Aplikacja „Schrony”, czyli lokalizator twojej piwnicy. Na zlecenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Straż Pożarna przygotowała aplikację internetową, za pośrednictwem której można znaleźć lokalizację miejsc mogących służyć za schronienie podczas ekstremalnych warunków pogodowych i działań wojennych. Jej przydatność na ziemi prudnickiej jest znikoma. Oto, o czym można przeczytać w nowym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” (12 kwietnia):
- Miasto trzech wież widokowych. Wielkimi krokami zbliża się udostępnienie dwóch nowych wież widokowych w Białej. Łącznie niewielkie miasto będzie oferowało gościom wejście aż na trzy wieże widokowe, wszystkie zabytkowe.
- Ekspansja Dino. Właściciel sklepów Dino nie odpuszcza. W tym roku zapowiada powstanie około 300 placówek w Polsce. Dwie z nich powstaną w jednej z gmin ziemi prudnickiej.
- Jest dofinansowanie na remont kościoła w Dytmarowie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało listę 534. projektów dotyczących remontów, konserwacji i zabezpieczeń zabytków, które otrzymają dofinansowanie w ramach I naboru programu „Ochrona zabytków”. Jakie budowie w powiecie prudnickim i gminie Korfantów wyremontowane zostaną z tych środków?
- Ekoschematy. To jest nowy rodzaj płatności bezpośrednich za realizację praktyk korzystnych dla środowiska, klimatu i dobrostanu zwierząt.
- Archiwum Odkrywcy. Ponownie do Gogolina. O starych rozkładach jazdy kolei w latach 60. i 70. XX w. pisze w kolejnej części historycznego cyklu Adam Lutogniewski.
- Pałac Rozkochów. O seksualności i ciele. Spotkanie z dr Anną Czerner pt. „Trudne słowo na S. Seksualność i ciało w kulturze współczesnej” otworzyło wydarzenia w Pałacu Rozkochów w 2023 roku.
- Pierwsze miejsce Ewy Giemzy. Ewa Giemza z Muzeum Ziemi Prudnickiej specjalizująca się plastyce ludowej, po raz kolejny została nagrodzona za swoją twórczość.
- Muzeum Ziemi Prudnickiej. Tradycje i zwyczaje wielkanocne. Muzeum Ziemi Prudnickiej zaprosiło na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Muzealne pogadanki”. Tym razem gościem w muzeum była twórczyni ludowa z Tułowic Helena Wojtasik.
- Być kobietą. Jeszcze w klimacie marcowego Dnia Kobiet, w środę 19 marca Prudnicki Ośrodek Kultury zaprosił na program artystyczno-kabaretowy „Być kobietą”, w wykonaniu zespołu z Klubu Senior+ z Białej.
- Na działce. Chwast prawdę ci powie o glebie. Chwasty są doskonałymi wskaźnikami rodzaju gleby. Na przykład obficie występująca pokrzywa powie nam, że gleba, na której rośnie, bogata jest w azot.
- Spotkanie przy Dianie. Możliwość prezentacji dla każdego. Taka jest idea tego spotkania – przygotowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół I Liceum Ogólnokształcącego i Stowarzyszenie Uniwersytetu Złotego Wieku „Pokolenia”.
- Literatura. I pójdę… tropami wierszy aż do Pamięci człowieka. Niespodziewanie zostałem obdarowany dwoma tomami poezji Gabriela Palowskiego (1921-1999), poety, malarza urodzonego w Karwinie, a całe dorosłe życie zamieszkałego w Trzyńcu – pisze Jerzy Stasiewicz.
- Sport (koszykówka). Mogą już myśleć o Resovii. Prudniczanie rozbili w Kłodzku miejscowy Doral i do rewanżu przystąpią ze spokojnymi głowami.
- Sport (piłka nożna). Wynik ustalony w pierwszej akcji. Dopiero w piątej kolejce rundy wiosennej 4. ligi opolskiej zawodnicy Macieja Lisickiego „zgarnęli „ komplet punktów. Spotkaie z powodu ciągnącego się remontu stadionu w Większycach rozegrano na boisku w sąsiedniej Reńskiej Wsi.
- Sport (karate WKF). Udane sprawdziany zarzewiaków. Na kolejny kontrolny start karatecy Zarzewia Prudnik wybrali się na turniej karate Ukemi Cup, który rozegrany został w Kobylinie. Na starcie stanęło około 320 zawodniczek i zawodników z 29 klubów. Bilans Zarzewia to 12 medali, w tym 4 złote, 1 srebrny i 7 brązowych.
- Sport (piłka nożna). Kroczyński bohaterem Pogoni. Dobra gra w pierwszej połowie zapowiadała łatwe, a nawet wysokie zwycięstwo Pogoni Prudnik. Po zmianie stron to goście byli zespołem wyraźnie lepszym i tylko dzięki Kroczyńskiemu prudniczanie odnieśli szczęśliwe zwycięstwo.
>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<
Polska to dziwny kraj, Ościenne województwa
przejmują, rewitalizują ,odbudowuja Linie Kolejowe, Opolskie ma „gotowca” i nic nie robi z LK 306 (Prudnik- Krapkowice) ,pozostaje nam tylko czytac archiwum i zaśpiewać; Poszła Karolinka do Gogolina torami!!