[FOTO/WIDEO] 30 lat Ustronianki w Białej

3

Od 30. lat spółka Ustronianka rozwija swój zakład w Białej. To nie tylko duma miasta, ale i jeden z największych pracodawców w powiecie prudnickim.

Ustronianka jest jednym z wiodących, krajowych producentów wody mineralnej i napojów bezalkoholowych z zakładami w: Ustroniu, Kutnie i Białej. Kolebka firmy, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w Beskidzie Śląskim. To właśnie w Ustroniu w 1980 r. doszło do założenia Ustronianki. Michał Bożek, planując rozwój firmy, w 1994 r. uruchomił nowy zakład w Białej, po rozlewni wód Gminnej Spółdzielni. Anegdotą związaną z początkiem bialskiego zakładu, wypowiedzianą podczas jubileuszowego spotkania 4 czerwca, jest historia to tym, że Michał Bożek, wizytując rozlewnię GS-u, zamiast skupić się starej linii produkcyjnej, udał się do studni, którą badał przez długi czas, targając przy okazji koszulę. Podpisanie aktu notarialnego o kupnie zakładu nastąpiło 4 czerwca 1994 r.

– W tej chwili Biała jest naszym najważniejszym zakładem, z którym wiążemy największe plany rozwojowe – mówi prezes Ustronianki Ryszard Czopik. – Nie dość, że przetrwaliśmy 30 lat, to przed nami pracowite i piękne lata, podczas których będziemy rozbudowywać moce zakładu i sprzedaż.

Ustronianka jest jednym z największych pracodawców w powiecie prudnickim (160 pracowników) oraz jednym z nielicznych zakładów, gdzie pracuje się na trzy zmiany. Zakład bazuje na dużej wydajności studni czerpiących z wysokiej jakości wód głębinowych. Wodę sprzedaje pod własną marką ale również dla zewnętrznych odbiorców.

Zakład jest wizytówką gminy Biała, również w sposób wizualny, ponieważ jego potężne hale są jedną z dominant panoramy miasta. Pracują tam nie tylko mieszkańcy Białej, ale i okolicznych gmin, w tym nieodległego Prudnika.

– Jeśli mówi się o Ustroniance, to mówi się również o Białej, więc to także jest promocja naszej gminy. My również robimy wszystko, by choćby w części dorównać zakładowi, upiększać naszą przestrzeń tak, żeby osoby, które przyjeżdżają do firmy, zobaczyły, że nie tylko zakład jest piękny, ale i miasteczko jest coraz piękniejsze – mówi burmistrz Edward Plicko.

Synergię między zakładem a miastem widać choćby po produktach Ustronianki – część butelkowanych wód sprzedawana jest z wyeksponowanym napisem „Biała”. Firma chętnie wspiera lokalne aktywności. Przykładem jest tegoroczny prudnicki Rajd Maluchów PTTK, podczas którego uczestnicy otrzymali butelkowaną wodę.

W jubileuszowym spotkaniu z okazji 30-lecia zakładu w Białej uczestniczyli m.in.: właściciel Ustronianki Michał Bożek, prezes Ustronianki Ryszard Czopik, wiceprezes Ustronianki Barbara Bożek-Paczesny, wicemarszałek województwa opolskiego Zuzanna Donath-Kasiura, burmistrz Białej Edward Plicko z zastępcą Sebastianem Kornasiem, sekretarz gminy Grażyna Biały i skarbnik gminy Klaudia Kopczyk, były burmistrz Białej Henryk Małek oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury Patryk Bania.

3 KOMENTARZE

  1. Każde miejsce pracy lepsze od bezmocy, oby firma promowała miejsce dla innych firm bo region potrzebuję solidnych pracodawców i chwała tym którzy tu są.

    • Dokładnie tak. Narzekanie idzie wszystkim najłatwiej. Biała sporo zyskała na tym, że Ustronianka zdecydowała się tworzyć tutaj swój zakład.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here