W dniach 27-31 maja 2024 roku przedstawiciele nyskiej Akademii odwiedzili Uniwersytet w Maladze w Hiszpanii. Jest to jedna z największych hiszpańskich uczelni, kształcąca ponad 40 tysięcy studentów na ponad 150 kierunkach studiów I i II stopnia.
Podczas wizyty w ramach programu Erasmus+, Prorektorzy PANS w Nysie, dr inż. Mariusz Kołosowski, prof. ucz., oraz dr inż. Piotr Chwastyk, odwiedzili Wydział Inżynierii Przemysłowej – jeden z największych wydziałów tej uczelni. Spotkali się tam z koordynatorem ds. współpracy międzynarodowej, prof. Miguelem Atencią. Rozmowy dotyczyły przyszłej współpracy w zakresie wymiany studentów i kadry. Porównano oferty przedmiotów prowadzonych w języku angielskim oraz wymieniono doświadczenia w zakresie kształcenia praktycznego studentów kierunków technicznych. Dyskutowano również o nowoczesnych technologiach oraz przyszłości sztucznej inteligencji w kształceniu specjalistów.
Kolejnym etapem wizyty było spotkanie w Biurze Współpracy Międzynarodowej, gdzie przedstawiciele PANS zapoznali się z realizacją programów w zakresie mobilności studentów i pracowników. Hiszpania to kraj, który polscy studenci chętnie wybierają jako miejsce studiów, dlatego rozmowy dotyczyły warunków studiowania, zakwaterowania i życia studentów. Dyskutowano także o możliwościach współpracy i realizacji wspólnych wydarzeń i projektów.
Na temat działań realizowanych przez Biuro Współpracy Międzynarodowej Uniwersytetu w Maladze opowiedziała Pani Magdalena Pieczarka, koordynująca współpracę w ramach programu Erasmus+ KA171 z ramienia hiszpańskiej uczeni. To właśnie jej pobyt na zorganizowanym przez nyską Akademię 14th International Staff Training Week w maju br, który uznała za profesjonalnie zorganizowany, zainspirował do zainicjowania współpracy z Uniwersytetem w Maladze. Wizyta nauczycieli akademickich z PANS w Nysie stanowiła pierwszy krok w procesie formalizacji tejże współpracy.
Poza wartościami naukowymi Uniwersytetu w Maladze, dr inż. Mariusz Kołosowski, prof. ucz., oraz dr inż. Piotr Chwastyk mieli okazję również poznać piękno miasta, jego zabytki oraz kulturę Hiszpanii. Zapraszamy do śledzenia dalszych etapów współpracy pomiędzy obiema uczelniani.