Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia od wtorku (30 kwietnia)

2

Schrony czy uchodźcy. Podczas kampanii wyborczej w Prudniku poruszono temat schronów. Kandydat na burmistrza  Leszek Czereba deklarował ich budowę, jeśli środki na ten cel przekaże państwo. To była wyborcza obietnica pisana palcem na piasku, ale wybrzmiała podczas kampanii i bardzo dobrze. Tylko co dalej? Oto, o czym można przeczytać w nowym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego”:

  • Śląski w drodze do uznania językiem regionalnym. W piątek posłowie większością głosów uznali śląski językiem regionalnym, ale to jeszcze nie koniec drogi prawnej w tym zakresie. Jakie ta zmiana rodzin konsekwencje i jakich gmin na ziemi prudnickiej może dotyczyć w szczególny sposób?
  • Byli kompletnie zaskoczeni wizytą policjantów. Pod koniec marca prudniccy policjanci otrzymali zgłoszenie o włamaniu do pięciu garaży na terenie gminy Prudnik.
  • Zmarł Roman Sadruk, wielki przyjaciel Prudnika. W piątek rano (19 kwietnia) zmarł Roman Sadruk, nauczyciel i dyrektor szkoły w ukraińskiej Pasiecznej, zasłużony dla miasta i gminy Prudnik. Rak nie dał mu szansy na życie.
  • Czesi coraz bliżej postawienia wiatraków, budowa jest w trakcie. Być może jeszcze do końca tego roku na czeskim pograniczu postawione zostaną potężne wiatraki, które będzie doskonale widać między innymi z Prudnika.
  • Przydroże Wielkie i Małe. O tym co się dzieje w obu sołectwach pisze Marek Karp.
  • Konkursowe przysmaki rodzinne. Najważniejsze było promowanie tradycji kulinarnych z zachowaniem ciągłości pokoleniowej, ale zamierzeniem organizatorów było też odświeżenie kontaktów między gospodyniami. Działo się to „Zaciszu Antoszka” w Walcach.
  • Śladami Powstańców Śląskich. W Szkole Podstawowej nr 3 w Prudniku historia zawsze miała szczególne miejsce. Ale poznawać historię to jedno, a stać się jej twórcą – to coś znacznie większego – pisze Anita Pałys.
  • W Hlince odnawiają groby dawnych mieszkańców. W liczącej 190 mieszkańców czeskiej gminie Hlinka realizowany jest projekt odnowy nagrobków dawnych mieszkańców.
  • Foto spacer. Prudnicki Ośrodek Kultury rozpoczął realizację projektu „OTOfoto – międzypokoleniowa akademia fotografii”. Za nami drugie warsztaty fotograficzne.
  • Wędrowiec. Odcinek o Pałacu Rozkochów w Planete+. Na antenie Planete+ rozpoczęła się emisja najnowszej produkcji Canal+ „Mam zamek”, w ramach której prezentowanych jest osiem rezydencji z terenu całej Polski. Bohaterem jednego z odcinków będzie Pałac Rozkochów. W filmie wystąpią prudniczanie.
  • Wędrowiec. Tu był prudnicki folwark. O folwarku miasta Prudnika nieopodal dzisiejszego Chocimia mało kto wie. Nic dziwnego, przestał on istnieć jeszcze w XIX w.
  • Wędrowiec. Szlakiem wież widokowych. Turystyczny Klub Motorowy „Zryw” Oddział PTTK Sudetów Wschodnich w Prudniku zorganizował 27 kwietnia XXV Ogólnopolski Rajd Turystów Zmotoryzowanych „Szlakiem wież widokowych”.
  • O duchach, upiorach i Jaśku-Ptaśku. Ks. diakon Marek Dziony kontynuuje pracę nad tłumaczeniem potężnego dzieła niemieckiego regionalisty Richarda Kühnaua o śląskich legendach. W czwartek 18 kwietnia w Gminnym Centrum Kultury w Białej odbyła się promocja drugiej części pierwszego tomu „Schlesische Sagen / Legendy Śląskie”.
  • Czy to dobra książka? W Prudnickim Ośrodku kultury odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu #Preteksty. Tym razem bohaterem wieczoru był Wojciech Ossoliński, prudnicki poeta, felietonista, krytyk literacki, animator kultury.
  • Muzyka. Mnóstwo dźwięków z Janem Weznerem. W ramach cyklu „A kuku! Kultura!” dedykowanego najmłodszym, zaprezentował się Jan Wezner.
  • Rośliny – najbardziej inteligentne organizmy na Ziemi. Tym prowokującym tytułem zachęcamy do lektury artykuły biologa Karola Koziarowskiego.
  • Sport (piłka nożna). Najniższy wymiar kary. Jednostronny pojedynek oglądali nieliczni kibice, którzy przybyli w niedzielne popołudnie na stadion miejski w Głogówku. Rolniczki rozgromiły ROW Rybnik w meczu o przysłowiowe „życie”, w rozgrywkach 2 ligi kobiet.
  • Sport (piłka nożna). Ten punkt trzeba uszanować. Wyjątkowo wyrównane było spotkanie Fortuny Głogówek w Karłowicach z tamtejszą Polonią. Przyjezdni po serii pięciu porażek z rzędu liczyli na przełamanie złej passy właśnie z tym rywalem. (Polonia Karłowice – Fortuna Głogówek)
  • Sport (piłka nożna). Skazani na niepowodzenia. Zdecydowany faworyt i kandydat do awansu do 3 ligi przeważał od początku do końca meczu. Ambitnie walcząca i broniąca się Pogoń przez długi czas skutecznie utrudniała grę gościom, ale już z wyprowadzeniem piłki z własnej połowy miała duże problemy. (Pogoń Prudnik – Ruch Zdzieszowice)

>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<

2 KOMENTARZE

  1. Armia Czeska sprzedaje bunkry ktore mialy zatrzymac w marcu 1939 Roku wojska Adolfa Hitlera, popularnoscia ciesza sie te przy winnicach i przy granicy z polska ,ceny za taki nabytek to nawet 1000 euro, budzet panstwa tego raczej nie ogarnie, ale prywatnie mozna sobie sprawic betonowy domek w zdluz starej granicy Czechoslowacji z Niemcami

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here