[FOTO/WIDEO] Konferencja naukowa w Białej. Od gigantycznego aloesu do miłośnika pocztówek

0

Podczas konferencji naukowej „Praeteritum – Futuri – od Kunstkammer do Heimatmuseum – przyczynek do dziejów ziemi prudnickiej” w Białej wspaniale wybrzmiała historia śląskiego muzealnictwa, od jego prapoczątków w postaci prywatnych komnat osobliwości, do współczesnych, nowoczesnych muzeów i realizowanych z pasji izb tradycji. (15 maja)

Dobór prelegentów i prezentowanych przez nich tematów był znakomitych, stąd opuszczając miejsce konferencji – Centrum Społeczno-Kulturalne (były kościół ewangelicki) – miało się wiedzę znacznie wykraczającą ponad to, co znajdziemy w Internecie a nawet książkach. Doskonałą wiadomością dla wszystkich, również tych, którzy byli na konferencji, jest zapowiedź wydania publikacji, która – w rozbudowanej formie – zaprezentuje podejmowane na niej tematy. Termin? Początek czwartego kwartału tego roku.

Z kronikarskiego obowiązku wymieńmy prelegentów i hasła ich wykładów:

Między Cieszynem a Gliwicami. Początki muzealnictwa na Górnym Śląsku – dr Sebastian Rosenbaum,

400 lat tradycji muzealnych Głogówka – Aleksander Devosges Cuber,

Pasja sposobem na atrakcyjność i wartość historii w HeimatmuseumMuzeum Wiejskiego w Farskiej Stodole – Róża Zgorzelska,

Pinkusowie – Josef (1829 – 1909) i Max (1857 – 1934) – magowie świątyń osobliwości i sztuki – Marcin Husak,

Metznerowie Emil (1842 – 1923) i Alfred (1873 – 1943) Heimatmuseum – niespełnione marzenia  – Piotr Kulczyk,

Miejsce niematerialnego dziedzictwa kulturowego i biografii w Izbie Regionalnej / Heimatmuseum – ks. dk. dr Marek Dziony.

Bialskie konferencje naukowe są jednym z elementów przygotowań do uroczystych obchodów 800-lecia tej miejscowości, które przypadną w przyszłym roku. Mówił o tym na początku spotkania burmistrz Edward Plicko: – Sto lat temu hucznie obchodzono 700-lecie i nie chcemy być gorsi. Chcemy, aby ten jubileusz był godny i cała gmina, i nie tylko ona, dobrze się z tej okazji bawiła, przypominając sobie, jak bardzo bogatą mamy historię.

Przebieg konferencji niemal w całości można odsłuchać i obejrzeć na kanale Tygodnika Prudnickiego na YouTubie, a relację z niej przeczytać w wydaniu Tygodnika Prudnickiego z 22.05.2024r.

Organizatorami konferencji byli: Gmina Biała i Gminne Centrum Kultury w Białej. Spotkanie poprowadzili: Patryk Bania, dyrektor GCK i ks. Marek Dziony. Wśród licznych gości konferencji był starosta prudnicki Radosław Roszkowski.

Fot. Andrzej Dereń

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here