodnim tematem, a zarazem spersonifikowanym przewodnikiem, będzie biała dama, która oprowadza po śląskich zabytkach czwartej edycji „Śląska bez granic” – czytamy w prezentacji projektu. – Tymi zabytkami są: zamek w Linhartovy (po czeskiej stronie) i trzy zabytkowe wieże widokowe w Białej (po polskiej stronie). Białej damie będą towarzyszyć inne postacie zaczerpnięte z ludowości tego regionu, które opowiedzą historię i kulturę pogranicza w nowoczesny sposób za pomocą nowych technologii.
Inwestycyjnie zadanie obejmie remont dachu i elewacji Wieży Prudnickiej oraz zakup, montaż i wdrożenie w Wieży Wodnej, Wieży Prudnickiej i Wieży Ciśnień nowych eksponatów, sprzętu multimedialnego, oprogramowania i oświetlenia, które pozwolą na interaktywne oprowadzanie z wykorzystaniem historii i legend. Dlaczego remont Wieży Prudnickiej, skoro nie tak dawno była odnawiana? Okazuje się, że dach gontowy, czyli drewniany, wykonany został z nietrwałego materiału i wymaga remontu. Z podobnym problemem, ale dotyczącym zewnętrznej, drewnianej klatki schodowej, boryka się niedaleki Prudnik, gdzie z identycznego powodu trzeba było zamknąć obiekt dla publiczności.
Czesi dzięki projektowi będą mogli przeprowadzić remont części pomieszczeń linhartowskiego zamku oraz wyposażenie ich w eksponaty i sprzęt multimedialny.
Wspólnie obaj partnerzy stworzą wirtualny przewodnik po obiektach objętych projektem. Materiał dostępny będzie przez Internet i promowany przez 100 kodów QR rozmieszczonych w regionie. Treści będą również prezentowane na monitorach, goglach VR/AR oraz innych urządzeniach multimedialnych. Planowane są też spotkania prezentujące efekty projektu, a na te przyjdzie nam jeszcze poczekać. Termin finalizacji zadania to I kwartał 2027 r. Tymczasem warto odwiedzić każdy z czterech wspomnianych zabytków. Już dziś każdy z nich oferuje niezapomniane wrażenia z obcowania z historią, dawnymi zwyczajami i techniką.
W Prudniku straszy na Chrobrego i Młyńskiej